0

Çiftçi Destek Ödemeleri 2019

Tarım ve hayvancılık ekonomi açısından önemli bir yere sahiptir. Dünyada toplam nüfusun beşte biri geçimlerini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Bu durum ülkelerin gelişmişlik düzeyine bağlı olarak değişmektedir. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için bir takım destek veya finansal yardım gerekiyor. Yıl sonuna yaklaşmamız nedeniyle Tarım Destekleme Ödemeleri 2019 bir diğer merak edilen konudur.  Bu konuda merak edilenleri yazımızda paylaşacağız.

 

Tarım ve Hayvancılık

Bitki ve hayvansal ürünler üretmek, kalite ve verimliliği arttırmak, bunları uygun koşullarda muhafaza etmek, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanması oldukça önemlidir. Tarım ve hayvancılıkta dünyanın en verimli koşullarına sahip olan ülkemiz Dünyanın yedinci sırasında, Avrupa’nın ise en büyük tarım ekonomisi konumunda bulunmaktadır. Günümüzde tarım ve hayvancılık sektöründe üretilen ürünlere ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyaç üzerine, küresel düzeydeki gelişmeler dikkate alınarak ülkenin sosyal ve ekonomi gereksinimlerinin hangi noktada olduğu ve nasıl geliştirilebileceğini değerlendirmek amacı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Rekabet Gücü çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmaların amacı “çiftlikten sofranıza”  sloganı ile hareket edilen süreç olmuştur. Tarımsal üretiminden tutun, sofralarda tüketilmesine kadar tüm aşamaların incelenmiş olup hem de söz konusu aşamalarda üretimlerin arttırılması, sektörde rekabet gücünün arttırılması ve kazanılması için ülkemizde tüketici ihtiyaçlarına cevap vermesi ümit edilmiştir. Bu durum için gerekli politika önerileri sunulmuştur. Yapılan çalışmalarda, Türkiye’nin Avrupa Birliği kazanımına uyum yükümlülüğü, başka Avrupa Birliği olmak üzere diğer ülkelerde takibe alınarak Türkiye için reform gereksinimleri tespit edilmesi amaçlanmıştır.

Yapılacak tarım ve hayvancılık işlerinde topraklarımızdan faydalanma oranı daha çok iklim ve yer şekilleri özelliklerine bağlıdır. Ülkemizde dağlık kesimler, geniş alanlar ve dik yamaçlar fazladır. Hali hazırda Türkiye arazisinin %35’i ekili ve dikili alan, %33’ü çayır ve otlak durumda, %24 ise orman ve %8’i ise diğer ( tarıma uygun olmayan, yerleşim birimleri gibi) alanlardır.

Yüz ölçümlerine göre örnek vermek gerekirse eğer;

  • %30 Marmara Bölgesi
  • %24 Ege Bölgesi
  • %18 Akdeniz Bölgesi
  • %20 Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  • %16 Karadeniz Bölgesi
  • %27 İç Anadolu Bölgesi

 

[ilgiliicerik icerik_id=”145″]

Tarım Destekleme Ödemeleri Ne Zaman 2019

Tarım ve hayvancılık işleri ile uğraşan kişilerin merakla bekledikleri bu konu üzerine henüz daha resmi açıklama yapılmadı.  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklamasında tarım ve destekleme ödemeleri 2018 kapsamında yürütülen projede üreticilere 490 milyon TL ödeme yapılmasını açıklamıştı. Bu durumda 2018 yılında ödenmesi planlanan 14.5 milyar TL tutarındaki destekleme ödemelerinden 12.7 milyar TL ödenmesi söz konusudur.

Kimler Tarım Destekleme 2019 Ödemelerinden Yararlanacak?

Arazi, özlük ve ürün bilgisi kayıtlı olan, belirli şartları yerine getirmiş kişilerin ürettiği ürünler Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerince tespit edilip yasal süreç içerisinde destekleme başvuruları yapan gerçek ve tüzel kişiler yararlanacaktır. Kamu kurum ve Kuruluşlar bu işlemlerden yararlanamayacaktır.

Yaş çay üreten kişilere yapılacak ödeme desteği ise belirlenen kriterlerde Bakanlar Kurulunun tarafından üretimine izin verilen çay alanlarının Çaykur (Çay İşletme Genel Müdürlüğü) tarafından düzenlenip kontrol edilecek. Yapılan kontrol ve işlem sonrası çay ruhsatları verilecektir. İşlemleri ruhsatlar üzerinden yapılacak. Hasat zamanında uygun hasat makileri ile yapılan ürünlerin verim tespiti yapan sistemlerin kullanılması yönelik çalışmalarda yapılacaktır.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir