Taşıt Kredisi Hesaplama 2019

tarafından
127
Taşıt Kredisi Hesaplama 2019

Taşıt Kredisi sadece sıfır araçlarınız için değil 2. el araç alımlarında da kullanabileceğiniz kredi türlerinden biridir. Taşıt kredisi hesaplama 2019 yılı itibari ile hangi faiz oranları üzerinden hesaplanacak,  faiz oranları kaçtır gibi sorularınızı cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.  2018 yılı içerisinde en yüksek %2.49 oranı 2018 yılı içerisinde en yüksek %2,49 seviyelerini görmesinden ardından araç satışlarda ani düşüş görülmüştür. Satışlardaki bu düşüş sonrasında otomobil firmaları çeşitli kampanyalar yaparak satış hacmini arttırmak istemişlerdir.  Firmaların bankalar ile yapmış olduğu anlaşma sonrasında 6 aya varan faizsiz krediler vererek 24 aylık geri ödeme planları oluşturmuştur.  Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve dövizlerdeki artış nedeniyle son yıllar da en yüksek oranı içinde bulunduğumuz kabul edilen 2018 yılı sonunda faiz oranı %2.87 oranı gördü. Bu yüzden 2019 yıl için yapılacak vergi indirimleri çok önemlidir.  Bankaları 2019 taşıt kredisi faiz oranlarını ve koşullarını aşağımızdaki yazımızda inceleyebilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”416″]

Taşıt Kredisi Faiz Oranları 2019

Alacağınız aracın marka ve modelini belirledikten sonra yapmanız gereken ilk iş otomobil acentenizin herhangi bir banka ile kredi anlaşması olup olmadığını öğrenmek olamalıdır. Daha sonra otomobilin  Sıfır yada 2. el seçenekleri ile kredi başvurusunda bulunacağınız bankanızı belirleyebilirsiniz. Taşıt kredisi faiz oranlarının sabit bir kuru olmadığından dolayı dolar seviyesine bağlı şekilde çalışmaktadırlar. Ülkemizde otomobil üretimi olmadığı için  alımlarımız dış piyasanın fiyat endeksine bağlı kalmakta birlikte  her ödeme kalemi ve koşulları döviz kuru ile bağlantılı şekilde ilerlemektedir. 2019 taşıt kredisi faiz oranları banka isimlerine göre dağılım oranlarını sizlere detaylı bir şekilde iletelim.

 • QNB FinansBank     3-48 Ay Vade   %2,77
 • Garanti Bankası        3-48 Ay Vade   %2.23
 • VakıfBank                  3-48 Ay Vade   %2,02
 • Yapı Kredi                  3-48 Ay Vade   %2,09
 • Akbank                       3-48 Ay Vade   %2,69
 • HSBC                          3-48 Ay Vade   %2,9
 • DenizBank               3-48 Ay Vade   %2,48
 • İş Bankası                  3-48 Ay Vade   %2,74
 • TEB                           3-48 Ay Vade   %2,33
 • FibaBanka               3-48 Ay Vade   %2,86

Yukarıda vermiş olduğumuz bankaların taşıt kredisi faiz oranları 2019 yıl ortasına kadar bu oran aralıkları değişim göstermeyecek olsa da dövizlerdeki  ufak dalgalanmalara sonrası anlık değişimler gösterebilmektedir. Bu nedenle taşıt kredisi çekerken bankaların güncel faiz oranlarını kontrol etmeyi unutmayınız. Taşıt kredisi  çekmeniz durumunda bu faizlere olarak  kasko ve sigorta masraflarınız eklenmektedir. Dosya masraflarınızı banka kendi koşulları kapsamında belirlemektedir. Çekeceğiniz taşıt kredisini belirledikten  sonra kredi çekmek için gereken şartları şöyle aktaralım;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ya sürüsü belgesi
 • Gelir belgesi (iş yerinden alınmış olması gerek)
 • Araç üzerinde  borc olup olmadığını belirten belge
 • Trafikten çekilmiş olduğunu belgeleyen dosya
 • 2. el araç alıyor iseniz (8 yaşa kadar) aracın ruhsat ve kaza raporları

Sizden talep edilen bu belgeleri eksiksiz olarak bankaya teslim etmeniz  gerekmektedir. Banka değerlendirme sonrasında araç krediniz onaylanır ve anında alım yapabilirsiniz. Çektiğiniz kredi direk otomobil firmasına aktarılabilir veya hesabınızdan nakit olarak çekebilirsiniz. Satış işlemi gerçekleştikten sonra kredi için herhangi bir cayma koşulu söz konusu değildir. Aynı gün içerisinde araç devir işlemleri bittiği andan itibaren çekilen krediyi ödemekle yükümlüsünüz. Ayrıca bu tip araç kredilerinde ara ödeme ve erken ödeme koşulu ile yapılan herhangi bir indirim söz konusu değildir. Dosya masrafları ve ek ücretler her bankada farklılık gösterebilir.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları 2019

En Uygun Taşıt Kredisi 2019

Araç kredisi yada bilinen adı ile taşıt kredisi günümüz de her araç için kullanabileceğiniz finansal destek araçların biridir. Banka kredileri oranları ya da vade türleri sizin almak istediniz aracın model,marka ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Kredilerinde alacağınız ortalama miktar satış tutarının %80 olarak baz alınmıştır. Her banka kredi vermek için belirlediği kredi koşul ve şartları vardır bunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 18 yaşından büyük olmanız gerekli ve herhangi bir risk altında olunmamalıdır,
 • Belgelenebilir gelir belgesi,
 • Kredi taksiti aynı hanede yaşayan kişileri kapsayacak şekilde ödemelerinizin %50’sini geçmemelidir,
 • Hayat sigortası mutlaka yaptırılmalı gerekmektedir. Krediyi alacak kişiye yapılması gerekiyor.
 • Kasko Sigortası araç alımın ardından derhal yaptırılır,
 • Ferdi kaza sigortası yaptırılması zorunludur.
 • Satın alınmış araca rehin koyulur ödemeler bitmeden kaldırılması mümkün değildir.

Bu koşullar kredi talep edeceğiniz bütün bankalar için geçerlidir. 2019 yılı içerinde en uygun taşıt kredisi Vakıfbank ardından Yapı Kredi bankası vermektedir. Bu oranlar aylık zaman dilimleri içerisinde anlık değişkenlik göstereceği için fiyat araştırmalarınızı araç alımından bir kaç gün önce başlatmanızı tavsiye ederiz. 2019 Ocak ayı itibari ile devam edecek olan bu indirimler ilerleyen zaman içerisinde değişim gösterilir.

2.El Taşıt Kredisi 2019

2. el araçlarınız için çekebileceğiniz kredi tutarları  sıfır araçlar için belirlenen miktarlarla aynı orantı dadır. Fakat kredi faiz oranlarında değişkenlik gösterebilmektedir. Alacağınız otomobilin yaşı  ve modeli göz önüne alacak olursak puan farklılıkları ortaya çıkabilir. Galerilerden yaptığınız  araç alımları da bizlere daha fazla avantaj sağlayabilir çünkü nerede ise bütün galeri firmalarının çalıştığı bir banka ve finans şirketi bulunmaktadır. 10 yaşını aşmış araçlar için kredi çekemezsiniz çünkü risk aşamasına girmiş bulunduğundan dolayı bankalar kredi vermemektedir. Bankaların 8 yaşına kadar olan ticari ve binek araçlar için kredi imkanları mevcuttur.  Bu tip araş satışları için ipotek yerine kefil veya size ait gayrimenkullerinizi gösteren evraklar talep edilebilmektedir. Günümüzde araç satışlarının düşmesinin ardından uzmanların çözüm önerileri arasında Devlet tarafından alınan vergilerin düşürülmesi gerektiği söylenmektedir. Ayrıca önemli ölçüde ödenen ÖTV ve benzeri vergiler aracın nerede ise %30 gibi bir kısmını kapsamaktadır. Bu yüzden bu vergilerde indirim yapılması halinde satışların artması beklenmektedir.  Taşıt kredisi faiz oranları 2019  yılı ile alakalı detaylı  bir makale hazırlayarak sizlere sunduk, aklınıza takılan sorularınız  için aşağı da bulunan yorum bölümümüzü kullanabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]