0

Temassız Ödeme Özelliği Nedir? Güvenilir Mi?

Günlük alışverişinizi yaparken, marketlerde kasa önünde kuyruk olduğunu görmüşsünüzdür. Bu durum haliyle içimizi sıkıyor, sıranın uzunluğunu gördüğümüzde alışverişten vazgeçebiliriz. Marketlerde, restoranlarda hesap ödeme sırasının olmamasını, işlemlerin hızlı yapılmasını istiyoruz. Bu sorunların önüne geçebilmek için geliştirilen temassız ödeme özelliği sayesinde artık sıra beklemek zorunda kalmayacağız. Temassız ödeme nasıl yapılır sorunusun cevabını bu yazımızın devamında açıklayacağız.

Temassız Ödeme Nedir?

Temassız Ödeme (Mifare Kart),  Pos cihazı ile kullanıcı ödeme arasında temas olmadan yapılan işleme denir. Temassız ödeme işlemi, kullanıcılar temassız kartları veya temassız ödeme yapılabilen telefonlarını maksimum 4 cm uzaklık olacak şekilde POS cihazlarına tutar ve ödeme bilgileri kablosuz (RF- RADYO FREKANSI) olarak gönderilir.

Temassız Ödeme Nasıl Gerçekleşir?

Temassız kredi ve banka kartları, ödeme yöntemlerinin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılması için geliştirilmiş teknolojidir.  Okuyucu kart, üzerinde bulunduğu CPU tarafından belirli bir radyo frekansı yaymaktadır. Temassız kartınız, kart okuyucuya temas ettirildiğinde kartla iletişim haline geçer ve ödeme yapılır. Teknoloji sayesinde iletişim hızı yüksek güvenlik özellikleri kullanılarak sağlanır.

Temassız Ödeme Hangi Kartlarda Yapılır?

Kredi kartlarında temassız özellik olduğunu biliyoruz. Bunun dışında banka kartları, ön ödemeli kartlar da temassız özellik taşımaktadır.

Temassız Ödeme Özelliği Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Kullanmış olduğunuz kartınızın ön yüzünde temassız dalga işareti varsa, kartınız bu özelliğinin mevcut olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer bu işaret yoksa kartınızı aldığınız banka ile görüşerek temas özellikli kart olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Temassız Ödeme Ne Kadar Güvenli?

Bu işlemi kullanan kişiler tarafından bu sorunun cevabı farklılık göstermektedir. Temassız ödeme özelliği olan kart, temaslı kartlar ile aynı ödeme yöntemini kullanmaktadır. Aradaki tek fark, POS cihazına yakın mesafeden şifre girmeden yapılan işlemlerdir. Visa ve MasterCad gibi uluslararası ödeme sistemleri ekstra güvenlik önemleri alarak bu işlemlerin sağlıklı yapılmasını amaçlıyor.

Bankanız tarafından belirlenen sayı ile üst üste şifresiz ödeme yapabilirsiniz. Üst üste alışveriş sonrası şifresiz tekrar ödeme yapmak istiyorsanız bankanız ile görüşüp, sizlere sorduğu birkaç güvenlik sorusunu cevap vermeniz istenecektir.

Temassız Ödeme İşlem Limiti Ne Kadar?

Daha önce 50 TL olan temassız işlem limiti, 1 Mart 2018 itibari ile bankaların ortak platformu bankalar arası kart merkezi 90 TL olarak duyurulmuştur.

Ülkemizde BKM verilerine göre, 2016 yılında tahmini 31 milyon adet olan temassız özellikli kart sayısı, 2017 yılında %36 artarak 43 milyon adede yükseldi. Temassız işlemler ise 2016 yıl verilerine göre 46 milyon iken, 2017’de %95 artarak 88 milyon adede çıkmıştır.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir