Toki Konut Kredisi 2019

tarafından
137
Toki Konut Kredisi 2019

Geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuz ekonomik durumlar ve döviz kurlarında ki yükselişle artan faiz oranları  ile birlikte ev alım satışlarının durma noktasına geldiğini görülmüştür. Kişilerin aylık gelirlerini de göz önünde bulundursak nakit olarak ev sahibi olmak neredeyse imkansızdır. Doların artış göstermesiyle bankaların konut kredisi faiz oranları da artış göstermiştir. Bu yüzden vatandaşlar bankalara yanaşamaz oldular.

Devlet ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara Toki konut kredisi 2019 ile bankaların anlaşmış oldukları inşaat firmalarından ev alınması durumunda faiz oranlarında büyük düşüş kampanyası uygulamıştır. Toki ülkemizin her yerinde konut projesi hayata geçirerek maddi durumu elvermeyen, emekli, engelli ya da şehit ve gazi ailelerine faizsiz ev sahibi yapma fırsatı sağlamaktadır. 2014’ün şubat ayında ve 28912 sayılı resmi gazete’de yayınlanan ‘Toplu Konut İdaresi tarafından Şehit ailelerine, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine açılacak faizsiz konut kredisi Hakkında Yönetmelik’ yasasına esasen TOKİ tarafından faizsiz konut kredisi kullanılabilmektedir. Belirlenen kategorilere göre yapılan kura çekilişi ile  faizsiz konut kredilerinden faydalanmak için yasanın getirmiş olduğu bazı şartları yerine getirmiş olmalısınız. Ayrıca konut içerisine kuraya katılan kişinin oturması zorunlu olmakla birlikte konutun borcu bitene kadar konutun satılması veya devredilmesi mümkün değildir.

Bu yazımızda TOKİ konut kredisi, konut kredisi şartlarını ve konut sırası öncelik hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

2019 Toki Konut Kredisi Başvuru Şartları

Her bankada olduğu gibi TOKİ’den konut kredisi alabilmek kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvurusu olumsuz olacaktır. 2019 Toki konut kredisi başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir. Şartlara uyulması durumda başvurunuzu yaparak ev sahibi olabilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Ev sahibi olmak istediğiniz şehir vey ilçede en az 1 senedir ikamet ediyor olmanız ve bu yerde nüfus kaydınız bulunması,
 • Toki konut kredisi başvuru tarihi itibariyle başvuruda bulunan kişinin 25 yaşını doldurmuş olması,
 • Geçmiş zamanlarda toki aracılığı ile ev sahibi olmamak,
 • Toki hizmetinden daha önce yararlanılmamış olmak,
 • Birinci derece aile yakınlarının gayrimenkul ve ev sahibi olmaması,
 • Ev halkının veya aile bireylerinin aylık toplam gelirlerinin 4.500 TL’den az olması şartı,
 • Birinci derece akrabalardan sadece bir kişi başvuruda bulanabilir diğer aile üyelerinin başvuru yapması durumunda başvurusu kabul edilmemektedir.
 • Şehit ve gazi yakınlarına, engellilere özel başvuru şartları olduğu ve bu kişilere öncelik tanınacağı da bilinmelidir.

Toki Konut Kredisi Almada Öncelik Sırası 2019

Toki Konut Kredisi Almada Öncelik Sırası 2019

Toki konut kredisi almada öncelik sırası yapmaktadır. TOKİ’nin belirlediği sıraya göre kişilere kredi verilmektedir. TOKİ’nin belirlemiş olduğu şartlara bakarak kişileri ayrı ayrı kategoride sınıflandırmaya sokar. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir ;

 • 1. kategoride şehit aileleri, terör mağdurları ve bunların dul ve yetimleri,
 • 2.kategoride en az yüzde 40 engelli vatandaşlar,
 • 3. kategoride emekliler,
 • Yukarıda belirlenen sıralamaların dışında kalan vatandaşların tümü de 4. kategoride yer alır ve ona değerlendirilmesi yapılır.

[ilgiliicerik icerik_id=”567″]

Toki Kurası Nasıl Çekilir 2019

Toki kurası çekilirken ilk önce kategoriler baz alınarak kuralar çekilir. Yani kategori sırasına göre ev sahipleri belirlenir.

Öncelikle 1. kategoride yer alan tüm şehit aileleri, terör mağdurları ve bunların eşleri ve yetimler çekilişsiz olarak konut almaya hak kazanır sadece oturulacak il ve ilçenin yerini belirlemek için 1. kategoride bulunan içinde kura çekilir. Toki 2.kategoride yer alan engelli vatandaşlar yüzde 5 konut ayırmaktadır. Bu konutlar üzerinde hak sahibi olmak isteyen 2. kategoride bulunan engelli vatandaşlar arasında bir kura çekilişi yapılmaktadır. Kura sonucunda ev sahibi olmayan engelli vatandaşlar tekrar kura çekimlerine katılabilmektedir.3. kategoride bulunan emekli vatandaşlarımız için Toki projelerinin yüzde 25’lık kısmı ayrılmaktadır.

Bu kategori içerisinde de kura çekilerek yüzde 25 kısma yerleştirme yapılır. Kura sonuncunda ev sahibi olamayan emekli vatandaşlar tekrar kuraya katılabilir.Bu 3 kategori dışından bulunan vatandaşlar başvuru sayısına ve konut sayısına göre yapılan kura çekilişi ile ev sahibi olabilirler. Böylece toki kurası nasıl çekilir 2019 bilgisini de sizlere aktarmış olduk.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]