Norveç Asgari Ücret 2019

tarafından
146
Norveç Asgari Ücret 2019

Son dönemde göç alternatifi arayan birçok kişi Norveç asgari ücret 2019 bilgisini merak etmekte ve bu konuda araştırmalar yapmaktadır.

Dünyada gelişmiş ülkeler sırasında başı çeken ülkelerin büyük çoğunluğunu İskandinav ülkeleridir. İnsan hayatına verilen değer ve gelişmişlik düzeyi bakımından önemli ölçüde ileri olan bu ülkelerden birisi de Norveç’tir. Türkiye ekonomik şartlar bakımından özellikle 2018 yaz aylarında girdiği dar boğazdan çıkmaya çalışmakta ve buna rağmen ciddi bir iyileşme sağlayamaması, ülkemizde hemen hemen tüm kesimlerden insanı diğer ülkelerdeki yaşamı araştırmaya itmekte ve hayat koşullarını öğrenmeye zorlamaktadır.

Norveç Asgari Ücreti Ne Kadar 2019

Kuzey Avrupa ülkelerinden biri olan Norveç, genel olarak yaşam standartları bakımından dünya sıralamasında ilk akla gelen ülkelerin başında gelmektedir.

Halkın hükumete, ekonomi başta,   güven ve adalet konularında inancını yüksek olması genel olarak refah seviyesini ileri boyutlara taşımıştır. Norveç asgari ücreti ne kadar 2019 sorusunun cevabından önce Norveç’te asgari ücret bakımından çok kesin olmayan bazı sınırlar içerdiğini belirtelim.  Asgari ücret konusunda genel sınırlar olmasa de yabancı işçilerin Norveç’te hakkının belli açılardan gasp edilmesini önemek ve kötü çalışma koşullarının önüne geçmek için belirlenen bir tutar mevcuttur. Alınan son kararlar doğrultusunda Norveç 2019 asgari ücreti en az iş gücü isteyen sektörlerde alt limit olarak 18.240 Kron olarak belirlenmiştir. Bu meblağa 2019 Şubat ayı döviz değerlerinde 1.752 Euro ve 10.400 Türk lirasına tekabül etmektedir.,

[ilgiliicerik icerik_id=”1990″]

Norveç Çalışma Saatleri 2019

Refah seviyesinin yüksekliği düşünüldüğünde çalışma saatleri olarak dünya ortalamasının altında çalışma saatine sahip ülkelerden birisi de Norveç’tir. Haftalık 5 gün olarak belirlenen azami çalışma günleri elbette çalışılan sektörlere göre değişmektedir. Norveç’te çalışılabilecek iş alanlarının başında inşaat sektörü, temizlik sektörü, konaklama sektörü, gemi endüstrisi sektörü, tarım ve bahçecilik sektörü, balıkçı sektörü, elektronik sektörü, karayolu ve yük taşımacılığı sektörü, koç ile yolcu taşımacılığı sektörü ve diğer birçok endüstri bulunmaktadır. Yasal hakların çok iyi korunduğu bu İskandinav ülkelerinden biri olan Norveç,  hükumet kararı olarak 37,5 saatlik bir minimum alt çalışma saati limiti öngörmektedir. Ayrıca emeklilik yaşı, son dönemlerde yaşanan birçok ihtilafa rağmen, erkeklerde 65, kadınlarda ise 64 olarak belirlenmiş ve yasal olarak 2019 yılında bu yaşlar hükumet tarafından kabul edilmiştir. Böylece Norveç çalışma saatleri 2019 sorusunun da cevabını da yazımızda vermiş olmaktayız.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]