0

Maddi sıkıntılar nedeniyle birçok kişi senet aracılığı ile hizmet almaya veya alışveriş yapmayı tercih ediyor. Senetle alışveriş yapmak avantajlı gözükse bile yanlış işlem yapıldığında ciddi şekilde sıkıntılar yaratabilir.

Senet ticari hayatta da kullanılan bir belgedir. Bir çok kişi eşya alırken veya nakit karşılığı değeri olan bir mal varlığı için senet imzalamak isteyebilir. Fakat yapılan bu işlemlerde sonunun ne olacağı tahmin edilemiyor. Senetle alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu konuları sizlere yazımızın devamında aktaracağız. Senet nasıl doldurulur 2019 yılı içerisinde tüm detaylar ve nelere dikkat edilmesi gerektiği, senet örneği hakkında tüm bilgileri iletelim.

Senet Nasıl Yazılır 2019

Günümüzde pek çok firma kredi kartına taksit imkanı sunarken bazı firmalar ise elden taksitlendirme işlemi yapmaktadır. Elden taksitlendirme işlemi sunan firmalar, alışverişleriniz karşılığında ödenecek net tutara ilişkin senete imza atmanızı ister. Seneti nasıl dolduracağınız hakkında bilginiz yoksa aşağıda iletmiş olduğumuz bilgileri takip edebilirsiniz. Senet nasıl yazılır 2019 detayları;

 • İlk önce senet üzerinde yer alan vade, ödeme tarihi ve ödenecek olan tutar kısmını doldurmalısınız.
 • İkinci adım ise senedin üzerinde yer alan noktalama işaretlerini kendinize uydurarak doldurmanız gerekmektedir.
 • Son adımsa senedin sol alt kısmında yer alan senedi ödeyecek kişiye ait bilgilerin doldurulması lazım. İsim ve soy isim bilgilerin girilmesi ve senetin sağ alt kısmında bulunan gerekli olan imzaların atılması sonucu senet doldurma işlemi tamamlanır.

[ilgiliicerik icerik_id=”1740″]

Senet Doldurma Örnekleri 2019

Yukarıda sizlere maddelerle iletmiş olduğumuz senet doldurma işlemlerinin bir de görsel olarak görmeniz açısından senet doldurma örnekleri 2019 yılı geçerlilik bilgilerini iletmek istedik. Alışverişleriniz sırasında sorun yaşamamanız durumunda aşağıda bulunan senet örneklerine göz atabilirsiniz. Öncelikle sizlere boş senet örneğini iletelim.

Dolu Senet Örneği 2019
Dolu Senet Örneği 2019

Yukarıda belirtilen görsel boş senettir.  Buraya dolduracağınız bilgilerle belirtilen bu evrak değer kazanacaktır. Bu belge doldurulduğunda Uluslararası niteliği olan ve borç alacak kişisini beyan eder. Ek olarak alacaklıyı da her zaman haklı duruma çıkaran belgedir.

Dolu Senet Örneği 2019
Dolu Senet Örneği 2019

Yukarıda belirtilen evrak ise dolu senet örneğidir.

Senet İmzalanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2019

Senet düzenlenirken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta bulunmaktadır.

 • Alacaklık hakkı bilinmesi gerekmektedir.
 • Senete atılan imza beyanlarının bağımsız olması senedin başlıca özelliklerindendir.
 • Senete imza atan şahsın tam bir sorumluluğu olduğu ve borcuna sağdık kalacağına dair kağıt üzerinde söz vermiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Düzenlenen senedin geçerliliği olması gerekiyor. Sahte olmaması gerekmektedir. Poliçe kelimesinin senet üzerinde geçmesi lazım. Seneti imzalarken veya doldururken bu duruma dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Senet üzerinde bulunan bilgilerin eksiksiz olması,
 • Senedi ödeyen ve ödenecek olan şahsın bilgilerin yer alması,
 • Ödeme yeri, ödeme tutarı gibi yerlerin mutlaka doğru yazılmış olması,
 • Senedin geçerli olabilmesi için imzaların atılmış olması gerekmektedir.
Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir