0

Teminat mektubu masrafı 2019 yazımızda merak edilen tüm sorulara cevap bulabileceksiniz. Şirketlerin, ticari faaliyet ve yatırımlarının devamının sağlanması amacıyla gereken nakit akışının oluşturulması, yatırımlar ve faaliyetler kapsamında diğer şirketler, kamu kurumları, uluslararası kuruluşlara teminat sağlanması amacıyla bankalar nezdinde oluşturulan varlıkların alt limitlerine nakdi-gayri nakdi limit denilmektedir.

Teminat mektubu için ticari faaliyetlerde kullanılan gayri nakdi bir teminat türü diyebiliriz. Peki bu teminat mektubu nasıl alınır? Teminat mektubu nedir? Nasıl hesaplanır? tüm soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Teminat Mektubu Nedir?

Küreselleşen dünya koşulları arasında iş yaşamının kendi içinde olmazsa olmaz bazı kuralları ve kaideleri bulunuyor.  Ticari hukuk kurallarına göre de uyulması gereken bir takım kavramlar ve kurallar bulunmaktadır. Bu kavramlardan bir tanesi de teminat mektubudur.

Teminat mektubu nedir? diye soracak olursanız en sade şekilde açıklamak gerekirse teminat sözcüğü  güven anlamına gelen bir ifadedir. Eş anlamlı olarak güven mektubu olarak da ifade edebiliriz. İş yaşamında da sık sık kullanılan kavramlardan bir tanesidir. Teminat mektubuna örnek verecek olursak eğer büyük çaplı olarak iş yapan firmalar ihalelere girmek isterler. İhalelere gireceği zamanda son yıllarda KOSGEB gibi kurumlardan proje bazlı sunmuş oldukları projelere teminat mektubu istenmektedir. Bu teminat mektubu ise kişinin o an ödemediği ama ödeme durumunda kalacağı, alındığı kurumdan gereken yeterlilik olduğunu gösteren evraktır.

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Kurum veya bir kişi teminat mektubuna ihtiyaç duyarsa kişi çalıştığı finansal kuruluşa, bankaya başvurarak böyle bir talebinin olduğunu, bunun ne amaçla istediğini bankanın ilgili birimine bildirmesi gerekiyor. Bu işlem için bankada yer alan teminat mektubu talep formunun yetkili kişi tarafından imzalanıp doldurması yeterli olacaktır.

Teminat mektubu alabilmek içinde belli bir miktarda ücret ödemeniz gerekir. Teminat mektubu masrafı bankadan bankaya, istenen tutara veya ekonomik koşullara göre belli bir oranda değişiklik göstermektedir.

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat Mektubu Alabilmek için Gereken Şartlar Nelerdir?

Teminat mektubu alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar;

  • Teminat mektubu almak için başvuru yapan firmanın kredi skorunun yüksek olması,
  • Başvuru yapılan banka ile kurumsal anlamda iyi ilişkilerin yaşanması,
  • Çıkan komisyon masraflarının kabul edilmesi,
  • Risk içeren bir durumun olmaması gerekmektedir.

Bankalar emin olmadığı durumlarda teminat vermemektedir. O yüzden belirtilen şartlara uygunluk gösterebilmeniz gerekiyor.

Teminat Mektubu Çeşitleri Nelerdir?

Teminat mektupları süreli ve süresiz olarak iki başlık altında toplanıyor. Teminat mektubu çeşitlerini aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Avans Teminat Mektubu; İnşaat işlerinde müteahhitlerin kullandığı teminat türüdür.
  2. Geçici Teminat Mektubu; Vadeli teminat mektuplarına verilen isimdir. İstenilmez ise paraya çevrilme gibi durum olmaz.
  3. Gümrük Teminat Mektubu; Adından da anlaşılacağı üzere gümrük kurumu için hazırlanan teminat mektubudur.
  4. Vergi Dairesi Teminat Mektubu; Vergi dairesinde yaşanacak olan sorunlara bağlı olarak hazırlanan teminat mektubu
  5. Kesin Teminat Mektubu; İhale sözleşmesi imzalanması sonrası verilen teminat mektubudur. Bu teminatı diğerlerinden ayıran özellik teminat mektubunda yer alan parayı ödeyeceğini garanti eder ama ödeyememesi gibi durumlarda bankanın ödeyeceğine dair teminatı bulunuyor.
  6. Kefalet Teminat Mektubu; Kefalet sigortası olarak adlandırılır. Kefalet mektubu ile benzerlik gösterse bile format olarak sigorta yapısındadır diyebiliriz.

Teminat Mektubu Masrafı Nasıl Hesaplanır 2019

Teminat mektubu masrafı normalde %1 ile %5 oranında değişkenlik göstermektedir. Burada alt limit ise yüzde 1’dir.  Yani 100.000 TL’nin %1’i 1.000 TL yapmaktadır. 100.000 TL için alacağınız teminat mektubu için ödeyeceğiniz masraf 1000 TL olacaktır. Teminat mektubu masrafı nasıl hesaplanır 2019 sorusunun cevabı masrafı alacağınız bankadan bankaya göre değişkenlik gösterecektir. Bu yüzden teminat mektubu alacağınız bankadan masraf ücretini öğrenmeniz gerekmektedir.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir