0

Türkiye’ de yaşayıp yurtdışında banka hesabı açmak  işlemleri hakkında sizlere detaylar ileteceğiz.  Avrupa’daki herhangi bir ülkede banka hesabı açmak mümkün mü? Banka hesabı nasıl açılır? sorularının cevapları yazımızın devamında yer alıyor.

Yurt Dışında Banka Hesabı Nasıl Açılır

Günümüzde yurt dışında banka hesabı açtırmak kolay hale geldi diyebiliriz. Yurtdışında banka hesabı nasıl açılır  sorusunun cevaplarını size ileteceğiz. Yabancı ülkelerde hesap açmanın zor olmasının nedeni kötü niyetli kişilerin para aklamak için bu yöntemi kullanıyor olmasıdır. Bazı ülkeler yine de bu duruma karşı online bir şekilde hesap açma taleplerini kabul etmektedir. Bu yöntemden yararlanacak kişiler için iki seçenek bulunmaktadır. Bankalar aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirmek veya transfer hizmeti sunan kuruluşlar aracılığı ile işlemi gerçekleştiriyor olmaktır. Bunlara örnek olarak 3 kuruluşu sizlere aktarabiliriz.

Yurtdışında Online Banka Hesabı Açmak

HSBC Bank Yurtdışı Hesap Açma

Pasaport veya kimlik belgenizi mail yoluyla bankaya ulaştırmanız ile hesap açtırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. HSBC yurtdışı para transferi gerçekleştiren kuruluşlardan birisidir. Digital ortam olarak gerçekleştirilen bu işlemi hemen hemen her banka ile yapabiliyorsunuz.

Payoneer İle Yurtdışında Online Banka Hesabı Açmak

Dünya üzerinde en çok tanınan ve gelişmiş hizmet sunan şirketlerin başında yer alan Payoneer ile Avrupa’da bulunan ülkelerde hesap açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

LeuPay İle yurtdışında hesap açmak

LeuPay da tıpkı Payoneer gibi digital ödeme hizmeti sunan şirkettir. Yurtdışında yapacağınız pek çok işlemleri LeuPay aracılığı ile yapabilirsiniz.

Yurtdışında Hesap Açmak

Dünya genelinde neredeyse tüm ülkelerde kara para aklamayı önlemek için düzenlemeler bulunuyor. Bu düzenlemeler içerisinde ülke içerisinde ikameti bulunmayan kişilerin hesap açma işlemlerinin zorlaştırmak gibi durumlar söz konusudur. Pek çok ülke hesap açmak istediğiniz ülkeye gitmenizi isteyebilir. Yurtdışında hesap açmak detaylarını sizlere aktaralım.

  • Erasmus kapsamında yurtdışına çıktığınız durumlarda veya staj amaçlı yurtdışına çıktığınızda açtığınız hesapları geri dönerken kapatmak zorunda kalmıyorsunuz.
  • Bankalar üzerinden online hesap açabiliyorsunuz. Kimlik kartı, pasaport gibi hesap açmak için gerekli olan belgeleri mail yoluyla bankaya iletmeniz gerekiyor. HSBC bankası bu bankalardan bir tanesidir.
  • Fakat bazı bankalar ise bankanın bulunduğu ülkeye gitmenizi isteyecektir. İkametiniz bulunmasa da hesap açma süresince o ülkede bulunmanız yeterli olacaktır.
  • Yabancı uyruklu kişilerin banka hesabı açması için, o ülkenin vatandaşları ile aynı aşamalarından geçiyor. Yani hesap açma işlemlerinde ekstra durum söz konusu değildir. Herkese aynı şartlar sunularak, gerekli evrakları temin etmeniz halinde banka hesabı açabilirsiniz.

Yurt Dışında Banka Hesabı Nasıl Açılır 2019

Yurtdışında Hesap Açmanın Avantajları ve Dezavantajları 2019

Yurtdışında hesap açtığınızda bazı avantajlar ve dezavantajlar bulunuyor. Bu durumun neler olduğu hakkında aşağıda sıralı bir şekilde sizlere iletelim.

  • Yurtdışında hesap açmanın en büyük avantajı vergidir. Ülkemizde yükselen vergi oranları nedeniyle yurt dışında açacağınız hesaplarda vergi açısından avantaj sağlarsınız. Bu noktadaki tek dezavantajınız ise Ülkenizde bulunan maliyenin bu duruma şüpheyle yaklaşacak olmasıdır.
  • Avrupa’da bulunan bazı bankaların Türkiye’de bulunabiliyor. Bu durumda Türkiye’de bulunan hesabınızı Avrupa’daki bir şubeye aktarabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Bu bankalar hukuki olarak farklı şirketler sayıldığından hesaplarını taşıyamaz veya aynı bankaymış gibi ücretsiz işlem yapamayacaksınız.
  • AB sınırları içerisinde bankalar aracılığı ile açtığınız banka hesabını 100 bin EURO ‘ya kadar sigortalanmaktadır. Bu sınır kişi ve banka başına göre hesaplanmıştır. Eğer aynı bankada bir den fazla hesabınız var ise bu toplam limit yine 100 bin euro olacaktır. Bu durumda tek istisna eşinizle ortak hesap kullanabiliyor olmanızdır. Eşinizle ortak hesap kullanıyorsanız 200 bin Euro hesap limitiniz olacaktır.
  • 100 bin Euro üzerindeki hesaplar sınırlı süre ile banka tarafından sigortalanır. Örnek verecek olursak taşınmaz gayrimenkul varlığınızın satışını gerçekleştirirseniz, hayatınızda evlilik, emeklilik, boşanma ve miras gibi sigortadan elde edeceğiniz tüm toplu paralar 100 bin euro üzerinde olsa bile hesabınızın 3 aydan az 12 aydan uzun olmamak üzere sigortası yapılır.
Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir