Vakıfbank Bireysel Emeklilik 2019

tarafından
226
Vakıfbank Bireysel Emeklilik 2019

Vakıfbank bireysel emeklilik 2019 yılı içerisinde haklarınızın neler olduğu, bireysel emekliliğe giriş ve iptali nasıl yapılır sorularının cevabını makalemizde bulabileceksiniz.

Bireysel emeklilik sistemi ile emeklilik döneminize ek olarak gelir imkanı elde etmeniz amaçlanıp olup, çalışma hayatınızda sahip olduğunuz yaşam standardını emeklilik döneminizde daha rahat bir şekilde sürdürmenizi sağlayan tasarruflu bir yatırım sistemidir. Vakıfbank emeklilik sistemi gönüllü olarak katılım esasına dayanıyor. Yani kişiler isterse bu emekliliğe dahil olabilirler. Emeklilik sisteminden elde edeceğiniz birikim, sistemde kalma sürecinize bağlı olarak ve yapacağınız düzenli tasarruflara göre değişkenlik gösterebilir.

Bireysel emeklilik  Kamu Sosyal Güvenlik Sistemleri’ne bir alternatif değil, buna ek olarak gelir elde edebileceğiniz bir emeklilik sistemi olarak düşünebilirsiniz.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Giriş

1 ocak 2019 tarihinden itibaren başka hiçbir yatırım aracına dahil olmayan kişilere %25 Devlet katısı uygulanmaya başladığını iletmek isteriz. 2013 tarihinden itibaren yapacağınız her birikim için devlet bir alt hesabınıza 25 TL ekstra para yatırmaktadır. Bu yüzden emeklilik sisteminin avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Vakıfbank Bireysel Emeklilik giriş işlemlerine dahil olduktan sonra 1 yıl içerisinde en fazla 4 kez emeklilik planınızı değiştirebilirsiniz. Değişiklik taleplerinizi Vakıf Emeklilik web sistesinden veya çağrı merkezi üzerinden yapabilirsiniz.

Emeklilik sisteminin bazı avantajlarını sizlere aşağıda iletelim.

  • Bireysel emekliliğe giriş yaptıktan 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşınızı doldurmak şartıyla emekliliğe hak kazanabilirsiniz.
  • 1 Ocak 2013 tarihi itibari ile yayımlanan yeni düzenmeler içerisinde 18 yaşına gelmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bu sisteme dahil olabilir ve devletin verdiği %25’lik katkı payını alabilir.
  • Bireysel emekliliğe dahil olduğunuzda bir takvim yılı içerisinde alabileceğiniz devlet katkısı tutarı, ilgili yıla ilişkin asgari ücret tutarının %25’ini geçemez.
  • 2019 yılı brüt asgari tutarı toplam 30.700,8 TL olduğundan dolayı katkı payını düzenli ödemeniz halinde %25’e denk gelen 7.675,2 TL maksimum katkı payı ödemesi hesabınıza yapılır.
  • Katkı payı ödeyen herkes devlet katkısından yararlanabilmektedir.

Bu duruma ek olarak aynı veya farklı şirketlerde açmış olduğunuz emeklilik birikimlerinizi, emeklilik hakkı kazandığınız anda birleştirme yapabilirsiniz.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptal

Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptal

Vakıfbank bireysel emeklilik iptal işlemleri için üç alternatif yol bulunuyor. SMS, İnternet, Çağrı Merkezi üzerinden bu talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonla iptal etmek için VEML yazıp boşluk bırakarak TC Kimlik numaranızı yazmanız boşluk CAYMA boşluk Doğum tarihinizi gün.ay.yıl şeklinde belirterek 4933’e mesaj atmanız yeterli olacaktır. Örnek olarak VEML 999123234828 CAYMA 11.12.1989 şeklinde olacaktır. İnternet üzerinden iptal işlemi için Vakıf Emeklilik web sistesine giriş yaparak canlı destekten yardım alarak iptali gerçekleştirebilirsiniz. Çağrı Merkezi üzerinden işlemlerinizi 0850 222 696 57 veya  444 9 237 numarasını arayıp dile getirmeniz yeterli olacaktır.

Vakıf Bireysel Emeklilik sistemine dahil olduğunuzdan 2 ay içerisinde cayma hakkınız bulunuyor. Emeklilik kazanmasanız bile dilediğiniz zaman sistemden ayrılma işlemi gerçekleştirebilir. Ayrılmanız halinde birikimlerinizden stopaj ve varsa giriş aidatı kesintileri yapılma ihtimali var.

Our Reader Score
[Total: 2 Average: 5]