Seçim Sonrası Konut Kredisi Faizleri 2019

tarafından
144
Seçim Sonrası Konut Kredisi Faizleri 2019

31 martta gerçekleşecek olan yerel seçimlerin yaklaşmasıyla beraber merak edilen sorulardan bir tanesi de seçim sonrası konut kredi faizleri 2019 hangi oranda olacağıdır.

Bilindiği üzere faiz oranlarının belirlenmesindeki en önemli faktör enflasyon  oranı olmaktadır. Bu durumun önemli göstergelerinden biri olarak son zamanlarda yüksek oranlarda açıklanan enflasyon oranı sonucunda yükselen faiz oranları örnek verilebilir. Hükümet kanadından uygulamaya konulan enflasyonla topyekün mücadele programına karşın yükselmeye devam eden enflasyona paralel olarak faizler de yükselişini sürdürmüştür. Bu durum bankaların sunduğu konut kredisi , taşıt kredisi , ihtiyaç kredisi gibi kredilerin faiz oranlarında da etkisini göstermiş ve birçok insanın kredi çekme kararını doğrudan etkilemiştir. Dolayısıyla birçok vatandaş yüksek faiz oranlarından dolayı harcamalarını ertelemeye karar vererek faizlerin düşmesini beklemektedir. Ancak  faiz oranlarındaki yükselişin bir bölümü de bu bekleyişin ekonomide yarattığı durgunluğun sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Dolayısıyla seçim sonrasında birazda olsa netleşecek siyasi durumun faizleri dolayısıyla da konut kredisi faizlerini de olumlu yönde etkilemesi beklenmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”567″]

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi 2019

Birçok  insan gayrimenkul alımı konusunda oldukça önem arz eden konut kredisi faizleri düşecek mi 2019 sorusunun cevabını aramaktadır. 2019 yılında yerel ve genel seçimlerin sonucunda olası bir iktidar değişiminin Türkiye’nin ekonomik politikalarında belirleyici olduğu düşünüldüğünde , bu durumun faiz oranları üzerinde de doğrudan etkisinin olacağı öngörülmektedir. Türkiye’de özellikle son dönemlerde yükselen maliyet enflasyonu sonucunda faiz oranları yatırımları ve büyümeyi tehdit edecek oranlara ulaşmıştır. İthalat ihracat dengesinde ciddi değişimlere sebep olan maliyet enflasyonunun 2019 yılında nasıl seyredeceği konusunda ekonomistler bir takım tahminlerde bulunulmaktadır. Maliyet enflasyonunda önemli bir rol oynayan dolar kuruyla ilgili TCMB’nin 2019 beklentisine bakıldığında ise dolar kurunun artacağı anlaşılmaktadır. Bu durum ise enflasyonun artmasına sebep olacağı için  genel olarak, uzun vadede faizlerinde artış göstereceği anlamına gelmektedir. Ancak yapılan araştırmalar kısa ve uzun vadede faizlerin daha farklı olacağını göstermektedir.

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi 2019

31 Mart Yerel Seçim Sonrası Konut Kredisi Faizleri

Uzun vadede artması beklenen faiz oranları 31 Mart yerel seçim sonrası konut kredisi faizleri ne etkisinin ne olacağıyla ilgili çeşitli tahminler bulunmaktadır. 2019’un ilk çeyreği için yapılan birçok analizde faizin ve dolar kurunun ani bir artış göstermeyeceği ve inişli çıkışlı bir seyir izleyeceği belirtilmiştir. Bu durumda ekonomik istikrarın sağlanmasına yönelik olası bir seçim sonucu ekonomiyi olumlu etkileyecek ve yatırımcılara güven verecektir. Seçim sonrası oluşacak kredi faizlerinin şimdiki faizlerden daha düşük olması beklenmektedir. Elbette yerel seçimler genel seçimlere dair önemli bir referans olacağı için yerel seçimin sonuçlanmasından sonra bir takım ekonomik  gelişmelerin ortaya çıkması beklenmektedir. Mevcut iktidarın yerel seçimlerden güçlü bir şekilde çıkması enflasyonla mücadele programının devamlılığını sağlayarak faizlerin düşeceğine olan beklentiyi de arttıracaktır.

Yerel Seçim Öncesi Konut Kredisi Faiz Oranları 2019

Bankaların yerel seçim öncesi konut kredisi faiz oranları 2019 farklılık göstermektedir. En düşük konut kredisi faiz oranlarından biri  %1,89 oranla ING bankasının sunduğu konut kredisine aittir. ING bankasını %1,94 oranıyla Kuveyt Türk bankası izlemektedir. Şeker bank %1,97, Ziraat bankasının sunduğu konut kredisi faiz oranı ise %1,98, Halk bankası %2,09 , .Garanti bankası ve Yapı Kredi bankası %2,29 , İş bankası %2,30 , Akbank %2,35 , QNB Finansbank %2,42 , Vakıfbank %2,50, Şekerbank %2,54, TEB %2,58 , Odeabank %2,90, HSBC %2,99  faiz oranıyla konut kredisi sunmaktadırlar.

Konut kredisi faizleri %2,94 ‘ e kadar çıkabilmektedir. Yerel seçim öncesi yaşanacak olan ekonomik istikrar kaygısı sonucunda para talebi düşmesi ve faiz oranlarının da  artması beklenmektedir. Dolayısıyla konut kredisi faizlerinin de yerel seçimler yaklaştıkça şimdiki oranından daha yüksek bir oranda seyretmesi beklenmektedir.

Our Reader Score
[Total: 3 Average: 3.7]