0

Kredi Yapılandırma Nedir ?

Kredi yapılandırma işlemi kısaca tanımlamak gerekirse eğer bir bankadan kredi başvurusu yaparsanız ve onaylanırsa aradan geçen zaman sonrası ödemelerinizin sizin şartlarınızı ve koşullarınızı zorlayacak duruma gelmesi nedeniyle bankanızdan re-finansman yani yapılandırma talebi yapılmasıdır.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

Kredi yapılandırma işlemlerini iki madde halinde açıklayabiliriz.

  • Bankaların uygulamış olduğu faiz oranları düştüğünde mevcut ödemesini yaptığınız kredinin faiz oranını düşürmek için yapacağınız yapılandırma
  • Ödemelerinde zorlandığınız kredi kartı, kredi gibi borçlarınızı düzene sokmak için yapacağınız yapılandırma

Faizlerin düşmesi ile birlikte yapılan yapılandırmada, banka kredinizi peşin kapatılmış gibi göstererek yeni faiz oranı üzerinden hesaplama yapmaktadır. Yapılan hesaplamalar sonrası kredinizi yeniden taksitlendirir. Bu işlemlerin yapılması için ilgili bankaya başvurulması gerekmektedir. Yapacağınız yapılandırma nedenini ödemekte zorlandığınız borçlar, kredi kartı ve kredi borçlarınız ile gelir durumunuzu gösteren belgeleri başvuruda bulunacağız ilgili bankaya iletebilirsiniz. Bankaların tahsis birimi ise tarafınızdan verilen belgeleri ve kredi notunuzu baz alarak değerlendirme yapar. Olumlu veya olumsuz ilgili kişiye dönüş sağlarlar. Yapılandırmada kredi ödemeleri bütçe doğrultusunda belirlenebilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Mağdur olmak istemeyen kredi kullanıcılarının kullandığı miktarın faiz oranı ile yeni faizin miktarını karşılaştırması ve bütçesine göre hareket etmesi tavsiye edilir. Aksayan borç ve ödeme güçlüğü çeken kişi bankadan yapılandırma talep etmesi üzerine uygun bulunduğu takdir de kalan borç üzerinden işlem yapılma süreci gerçekleşir. Kalan borç tutarı hesaplanarak daha uygun vade belirlenip yeni kredi çekilmesi sağlanır.  Bu süreç kredi notu açısından önem teşkil ettiğinizi sizlere hatırlatmak isteriz.

Yapılan Düzenlemeler Yapılandırmada Neleri Değiştirdi?

2016 yılında değiştirilen en önemli yasa değişikliği vadelerde oldu. Genelde Konut kredisine yönelik alınan bu kararlar, kredi yapılandırma işleminde de yeni düzenleme, araç ve konut kredisini kapsamayacak şekilde alınan ihtiyaç kredilerinde ve kredi kartı borçlarına yönelik gerçekleştirilmiştir. Alınan yeni karara göre kredi vadeleri 48 ay olacak şekilde sınırlandırıldı. Yapılandırmada ihtiyaç kredisi veya kredi kartı borcu ödeme zorluğu çeken kişilerin bir defaya mahsus 72 ay vade imkânı sunulmuştur. Bu süreçte işlenecek vaiz oranlarının inisiyatifi ise bankalara verildi. 72 aylık yapılandırma da kredi faiz oranlarının yüksek görüldüğünü siz ziyaretçilerimize bildirmek isteriz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir