0

Kredi Notu Nedir ?

Hayatımızda tüm finansal geçmişimizin ortak bir kuruluş olan, Kredi Kayıt Bürosunda (KKB) analiz edilerek yapılan puanlama sistemine Kredi Notu diyebiliriz. Findeks Notu olarak da adlandırılan bu durum,  zor durumda kalıp kullanmak için başvurduğumuz kredi veya kredi kartı sahip olmak ve bu duruma bankanın onay vermek için gözettikleri ilk kurallardan birisi de kredi notumuzun yüksek olmasıdır. Bu notu belirleyen tek yetkili kurum olan KKB tarafından kurulan Findeks sayesinde Bankalar, sizinle ilgili bilgilere ulaşabiliyor, yapmış olduğumuz başvuru sürecinde krediye uygun olup olmadığınızı değerlendirme süreci altına alabiliyorlar. Findeksin asıl amacı; insanların finansal hayatlarını yönetmesinde yardımcı olup daha bilinçli, sağlam adımlar atmasını sağlamaktır. Bankalara olan ödeme düzeniniz, mevcut borç durumumuz, önceki borçlanmalarınız, kullanılan krediler ve buna benzer diğer tüm işlemler raporlanmaktadır. Findeks Kredi Notu, risk raporunun sonucudur.

Risk Raporu Nedir ? Ne İşe Yarar?

Risk Raporu Nedir, sorusunu kısaca kişi veya kurumların kredi, kredi kartı ödemeleri ile ilgili kayıtların yer aldığı rapor şeklinde tanımlayabiliriz. Risk raporu, kredi notunuzu etkiler. 2013 yılında alınan karar ve düzenleme ile birlikte fatura ödemeleri de risk raporu kapsama altına girmiştir. Bu durumda dikkat edeceğiniz en önemli etken ödemelerin düzenli yapılmasıdır. Düzenli yapılan ödemeler kredi notunuza olumlu bir yansıması olur. Kullanmış olduğunuz kredi kartı, kredi ödemesinin halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapatılmış olan bilgilerine istinaden bu rapora ilişkin ödeme geçmişi gösterilmektedir. Kullanılan tüm ürünlere dair bilgileriniz, finans kuruluşları tarafından düzenli raporlar şeklinde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne iletilmektedir. Bu durum Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek rapor haline getirilmektedir.

Risk Raporu Nasıl Belirlenir?

Risk raporu durumunuza göre bankaların hepsi finansal taleplerinizi değerlendirmeye alınıp, alınmaması konusunda karar veren sistem kurarlar. Bu kurulan otomatik sistem sayesinde bankalar kredi kartı veya kredi verecekleri kişileri değerlendirme altına alırlar. Risk raporunuzda kötü bir skorunuz varsa yapmış olduğunuz talepler değerlendirmeye almayıp ret talebi ile karşıla bilirsiniz. Bankaların izlemiş olduğu rapor sonucunda zamandan ve personelden tasarruf etmiş olurlar.

Aşağıdaki tabloyu sizler için hazırlayıp, findeksin ve bankaların kredi notunu nasıl değerlendirdiği yer almaktadır. Tutarlar ve gruplar genelleme olarak belirtilmiştir. Bu nedenle her finansal kurumun değerlendirme süreci farklılık gösterebilmektedir.

Sizlere sunduğumuz tablodan yola çıkarsak eğer örneğin bir banka, 1 ile 1099 puan sıralaması yani en riskli ve orta risk taşıyan gruba değerlendirme yapmayıp, başvuruları anında ret talebi veren bir sistem oluşturabilir. Kredi Notu “0” olan bir birey ise daha önce hiçbir banka ile çalışmadığı anlamına gelmektedir. Ek olarak kullanacağınız miktar ve sigortalı çalışan olmak yapacağınız başvuru sürecinde önemli rol sahibi olduğunu hatırlatmak isteriz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir