0

Kredi işlemlerinde bilindiği üzere bankaların yasal olarak belirledikleri dosya masrafı bulunuyor. Dosya masrafları müşterilerden çok faiz şikayet alan konuların başında gelmektedir. Bazı bankalar bu şikayetlerden dolayı ve müşteri potansiyelini arttırmak için dosya masrafsız kredi ürünleri çıkarmaktadır. Dosya masrafsız kredinin avantajlı olup olmadığını anlamak ve dosya masrafının yasal olarak ne kadar alınabildiğine dair detayları sizlere ileteceğiz.

Masrafsız kredi 2019 detaylarını ve masrafız kredi veren bankalar bilgisini aşağıda bulabilirsiniz.

Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2019

Bazı bankalar kredi masraf ücreti alırken bazı bankalar ise belli bir miktar da alıyor. Masrafsız kredi veren bankalar 2019 detayını aşağıda bulabilirsiniz.

Banka AdıTahsis ÜcretiSigorta
Ziraat BankasıYokVar
QNB FinanbankYokVar
Halk BankasıYokVar
EnparaYokVar
CEPTETEBYokVar
Yapı KrediBinde 5Var
VakıfBank Binde 5Var
Türkiye FinansBinde 5Var
Türkiye İş BankasıBinde 5Var
OdeabankBinde 5Var
INGBinde 5Var
Garanti BankasıBinde 5Var
AkbankBinde 5Var
Aktif BankBinde 5Var

Yukarıda bulunan tablo bankaların internet üzerinde beyan ettikleri bilgilere göre düzenlenmiş olup siz değerli okuyucularımıza sunulmuştur. Bankaların dönemsel kampanyalarıyla şube üzerinden başvuru yapılması durumunda farklı kredi seçenekleri sizlere sunulabilir. Ek olarak kredi kullanacak kişinin geliri, yaşı çalıştığı kurum dahi kredi seçeneklerini etkiler.  Bankaların güncel faiz oranlarına hakkında bilgilere banka faiz oranları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.  Tahsis ücretleri kullanılan kredinin binde 5’ini geçmemesi gerekiyor. Kredi kullanırken bu duruma dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Dosya Masrafsız Kredi

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik tarafından düzenlenen dosya masrafının tanımını sizlere iletelim. Dosya masrafları tanımı “Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi ana parasının binde 5’ini geçmemektedir. Gerekli gördüğü takdir de bu sınırı arttırmaya ve azaltmaya yetkili sadece kuruldur.” şeklinde belirtilmiştir. Yönetmenliğinin ilgili madde de devamıysa ” Taşınır veya taşınamaz kredilere ilişkin rehin, ipotek veya ekspertiz işlemlerinde yalnızca üçüncü kişilere ödenen ücretler alınmaktadır” şeklinde belirtilmiştir.

Bu kanun maddesini özetlersek eğer yukarıda belirtilen tabloya istinaden en fazla alınabilecek masraf (kredi tahsis ücreti), çekilen kredi tutarının binde 5’ini geçemez. Yani 10.000 Türk Lirası tutarında kredi kullandığınızda dosya masrafı 50 TL olacaktır. Kredi türüne göre hesaplanan dosya masrafında önemli detay alacağınız kredinin bin de 5’ini geçmemesidir. Dosya masrafsız kredi veren bankalar hakkında size bilgileri ilettik.

Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Bankaların son zamanlarda kullandırmış olduğu krediler içerisinde dosya masrafsız ihtiyaç kredisi geliyor. Temel olarak sizlere iletecek olursak kredi faizi dışında bankaya herhangi bir ödeme yapılmayan ihtiyaç kredisi ürününe masrafsız ihtiyaç kredisi denilmektedir. Dosya masrafı alan krediler ve almayan kredileri yukarıda görüp banka üzerinden gerekli başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Dosya masrafları alınmaması kişilere avantaj sağlayabilir. Kredi başvurularınızı yaparken masrafı kontrol etmenizde fayda var.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir