Tapu Harcı İndirimi 2019

tarafından
124
Tapu Harcı İndirimi 2019

Tapu harcı indirimi 2019 hakkında sizlere detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Bakanlar kurulu tarafından 05.05.2018 tarihi itibari ile geçerli olan alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı binde 20 yani yüzde 2 olarak tapu harcı alınması kararlaştırılmıştı. Bu alınan karar 31.12.2018 tarihine kadar uzatılmış olup konut ve iş yerlerinde binde 15’e yani yüzde 1,5 a indirilmiştir. Bu duruma örnek vermek gerekirse 100.000 Türk Lirası değerinde bir ev alım veya satım işlemi yaptığınızı düşünelim.  Alıcı ve satıcı ayrı ayrı 100.000 Türk Liras için 2.000 Türk Lirası harç bedeli ödüyordu. Alınan karar sonrası 31.12.2018 tarihine kadar alıcı ve satıcı 1.500 TL harç bedeli ödeyecektir. 2019 tapu harç indirimi henüz netleşmedi. Netleştiğinde sizlere bu bilgileri aktaracağız.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı gayrimenkulleri alım ve satım işlemleri sırasında kişilerden tahsil edilen tapu hizmetleri bedelinin toplamına denilmektedir. Tapu harcı taşınamaz alım ve satım işlemleri sırasında kişilerden tahsil edilen tapu hizmeti bedeli diyebiliriz. Tapu harcı yatırılmazsa tapu işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.

Tapu Harcını Kim Öder?

Eğer ortada taşınamaz alım ve satım işlemi varsa bu harçlardan hem alıcı hem satıcı sorumludur.  31.12.2018’e kadar bu bedelin binde 15’e yani yüzde 1,5 olarak indirim yapıldığını iletmiştik.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı hesaplama işlemi, tapuya alıcı ve satıcının beyan ettiğini gayrimenkul olarak alış ve satış tutarı üzerinden yapılmaktadır. Gayrimenkul alış ve satış bedelinin tapuya 200.000 Türk Lirası olarak beyan edildiği takdir de hem satıcı hem de alıcı 200.000*%1,5 / toplamda 3.000 Türk Lirası Harç bedeli öder. Bu harç bedeli hem alıcı hem satıcıya aittir. Kişiler 1.500 olarak ödemesini yapabilirler.

Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli 2019

Tapu harcı döner sermaye bedeli 2019 yılı için oranlar henüz belli olmadı. 2018 yılı içerisinden örnek verecek olursak döner sermaye hizmet bedeli 103,50 Türk Lirası, ilave hizmet bedeli ise 14 Türk Lirası olarak belirtilmişti. Bunların toplamı ise 117,50 Türk Lirası döner sermaye bedeli yapıyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından 2019 bedelleri açıklandığında sitemiz aracılığı ile sizlere duyuracağız.

[ilgiliicerik icerik_id=”452″]

Tapu Harcı ve Vergiler 2019

Gayrimenkul alışverişlerinizde doğru bilgiye ulaşmanız önemlidir. Maliyetlerinizi doğru hesaplayıp zarar etmemeniz ve ileride yaşayabileceğiniz cezalara maruz kalmamanız için dikkat etmeniz gereken konuları sizlere iletmek istedik

Tapu Harç Bedelinin Düşük Gösterilmesine Ceza

Tapu harcı ödemesi, konutun beyan edilen satış bedeli yapılması  gerekirken daha düşük bir bedel beyan ederseniz daha düşük tapu harcı ödeyebilirsiniz. Geçiş yıllarda bu işlem çok sık yapıldı. Alıcı ve satıcılar ev satış değerlerini düşük göstererek işlem yaptılar. Konut bedeli harç üzerinde düşük gösterilerek alıcının karı az gösterip gelir vergisi aşağı çekilmişti.

Bu tür durumlar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yakın takip ediliyor. Bu işlemi yapan alıcı ve satıcıların canını fazla sıkabilir. Geriye dönük kontrol edilen bu harçlar nedeniyle kişilere ceza kesilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kişilerden çekilen konut kredisi tutarlarını isteyip beyan edilen tapu harçları ile karşılaştıracaktır. Çektiği kredi tutarı tapu harcında beyan ettiği tutardan yüksek görünen alıcı ve satıcılara aradaki farkın %4’üne denk gelen harç bedeli yasal faizi uygulanacaktır. İletmiş olduğumuz bu banka kredileri üzerinden izlenen yol tespit edilecek yollardan biri. Farklı yollar kullanılarak da alıcı ve satıcılara cezalar kesilebilir. Bu cezadan etkilenmemek için evin satın aldığınız değerin tapu harcında belirtilmesi önemlidir.

Düşük Gösterilen Tapu Harcı Yüzünden Fazla Vergi Ödemek,

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise konut alımı üzerinden 5 yıl geçmeden satılması durumunda ödenecek olan gayrimenkul değer artık kazancı vergisi olmuştur. Kişiler tapuda beyan edilen konutun satış değeri düşük gösterilerek alım ve satımdan elde edilen karı saklayıp daha düşük vergi ödemeye çalışabilirler.  Bu durum böyle olunca yanlış beyan içinde ceza ödenmesi gerekir.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]