0

Taşıt kredisi için gerekli evraklar 2019 listesini ileteceğiz. Araba almak için günümüzde pek çok kişi bankalara başvuru yapıyor. Banka tarafından uygun görülen kişilere taşıt kredisi veriliyor. Taşıt kredisi için şartlar ve gerekli belgeleri bilmeniz lazım. Ülkemizde araba piyasaları hızla yükseldiğinden dolayı bankalar yapılan talepler oldukça fazladır. Bankalar da rekabet gereği araba kredisinde çeşitli kampanyalar yapmaktadır.

Banka tarafından istenen evrakları aşağıda listeleyelim.

  • Kredi türüne göre hazırlanan kredi başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
  • Taşıt kredisi başvurusunda sürücü belgesi veya pasaport aslı ve fotokopisi, nüfus cüzdanı olması lazım.
  • Krediyi alacak kişinin son döneme ait elektrik, telefon, su, doğal gaz gibi faturanın bankaya iletilmesi lazım.
  • İkamet belgesi,
  • Krediyi alacak kişinin gelir belgesi. Gelir belgesi ücretli çalışan, emekliler ve şirket sahibi olan kişilere göre değişkenlik gösteriyor. Ücretli çalışan kişiler için son 12 aya ait maaş bordrosu istenmektedir. Emekliler için emekli maaşını gösteren banka hesap cüzdanı, şirket sahibi olan kişiler için güncel vergi levhası ve yıllık gelir beyannamesinin bankaya iletilmesi gerekmektedir.
  • Bu belgelerle ile birlikte alınan aracın 0 km. olması halinde, aracın proforma faturasının iletilmesi, 2. el olması halinde, araç ruhsatının bankaya iletilmesi gerekmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”750″]25

Araba Kredisi Şartları 2019

Pek çok kişinin hayali olan arabalar günümüzde bir o kadar da gerekliliktir. Araba alabilmek için en hızlı yollardan birisi bankanın tüketicilere sunduğu kredilerden geçmektedir. Bankaların cazip faiz oranları ve avantajlı geri ödeme planları ile tüketicilerin araç sahibi olmalarına kolaylık sağlamaktadır. Taşıt kredisi faiz oranları 2019 oranlarını kontrol etmenizi öneririz. Araba kredisi şartları 2019 şartlarını sizler için derledik.

Araba kredisi banka tarafından maksimum 48 aya kadar tüketicilere sunuluyor. Sıfır arabalar ve ikinci el arabalar için taşıt kredisi alabilmek mümkündür. Sıfır arabalar için banka tarafından kredi kredi verilme olasılığı oldukça yüksektir. 2. el aralar için ise bankaların yaş sınırı bulunuyor. Başvurduğunuz bankadan bankaya göre bu süreç değişmektedir.

Diğer kredilerde olduğu gibi araba kredisi alabilmeniz içinde ilk şart 18 yaşında büyük olmanız lazım. Konut ve ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi araba kredisi içinde belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olması lazım. Bu sigorta ile dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise en az 3 ay içinde yapılmış ve hala sigortanızın yatıyor olması gerekmektedir.

Tüm bu şartlar dışında en önemli durumun kredi notunuzun yeterli olması. Kredi notunuz belli bir sınır üzerinde olması lazım. Kredi geçmişiniz, banka çalışmalarınız sayısal bir değere dönüşerek bankanın sizin tarafından fikir sahibi olmasını sağlıyor. Kredi notu, kredi alabilmeniz için en önemli etkendir. Tüm krediler için kredi notunuz belli bir oranın altında olmaması gerekiyor.

48 ay vade süresince aldığınız araba banka tarafından ipotek altına alınır. Ödeme gerçekleşmezse eğer banka arabanıza el koyma hakkına sahip olacaktır.

Araba Kredisi Şartları 2019

Araba Kredisi Nasıl Alınır?

Araba kredisi nasıl alınır sorusunun cevabı oldukça basittir. Araba kredisi almak için krediye uygun kişi olmanız halinde bankadan kolaylıkla kredi alabilirsiniz. Araba kredisi faiz oranlarını araştırıp bilgi edindiğiniz takdir de size uygun olan banka şubesine gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gerekli evraklar ve şartları bilip bu duruma göre hareket etmeniz lazım. Banka sitesinden de bu işlemi yapabilmeniz mümkündür. Bankada sorumlu olan kişiler tarafından sizlere gerekli destekler verilecektir. Araba kredisi almak istediğiniz arabanın fatura değeri üzerinden belli bir kısmı verilir. Burada değişen bir oran söz konusu oluyor. Örnek vermek gerekirse eğer 50.000 TL altında olan araçlar için araç değerinin %70’i kadar kredi verilmektedir. 50.000 TL üstündeki araçlar için 50.000 TL altında olan kısım %70, 50.000 TL üstünde olan kısım içinse %50  oranında kredi banka tarafından tüketiciye verilir.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir