0

Varlık Fonu Nedir?

Varlık fonu nedir, soruna kısaca açıklamak gerekirse eğer geliri arttırmaya hedefleyen, çeşitli finansal varlıklarına yatırım yapan devletin sahipliği ve yönetimi altında çalışan fonlardır. Türkiye Varlık Fonu profesyonel ilkelere göre yönetilip, özel hukuk hükümlülüklerine tabi tutulan kurumdur. Türkiye Varlık Fonu kuruluş amacının, kaynaklarını, temel özelliklerini hedeflerini yazımızın devamında değerlendireceğiz.

Varlık Fonunun Amacı Nedir?

Türkiye’in almış olduğu kararlarda stratejik varlıklarını geliştirmek, değer kazanmasını sağlamak, Ülkemiz için yapılan yatırım kaynaklarını sağlamak amacı ile kurulan Türkiye Varlık Fonu, ekonomik istikrarın sağlanması amaçlamıştır. Kamuya ait olan varlıkları da etkili şekilde yönetmeyi hedeflemiş ve mevcut kamu varlığına değerler katıp gelecek yıllar için daha güçlü Türkiye hazırlamak için faaliyetlerini yürütür. Finanssal piyasalarda yaşanacak olan dalgalanmaların etkisinin minimum seviyelerde hissedilmesini, kısa vadede yaşanacak ekonomik krizlerin, planlanan büyük projelerin finanse edilmesi amacı ile kurulmuş olan varlık fonu işleyiş ve etkinlikleri çok önemlidir.

Varlık Fonu 2019

Dünya genelini baz alacak olursak 45’den fazla ülke ve 85’e yakın varlık fonu bulunuyor. Bu fonların küresel toplam büyüklüğünü iletmek gerekirse, bugünkü büyüklüğü yaklaşık olarak 7,6 trilyon dolarlara ulaşmış durumdadır. Ağırlık olarak  petrol üzerine ve doğal kaynak temelinin yanı sıra finans ve ihracat piyasalardan gelen gelirlerle kurulan varlık fonları da mevcuttur.

Türkiye Varlık Fonu Ne Zaman Kuruldu?

Anonim şirketlerinin kurulması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair çıkarılan kanunda Türkiye Varlık Fonu Yönetimi 2016 yılı Ağustos ayında Resmi Gazete’de yürürlüğe girmiştir. Devir edilen tüm fonlar ve kamu varlıkları Türkiye varlık fonu yönetimi tarafından anonim şirketi ile bağlı olan şirket veya ortakları ile fon ve bünyesinde kurulacak tüm alt fonların kapsamını ve yatırımı  planlayıp,  yeni şirketlerin mevcut yönetmenlikleri ve işletme politikaları, iş planları, yatırım ve büyüme stratejileri yatırım planına ortak olacak şekilde değerlendirilecektir.

Türkiye Varlık Fonu Kaynakları Nelerdir?

  • Özelleştirme Yüksek kurulu tarafından kapsam ve programları bulunup  ve Türkiye Varlık Fonuna devir edilmesine karar verilen ve varlıkları ile Özelleştirme fonundan aktarılmasına karar veren nakit fazlası durumunda oluşturulacaktır.
  • Fona aktarılması uygun görülen ve şirket tarafından yönetilmesine karar verilen kamu kesimine dair kamu kurum ve kuruluşların sağladıkları tasarruf altında bulunan ihtiyaç fazlası olan gelir, sağlanan kaynak ve gelirlerle birlikte fon tarafından yurt içine ve yurt dışı para ve sermaye piyasalarından sağlanan finansman ve kaynaklar da yer alacak.

Türkiye Varlık Fonundan Beklentiler 2019

Türkiye varlık fonundan beklentiler ve yasanın genel gerekçelerini aşağıda maddeler halinde tarafınıza iletmek istiyoruz.

  •  İslami finansman varlıkların kullanımı yaygınlaşacak.
  • Kurulan varlık fonları ile birlikte gelişme oranında artış sağlanacak.
  • Sermaye yasasınında hızlı büyüyecek ve derinleşme hızı artacak.
  • Yapılan yatırımlar milyonlarca kişiye iş olanakları sağlayacak.
  • Katılım finansmanına sektör payı yükseltilecek.
  • Arz güvenliği sağlamak için, Türkiye tarafından önem taşıyan doğal gaz ve petrol gibi yurt dışındaki stratejik kısıtlamalara bağlı kalmayıp, doğrudan yatırım yapılması planlanacak.
  • Otoyollar, hava limanları ve Nükleer Santraller gibi yapılacak  büyük projelerde kamu kesim borçları arttırılmadan finansman bulunacak.
  • Bu fonlar, ekonomi de yaşanan yapısal sorunları aşmak için katı sağlaması, dış politikanın önemli parçası olarak Türkiye’nin uluslar arası arenada daha fazla söz sahibi olması planlanacaktır.

Aklınıza takılan sormak istediğiniz diğer soruları yorum yazarak bizlere iletebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir