0

Projeden ev satın almak 2019 yılı içerisinde oldukça yoğunlaşılmış bir konudur. Geçtiğimiz yıllarda projeden alınan evler kişiler tarafından kar amacı ile yapılan yatırım olarak görülmekteydi. Projelerin sayısının fazla artması ile daha çok barınmak, ev sahibi olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Projeden alınan evlerin tercih sebepleri binanın yeni ve daha dayanıklı olması, lüks ve istenilen şekilde olduğu için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Türkiye’de son 10 yılda konut satışlarının yükseldiğini söyleyebiliriz. Bu durumda da ev fiyatları artış gösterip oldukça pahalı duruma geldi. Projeden ev almak bu yüzden daha avantajlı olabiliyor. Avantajları dışında dezavantajları da olan bu durumun avantaj ve dezavantaj bilgilerini aşağıda bulunan başlıklarda öğrenebileceksiniz.

Projeden alınan evlerde bazen mağduriyetler yaşanıyor. Bu mağduriyetlerin engellenmesi için 2013 yılında çıkarılan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna istinaden hazırlanan ön ödemeli konut satışları hakkında yönetmelik ile projeden ev satışları daha denetimli bir hale getirilmek hedeflenmektedir. Bu durum tamamen projeden ev alacak kişilerin ev alma riskinin azaltmış olsa bile çeşitli olumsuzluklarla hala karşılaşabilirsiniz. Projeden alınacak konutun avantaj ve dezavantajlarını hep birlikte inceleyelim.

Konut kredisi faizi 2019 yılında ne olacak merak ediliyor. Konut kredisi faizleri ne olur 2019 yazısından faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Projeden Ev Almanın Avantajları 2019

Evi projeden almanın bazı avantajları oluyor. Bu avantajları sizlere geniş kapsamlı iletelim.

 • Projeden alınan evler daha uyguna gelebiliyor. 2018 yılı içerisinde özellikle artan ev fiyatları nedeniyle projeden ev almayı tercih edebilirsiniz.
 • Ev projesi tamamlanıp oturabilir duruma geldiği andan itibaren değer kazanma ihtimali var.
 • İstediğiniz kat ve daireyi seçip alabilme imkanınız bulunuyor.
 • Projeden almadığımız evlerde istemediğimiz alanlar olabiliyor. Projeden alınan evlerde ise ev içerisindeki değişiklikleri istenilen şekilde yaptırabilme ihtimaliniz bulunuyor.
 • Projeyi yürüten firma/müteahhittin bankalar ile anlaşması olduğundan cazip gelebilecek kredi imkanları olması,
 • Proje üzerinden alacağınız evlerde yaşam alanlarını daha gelişmiş olması,

Projeden ev elmanın avantajları 2019 bilgisini sizlere iletmiş olduk. Buna ek olarak günümüzde proje sayıları oldukça artması nedeniyle, proje üzerinden yapılan evlerinde fiyatları oldukça arttı. Bu durumda kar etmek istiyorsanız projesi devam eden ve evlerin teslim süresi yaklaştıkça fiyatlar arttığından, projenin ilk başladığı anda ev almanız daha mantıklı olacaktır.

[ilgiliicerik icerik_id=”577″]

Projeden Ev Almanın Dezavantajları 2019

 • Projeden ev aldığınızda size söylenen proje bitiş tarihinin zamanında bitmemesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Projeden ev aldığınızda projenin çeşitli sebeplerden dolayı tamamlanmama ihtimali bulunuyor. Bu duruma kimse garanti veremeyebilir.
 • Projede belirlenen konut ile tamamlanan konut arasında farklılıklar olabilir.
 • Bir proje de konutun planlaması yapılırken, ilerleyen zamanlarda projede değişiklikler yapılabilir.
 • Projeden ev satın aldığınızda belli bir süre sonra vazgeçmek isterseniz tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Projelerde en büyük sıkıntılardan biri proje tamamlandıktan sonra site ve çevre düzeninin oluşturulması belli bir süreyi alabilir. Bu tür durumla karşılaşabilirsiniz.
 • Projede kullanılacak malzemelerin kalitesinin düşük olma ihtimali bulunuyor.

Projeden ev almanın dezavantajları 2019 bilgileri sizlere iletmiş olduk.

Projeden alınacak evler için yasal düzenlemeler yapılıyor ancak yasanın faydası olduğu durumlar olsa bile halen çeşitli mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu konuyla ilgili mağduriyet yaşıyorsanız eğer hakkınızı aramak için tüm yasal yollara başvuru yapabilirsiniz. Bu durumlarda yasalar çoğunlukla tüketiciden yanadır.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir