Süt parası 2019

tarafından
154
Süt parası 2019

Türkiye’de yeni doğum yapmış kadınlara süt parası, doğum izni, doğum yardımı gibi yardımlar yapılmaktadır. Süt parası, diğer bir ismiyle emzirme parası veya emzirme ödeneği, sigortası yatan kadınlara veya eşi doğum yapmış kişilere, aileye destek olması amaçlı devlet tarafından geri ödemesiz olarak verilen ödenektir. Bu ödenek bir kereye mahsus olmak üzere verilir.

Devletten süt parası yardımı alabilmek için öncelikle doğum yapılan dönemde anne ve babanın evlenmiş olması gerekmektedir.  Annenin süt parası yardımı alabilmesi için çalışıyor olma şartı aranmaz. Eşlerden herhangi birinin sigortalı olması, süt parası alma hakkına sahip olmak için yeterlidir. Buradaki önemli nokta, SGK üzerinden süt parası alınacaksa, son bir sene içinde en az 120 günlük primin yatırılmış olması gerekmektedir. BAĞ-KUR üzerinden süt parası alınacaksa kesinlikle herhangi bir borcunun bulunmaması gerekir.

Süt Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Süt parası yardımını kimlerin alabileceği aileler tarafından merak edilen bir konu olmaya devam ediyor. Süt parası, diğer bir adıyla emzirme ödeneği alabilmek için öncelikle başvuru yapılması gereklidir. Bu başvuruyu doğumdan sonra hastane tarafından yapılabilir. Süt parası, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16. Maddesine göre düzenlenmiştir. Bu maddeye göre; sigortası ödenen tüm kadınlar süt parası yardımı alabiliyor. Ayrıca bebeğin canlı olarak doğması da süt parası alabilmek için gerekli olan kriterlerdendir.

Başvuru hakkına sahip olan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sigortası ödenen yeni doğum yapmış çalışan kadınlar
  • Eşi doğum yapmış sigortası ödenen çalışan erkekler

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir nokta şudur ki, süt parası ödeneği almak isteyen kadınların kendilerinin veya eşlerinin sigortalı olmak şartının yanı sıra, kişinin sigortası SGK üzerinden ödeniyorsa son bir yıl içinde en az 120 günlük prim ödemesi yapılmış olması gerekiyor. Ancak eğer BAĞ-KUR üzerinde sigorta ödemesi yapılıyorsa hiçbir prim borcu bulunmaması gerekmekte. Sık karşılaşılan problemlerden biri ailenin sigorta borcu olduğu bilgisine sahip olmaması durumunda süt parası ödeneği alamaması ve bu konuyla ilgili başvuruda bulunmasıdır. Süt parası ve doğum yardımı gibi ödenekler alınmadan önce gerekli sigorta prim şartları öğrenilmeli ve bu şartlar doğrultusunda ödenmesi gereken prim borçları ödenmelidir.

Süt parası, çocuğun doğumundan itibaren beş sene geçerliliğini korumaktadır. Yani süt parası almaya hak kazanan kişi doğumdan sonra beş yıl içerisinde süt parasını temin edebilir. Örnek vermek gerekirse şu an 2019 Nisan ayında iseniz ve bebeğiniz 2016 ocak ayında doğduysa, eğer o dönem süt parası için istenen şartları sağlıyorsanız, almadığınız süt parasını alabilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası almak isteyen kişiler, istenilen evraklarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna veya İl Sağlık Müdürlüğüne gerekli evraklarla başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvuru doğumun yapıldığı hastane tarafından da yapılmaktadır. Başvurunun yapılıp yapılmadığını yetkili birime sorarak öğrenmeniz faydalı olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu veya İl Sağlık Müdürlüğüne yapılan başvurularda gerekli evraklar şunlardır: Bir adet süt parası istenildiğine dair dilekçe, doğum raporu ve doğan çocuğun nüfus cüzdanı. Başvurunuzun değerlendirilmesinin ardından evraklarınız eksik veya hatalı değilse süt parası alımınız onaylanır. Süt parası yardımı, kurumlar tarafından Ziraat Bankası na yatırılmaktadır. Ödeneğin yatırılmasının ardından, kişiler T.C. kimlik numaraları ile Ziraat Bankası şubelerinden süt parası ödeneklerini çekebilirler.

