Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir 2019

tarafından
136
Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir 2019

Bankalarla çalışmalarınızı etkileyen kredi notunuzun düşük olması oldukça can sıkıcı olabilir. Hesaplamalarımızı, bütçemizi ayarladığımızı düşünsek bile bazen ödemeleri yapmakta zorluklar çekebiliyoruz.

Her kişinin bir kredi notu bulunmaktadır. Halk arasında bu durum kredi skoru veya findeks notu/skoru olarak da adlandırılabilir. Kredi notunuz düşük olursa bankalarla çalışmanız bir o kadar zor olacaktır. Kredi Notu adlı makalemizden skor puanları hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz. Artık tüm çalışmalarınız kredi skorunuzu etkiliyor. Bu durumu detaylandıracak olursak faturalarınızı bile ödememeniz veya geç ödemeniz kredi skorunuzu etkilemektedir. Kredi skorunuz bozulursa ve bankalarla çalışamayacak kadar düşük olursa eğer bu durumu düzeltmek için 5 yıl boyunca borçlarınızı düzenli ödemeniz veya kredi sicil affından yararlanmanız gerekiyor. Kredi sicil affı 2019 detayları da aşağıda bulabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”246″]

Kredi notunuzda hata olduğunu düşünüyorsanız bu duruma itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Kredi notuna nasıl itiraz edilir 2019 tüm detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu İtiraz 2019

Findeks kredi notuna itiraz 2019 yılı içerisinde öncelikle krediyi almış olduğunuz bankaya daha sonra ise KKB yani Kredi Kayıt Bürosuna başvurmalısınız. Bu duruma ek olarak Türkiye Bankalar Birliği’ne de başvurabilirsiniz. İtiraz etmeden önce kredi çalışmalarınızda sorun olmadığını veya düzenli ödeyip ödemediğinizi bilmeniz gerekiyor. Kısacası öncelikle kendinizi sorgulamalısınız. Bankalara yapılan gecikmeli ödemeniz var mı? Size bildirimi gelmeyen veya haberiniz olmayan kart borcunuz var mı? bu tür durumları hesaba katmanız gerekiyor. Ufak bir miktarda olsa eğer gecikmeli ödemeniz varsa kredi notunuzu etkileyecektir. Eğer bu durumdan eminseniz bankalarla çalışmanıza engel olacak bir durum yoksa itirazınızı yapabilirsiniz.

Kredi Notuma Nasıl İtiraz Edebilirim?

Kredi notunuza itiraz etmek istiyorsanız KKB sitesinde yer alan www.kkb.com.tr Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden itiraz edebilmeniz mümkündür. Kredi notunuza itiraz etmek için öncelikle son bir ay içerisinde Findeks ya da bankalar aracılığı kredi skorunuzu bilmeniz gerekiyor. İtiraz etmek için bankalar aracılığı ile öğrenmiş olduğunuz kredi notu raporunuzda yer alan referans numarınızı başvuru sırasında iletmeniz gerekmektedir. İtiraz etmek isteyip elinizde bir referans numarası bulunmuyorsa Findeks sitesi üzerinden belli bir ücret ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Mides’in itiraz değerlendirme sürecini detaylandıracak olursak;

Maksimum 120 dakika içinde aşağıda belirtilen işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan MİDES çalışma detayı;

  • Kredi skorunuz size göre hatalıysa bu itirazınızı öncelikle başvurunuzun reddedildiği bankaya yapmanız gerekmektedir. Bunun detayı ise Kredi Kayıt Bürosu doğrudan müşteri ile iletişim kurmamaktadır.
  • Banka sizin yerinize durumu KKB’ye iletecek. KKB ise itiraz ettiğiniz olumsuz kaydınızı hangi bankayı ilgilendiriyorsa durumu o bankaya aktarıyor.
  • Hakkınızda olumsuz bilgiyi gönderen banka kredi hesaplarınıza yeniden bakıyor.
  • Banka kendi içerisinde yapmış olduğu değerlendirme sonucunu KKB’ye bildiriyor. KKB hatalı bilgi varsa düzeltilmesini ve eksiklikleri gideriyor.
  • KKB ise sonucun bankaya bildirimi yapıyor.
  • Banka ise bu duruma onay verirse durum size bildiriliyor. Siz bu durumu doğrudan bankadan öğreniyorsunuz.

Bu işlemler kredi notunuza itiraz etmek için yeterli olacaktır. Belirttiğimiz işlemleri uygulayarak kredi notunuza itiraz edebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 1]