0

İlk olarak 1985 yılında yürürlüğe giren ve günümüze kadar devam eden Şehit ve Gazi ailelerine faizsiz kredi 2019 uygulaması vatanı için şehit ve gazi olmuş insanlara ve ailelerine sunulan kredi imkanıdır. Devlet vatan borcunu fazlasıyla ödemiş değerli insanlara ve onların ailelerine sunduğu olanaklarla  güzel bir uygulama başlatmıştır.

Uygulama 1971 yılından itibaren şehit ve gazilerin ailelerini kapsamaktadır. Toplu konut fonundan finanse edilerek sağlanan krediler 1971’den günümüze kadar artarak devam etmiştir. 1991 yılında yasanın kapsamı genişletilerek birçok şehit ve gazi ailesini kapsaması sağlanmıştır. Yürürlüğe girdiğinden bu yana 25000’den fazla insanın yararlandığı kredilere ayrılan fonlar her yıl belirli bir oranda artarak devam etmektedir. Bu oran TÜİK tarafından her yıl belirlenen yıllık düzeyde gerçekleşen fiyat artışı kadardır. Şehit ve gazi yakınlarına sunulan konut kredilerinde herhangi bir kısıtlanma bulunmamaktadır. Konutun bulunduğu bölge ya da konutun büyüklüğüyle ilgili herhangi bir şart bulunmamaktadır.

[ilgiliicerik icerik_id=”485″]

2019 Faizsiz Konut Kredisi

Yalnızca hak sahiplerinin faydalanabileceği 2019 faizsiz konut kredisi  ödemesi ise hak sahibinin maaşından gerçekleştirilecek 1/4  oranındaki kesinti sonucunda karşılanmaktadır. Herhangi bir vade sınırı bulunmayan ödeme planında hiçbir şekilde faiz uygulanmamakta ve borç tamamen bitene kadar vade devam etmektedir. Sadece kredinin açılışında hak sahibinden kredi tutarının %1’i oranında bir ödeme talep edilmektedir. Krediden yaralanabilmek tahsis edilmesi gereken bir belge bulunmaktadır.

Hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla temin edebileceği bu belge kişinin hak sabini olduğuna dair bir teyit niteliğindedir. Sağlanacak krediyle satın alınacak konuta dair tek önemli husus konutun tapusunun alınmasından itibaren 1 yıldan fazla sürenin geçmiş olmamasıdır. Kredi henüz tamamlanmamış ve inşa halinde olan konutları da kapsamaktadır. Hak sahibi birden fazla kişi varsa ve imkandan tek bir hak sahibinin yararlanması söz konusuysa bu durumda kredinin sağlanabilmesi için diğer hak sahiplerinin noter tarafından onaylanan feragat namesi gerekmektedir. Aksi takdirde sağlanacak olan kredi sonucunda alınacak evin tapusu müşterek tapu kabul edilecek ve bütün hak sahiplerinin ortak mülkiyeti söz konusu olacaktır.

Faizsiz Krediden Kimler Yararlanabilir?

Faizsiz krediden kimler yaralanabilir sorusuna ilgili yasaya dair yapılan düzenlemelerde net bir cevap verilebilmektedir. Yasanın ilgili maddeleri gereğince faizsiz krediden 1971 tarihinden itibaren yasada belirtilen görevleri yerine getirirken şehit ya da gazi olmuş polisin veya askerin aileleri yararlanabilmektedir. Ancak aile fertleri arasında da bir öncelik sıralaması bulunmaktadır. Bu sıralamaya göre öncelik ilk olarak şehit veya gazinin eşine , daha sonra çocuklarına , bunlardan sonra ise anne ve  babasına aittir.

Krediden 1 defadan fazla yararlanabilmek mümkün değildir. Söz konusu krediler yalnızca satın alınacak bir ev için sağlanmak durumunda değildir. Hak sahibinin sahip olduğu arsa üzerine ev yaptırmak istemesi sonucunda ilgili masraflar gerekli kurumlarca hesaplanıp evin inşası için ihtiyaç duyulan tutar kadar kredi imkanı sağlanabilmektedir. 2019 yılında bu imkandan faydalananların sayısının 30 bini geçeceği tahmin edilmektedir.

Faizsiz kredi 2019  yazımızı da kontrol edep, krediler hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 5 Average: 3.4]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir