0

Yargıtay dosya sorgulama, İnceleme ve süreleri 2019 işlemleri ile beraber GBT sorgulama işlemleri de günümüzde pek çok kişi tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. GBT sorgulama işlemini eğer E-Devlet şifreniz varsa E-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa postaneden veya internet bankacılığına girip E-Devlet sistemine erişebilirsiniz. Yargıtay Dosya sorgulama işlemi ise e devlet üzerinden yapılamıyor. Kurum aracılığı ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yargıtay Dosya Sorgulama 2019

TC vatandaşları herhangi bir nedenden dolayı dosya sorgulama talebinde bulunabiliyor. Sorgulama işlemleri için çeşitli alternatif yollar izlenebiliyor ancak sorgulama işlemi online kanallar üzerinden sadece iki seçenek üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Yargıtay’ın resmi İnternet sitesi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Öncelikle resmi İnternet sitesi üzerinden hangi alandaki dosyanın sorgulanacağını seçmeniz gerekiyor. Karşınıza çıkan ekranda ise talep edilen bilgileri eksiksiz ve doğru girmeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak eğer;

  1. İl,
  2. Mahkeme Türü,
  3. Esas Numarası,
  4. Kara Numarası,
  5. Savcılık Esas Numarası

gibi bilgilerin sisteme girilmesi gerekiyor. Bu işlemler sonrası yargıtay kararı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Diğer Yargıtay dosya sorgulama 2019 işlemi ise yukarıda belirttiğimiz üzere e-devlet uygulamasıdır. Sisteme giriş yaparak Adalet Bakanlığı sayfası üzerinde sorgulama işlemini hızlıca yapabilirsiniz.

Yargıtay Dosya İnceleme Aşamaları 2019

  • Açılan Dosya ilk olarak Cumhuriyet Başsavcılığında kayıt altına alınıyor ve inceleme sırasına alınmaktadır.
  • Dosya adına tebliğ-name numarası tahsis ediliyor. Bu numara üzerinden dosyanızı takip edebiliyorsunuz.
  • Sırası gelen dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına tevzi ediliyor.
  • İncelemeler yapılıp tebliğ-name numarası ile Yargıtay Ceza Dairesi’ne teslim ediliyor.

Yargıtay dosya inceleme aşamaları 2019 işlemleri bu üstte belirttiğimiz maddeler sonrası sonlanmıyor. Ceza dairesine teslim edilen dosyalar ilgili merciler tarafından incelenip, süreçler devam edecektir. Son işlem ise hakimin dosyayı karara bağlaması ve onaylaması sonrası son bulmaktadır.

Yargıtay Dosya İnceleme Süresi Ne Kadardır?

Yargıtaya ulaştırılan ve incelenen dosyanın sonuçlanma süresi davaya ve dosyaya göre değişkenlik gösterecektir. Net bir zaman aralığı vermek doğru olmayacaktır. Çünkü bu işlemler dosyaların ulaştırılması, incelenmesi ve sonuca bağlanması uzun sürebiliyor. Kesin olmamakla beraber dosya inceleme süresi 1,5 yıl kadar sürebiliyor. Bu sürenin kısalması veya uzaması da mümkündür.

Yargıtay Dosya ile ilgili sormak istediğiniz tüm soruları bizlere aktarabilirsiniz. Yorumlarda belirtirseniz sizlere yardımcı olmak isteriz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir