Kredi Sicil Affı 2019

tarafından
187
Kredi Sicil Affı 2019

Kredi Sicil Affı Nedir? Kredi Sicil Affı Ne İşe Yarar?

Günümüzde pek çok ihtiyaçlarımız kredi kartları üzerinden sağlanıyor, hatta nakit para çekmek için kredi kartlarımızı kullanabiliyoruz. Çeşitli sebeplerden ötürü kredi kartları borcunu ödemeyebiliriz. Bu duruma sadece kredi kartı üzerinden örnek vermek yanlış olur. Faturalarımız veya kullanmış olduğumuz kredilerimizin borcunu düzenli ödemezse kredi notu puanımızı etkilediğini söylemiştik. Kredi Notu yazısına tıklayarak ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Borçlarını ödemeyen veya aksatan kişiler kredi notu üzerinden tespit edilip bankalar tarafından kara listeye alınmaktadır. Bankalar ve çeşitli finans kuruluşları kişilerin ödeme alışkanlıklarına, sicillerine bakarak yol izlerler. Sicili kötü olan kişiye kredi kartı vermekten çekinir. Kredi siciliniz ancak borçlarınızı ödeyip düzenli ödeme alışkanlığınız sonrası temize çıkmaktadır. Bu süreç için ise 5 yıl beklemeniz gerekiyor. Ülkemizde merakla beklenen konulardan birisi de Kredi sicil affı çıkacak mı? sorusudur. Bu durumla alakalı detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”104″]

Kredi Sicil Affı Nedir?

Pek çok kişinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanmış oldukları kredi kartı veya kredi başvurusu olduğunu iletmiştik. Araba, ev, almak için mutlaka bankaların bizlere sunmuş olduğu avantajlı ürünlerden yararlanmak isteyebiliyoruz. Kredi sicil affı nedir? sorusunu kısaca, bankalardan kullanmış olduğunuz ürünlerin geri ödemesini veya faturalarınızı düzgün yatırmadığınız zaman kredi sicilinizin bozulması durumunda Resmi Gazete de yayınlanan karar sonrası silici bozuk olan kişilerindata verilerinden silinmesi durumu olarak açıklayabiliriz.

Sicil Affı 2019 Resmi Gazete

Sicil affının resmi yürürlüğe gireceği tarih 2019 olarak tahmin ediliyor. Bu süreç yüz binlerce kişiler tarafından merak edilmektedir. Başvurunun kabul edilmesiyle Resmi Gazete’de yayımlanacak tarih kişiler arasında en çok merak edilen konudur. Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girilmesi bekleniyor.

Kredi Sicil Affı Nereye Yapılacak?

Sicil Affı yürürlüğe girdiği andan itibaren kişiler sicillerinin temizlenmesi için başvuru yapabilecekler. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tutulan kayıtlar, kişilerin borçların ödenmesi geciken kısmının karar yürürlüğe girdiği andan itibaren altı ay içerisinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması durumunda, aftan yararlanabileceklerdir.

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?

Bu durumu sizlere 3 madde halinde iletmek istedik.

  • Kredi kartı veya bireysel kredi borcunu ödeyemeyen ödeyemeyen ve yasak takibe alınan kişiler,
  • Karşılıksız çeki olan veya protestolu senedi olan firmalar,
  • Gayri nakdi veya ödenmeyen nakdi kredisi mevcut olan firmalar,

Yeni yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren borcunu ödeyen kişilere tekrar kredi verebilecekler.

2019 Sicil Affının Avantajları

2019 Sicil Affı kara listede olan kişilere getireceği pek çok avantaj bulunuyor. Bu avantajlar;

  • Kişilerin kullandıkları kredileri ödemesini geciktirmesi nedeniyle sicili bozulan ve ödeme alışkanlığı düzenli hale getirip, 5 yılın dolmasını bekleyen vatandaşlar yararlanabilecektir. 2019 da çıkması beklenen bu yasa ile sicilleri temizlenecektir.
  • Kobi veya konut kredilerini güncel ödeyen ancak geçmiş ödemelerinde aksaklık yaşayan kişilerinde sicilleri temizlenecektir.
  • Yasa yayımlandıktan sonra hala güncel borcu olan kişilerin, belli bir süre dahilinde banka borçlar yapılandırılıp, geçmişe dönük ödenmeyen borçlara dahil olumsuz siciller temizlenecektir.

Borçların ödenmesi için devlet tarafından herhangi bir ödenek ayrılmamıştır. bu da kişiler tarafından merak edilen diğer konu olmuştur. Henüz bu durumla ilgili net bir gelişme mevcut değil. Sicili bozuk olan kişiler, yasa sonrası sadece bankaların uygulayacağı avantaj ve çeşitli kolaylıklardan yararlanabilecekler.

Kredi Sicil Affı Son Dakika 2019

TBMM’de yapılan oylama sonucu kredi sicil affı kabul edildiğini bildirmiştik. Kredi Sicil Affı Son dakika 2019 açıklanan bu karar sonrası tahmini 15 milyon vatandaşın kredi sicil affından yararlanabilecek. Bu durum pek çok vatandaşa umut olmuştur. Bu konuyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanacak diğer detayları da sizlerle paylaşacağız.

Merak ettiğiniz kredi sicil affı ile alakalı diğer tüm soru ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 4 Average: 4.3]