Süt Parası Sorgulama 2019

tarafından
153
Süt Parası Sorgulama 2019

Çalışan annelere verilen desteklerden bir diğeri ise süt parasıdır. Süt parası kişilerin hesaplarına yatar. Yazımızdan süt parası sorgulama 2019 işlemlerinin nasıl yapılacağı ve hangi zamanda yatacağı detaylarını ileteceğiz.

Emzirme ödenekleri olarak da adlandırılan bu destekler PTT ve E-devlet üzerinden sorgulamak mümkün. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1628″]

2019 Süt Parası Sorgulama PTT

2019 süt parası sorgulama PTT üzerinden yapabilmeniz mümkündür.  Süt parası ödeneğinin sorgulama işlemini yapmak için size en yakın PTT şubesine giderek paranızın yatırılıp yatırılmadığına dait sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. PTT de yaşanacak yoğunluklar nedeniyle sıra beklemeniz gerekebilir. Bu sıra işlemlerinde beklemek istemiyorsanız e devlet üzerinden süt parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  PTT ‘de görevli olan ilgili kişiye süt parasının yatıp yatmadığını sorgulamak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Gişe görevlisi bu konu hakkında sizi yönlendirip gerekli detayları paylaşacaktır.

2019 Süt Parası Sorgulama E devlet

2019 Süt Parası Sorgulama E devlet

Emzirme ödeneği almak isteyen kişiler sigortalılık durumlarına göre başvuru yapabiliyor.

4A kapsamında sigortalıysanız ek bir işleme gerek kalmadan doğum sonrası kayıtlarınızı Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderip kayıtlı olan bilgilerine göre ödemeler yapılmaktadır. 4B kapsamında sigortalıysanız şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Yaşadığınız il veya ilçede bulunan Sosyal Güvenlik kurumuna gidip doğum raporu, başvuru dilekçesi ve kimliğinizle yazmış olduğunuz dilekçenizi görevlilere teslim ederek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Aynı işlemleri İl Müdürlüklerinde de yapabiliyorsunuz. Hastane da düzenlenecek rapor oldukça önemlidir. İşlemleriniz tamamlandığında 2019 süt parası sorgulama e devlet üzerinden yapabileceksiniz.

E devlet sistemine giriş yapabilmek için şifreniz olması gerekiyor. Şifreniz yoksa postaneye giderek e-devlet şifrenizi alabilirsiniz veya internet bankacılığına sahipseniz, internet bankacılığı üzerinden e-devlet sistemine erişerek Sosyal Güvenlik Kurumu – Şahıs ödemeleri sorgulama sekmesinden süt paranızı sorgulayabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1622″]

2019 Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parasını alabilmek için uygun şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Uygun şartlarda bir vatandaşsanız ve başvuru işlemlerinizi eksiksiz yaptıysanız paranızın hesabınıza yapmasını beklemeniz gerekiyor. 2019 süt parası ne zaman yatar sorusunun cevabı iletecek olursak eğer Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Emzirme ödeneklerini her ayın 8’i ve 14’ünde yapıyor. Bu tarigler hafta sonu ya da resmi tatile denk gelirse ödeme bu tarihleri takip eden ilk iş gününde hesabınıza yansıtılır. Emzirme ödeneği 6 aylık süreyi kapsayacaktır. Ödemeler aylık olarak yapılmıyor. 6 aylık toplam tutar tek seferde nakit olarak hesabınıza yansıtılır.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]