Ayrıca bu düzenlemenin yapıldığı kanun maddelerine göre, anne ve babanın çocuğun doğumundan önce yapılmış resmi nikahlarının bulunması gerekmektedir.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası ödeneği almak isteyen kadınlar ya da ebeveynler için, yapılan en büyük kolaylık doğum yapılan hastanenin doğumu SGK sistemine girmesiyle ödenek başvurusunun otomatik olarak yapılmasıyla oluşur. Hastanede gerçekleştirilen işlemlerde herhangi bir sıkıntı çıkmaması durumunda süt parası ödeneği Ziraat Bankasına yatırılır. Anne veya babalar ödeneğin yatıp yatmadığını Ziraat Bankası süt parası sorgulama bölümünden veya banka şubesinden öğrenebilirler.

Hastane tarafından süt parası ödeneği başvurusunun yapılamadığı, herhangi bir aksilik oluştuğu durumlarda ise, ebeveynlerden herhangi birinin İl Sağlık Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Kurumuna bir adet süt parası ödeneği almak istediğine dair dilekçe, doğum raporu ve yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı ile bireysel başvurularını gerçekleştirebilirler.

Süt Parası Ne Kadar Yatar?

Yapılan başvurular sonucu süt parası ödeneği alma hakkı onaylanmış kişiler, 5 yıl içerisinde ödeneklerini Ziraat Bankasından temin etme hakkına sahiptirler. Süt parası bir defaya mahsus verilen bir devlet yardımıdır. 2018 yılı süt parası ödeneği 149TL’dir. 2019 yılı süt parası ödeneği ise yapılan zamların ardından 178TL’ye çıkartılmıştır.

Geçmiş yıllara ait süt parası ödeneği rakamları şu şekildedir: 2018 yılına ait süt parası ödeneği 149TL, 2017 yılına ait süt parası ödeneği 133TL, 2016 yılına ait süt parası ödeneği ise 122TL olarak belirlenmiştir.

Süt Parası Nereden Alınır?

Süt parası ödeneği almak için yapılan başvuruların ardından, evraklarında herhangi bir eksik veya hata yoksa, başvurular kurumlar tarafından onaylanır. Ardından süt parası ödeneği kurum tarafından Ziraat Bankası şubesine yatırılır. Ebeveynler yatırılan bu ödeneği 5 yıl içerinde alma hakkına sahiptirler. Unutulmamalıdır ki, süt parası ödeneği bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”1645″]

Süt Parası Sorgulama

Süt parası sorgulama 2019 yılında gelişen teknoloji ile birlikte artık dijital alanda sorgulanabilmektedir. Süt parası ödeneklerinin yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişilerin e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan bireyler en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilirler. Ayrıca şifresini kaybeden ya da unutan bireyler de en yakın PTT şubesine başvurup şifrelerini unuttuklarını ya da kaybettiklerini belirterek şifrelerini yenileyebilirler.

E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra öncelikler kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Kimlik doğrulama işlemlerini başarıyla gerçekleştirenler hesap tanımlama bölümünden kendilerine ait hesap bilgilerini girerek bir hesap tanımlamalıdırlar. Çünkü süt parası ödeneği bu tanımlanan hesaba yapılacaktır.

Hesap tanımlama işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından Sosyal Sigortalar Kurumu sitesinden SGK şahıs ödemeleri sorgulama bölümüne giriş yapmaları gerekir. Bu bölüme https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkinden ulaşabilirsiniz. Gerekli bilgileri doldurarak süt parası ödeneği sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca süt parası ödeneği sorgulama işlemlerini telefon ile yapmak da mümkündür. Alo 170  numarasını arayarak süt parası ödeneği sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz gibi diğer bütün SGK ile ilgili sorularınıza da cevap alabilirsiniz. İnternet üzerinden www.alo170.gov.tr adresinde bulunan görüntülü destek veya canlı destek bölümlerinden de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) ile Doğum Yardımı ve SSK Doğum Parası Arasındaki Fark Nedir?

Süt parası ve doğum yardımı birbirinden farklı ödeneklerdir. Kısaca bu ödenekleri şu şekilde tanımlayabiliriz:

Süt parası (Emzirme ödeneği): Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bir ödenektir. Doğum yapan çalışan kadına veya eşi doğum yapan çalışan erkeğe verilir. Burada aranan şart ödenek verilecek kişinin sigortalı olmasıdır.

Doğum yardımı: Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın doğum yapan tüm annelere verdiği ödenektir.

Hamilelikte İşten Çıkan Kadın Süt Parası Alabilir mi?

Hamileliğinin ilk birkaç ayında çalışan ancak sonrasında işten çıkarılan kadınlar, eğer eşleri sigortalı bir işte çalışıyorsa bu ödenekten faydalanabilirler.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]