0

Kredi notu, tüketicilerin finansal geçmişlerinin bir yansıması olarak Kredi Kayıt Bürosu’nun belirlemiş olduğu bir puanlama sistemidir. Kişilerin gerçekleştirdiği finansal hareketlilikler KKB’da toplanmakta, analiz edilmekte ve puanlanmaktadır. Dolayısıyla KKB’nun belirlemiş olduğu bu puana kredi puanı adı verilmektedir. Kişiler, sahip oldukları bu puanları, belirli bir ücret ödemesi yaparak öğrenebilmektedir.

Günümüzde hemen hemen her finansal kuruluşun kendi puanlama sistemi vardır ancak tüketiciler hakkında ayrıntılı olarak tüm bilgilere ulaşılabilmesi için KKB’na üye olunması gereklidir. Kendisine kredi kartı ve kredi gibi başvurularda bulunan tüketicilere bankalar, büyük oranda bu puana bakarak karar almaktadır. Dolayısıyla kredi ve kredi kartı ürünlerinden yararlanmak isteyen kişilerin kredi notu riskli gruplarda yer almamalıdır.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir 2020?

Ücretsiz kredi notu öğrenme mümkün değildir. Çünkü bu hizmet hem Findeks tarafından hem de bankalar tarafından ücretli olarak sunulmaktadır. Ancak bazı bankalar, kampanyaları kapsamında tüketicilere ücretsiz olarak kredi puanı öğrenme hizmetini sunabilmektedir. Bunun dışında ücretsiz olarak kredi puanı öğrenme işlemi söz konusu değildir. Kredi notunu ücretsiz öğrenebileceğiniz vaadini sunan platformlarda işlem yapmak sağlıklı değildir.

Kredi notunun öğrenilebilmesi için tercih edilebilecek iki yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki; Findeks aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Findeks kredi notu sorgulama, KKB’na bağlı bir kurum olan Findeks’ten ücretli olarak yapılabilmektedir. Tercih edilebilecek bir diğer yöntem de bankalardır. Bankalara başvuran kişiler yine bir ücret karşılığında kredi notlarını öğrenebilmektedir. İnternet bankacılığı sayesinde bu işlemle kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir 2020?

Kredi notu, farklı bileşenlerin bir araya getirilmesiyle ortaya konulmaktadır. Bu not, kişilerin geçmiş finansal deneyimlerini yansıtan bir puandır ve bu puana bakarak finansal kuruluşlar, tüketiciler hakkında bir yargıya varabilmektedir. Bu sayede de tüketicilerin bankalar için riskli olup olmama durumu saptanabilmektedir. Genel olarak kredi notunun unsurları ve yüzdelik etkileri şunlardır:

 • %35 oranında Alınan kredilerin ödenme düzeni
 • %35 oranında mevcutta olan kredi borcu
 • %11 oranında yeni alınan kredi
 • %10 oranında kredi ürünlerinin kullanılma yoğunluğu
 • %9 oranında diğer faktörler

Bu bileşenler, bir kişinin toplamdaki kredi notunu ortaya koymaktadır. Tüketiciler de bankaların ve finansal işletmelerin avantajlarından, ürünlerinde kredi notları değerinde yararlanabilmekte ya da yararlanamamaktadır. Bir bankanın kredi ya da kredi kartı ürününe başvurmayı düşünen tüketicilerin Findeks notunun yeterli olması gerekmektedir.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir 2020?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim diye merak eden kişiler aynı zamanda banka ve finansal kuruluşların hizmetlerinden rahatlıkla yararlanabilmek için kredi notlarının kaç olması gerektiğini de araştırmaktadır. Kredi puanı sisteminde toplamda altı kategori bulunmaktadır. Bu kategorilerden dört tanesi bünyesinde risk barındırırken iki tanesi için risk söz konusu değildir. Kredi puanına göre kategoriler ise şunlardır:

 • Kredi puanı 0 olanlar
 • Kredi puanı 1 ile 699 arasında olanlar
 • Kredi puanı 700 ile 1099 arasında olanlar
 • Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olanlar
 • Kredi puanı 1500 ile 1699 arasında olanlar
 • Kredi puanı 1700 ile 1900 arasında olanlar

Kredi puanı 0 olan kişiler riskli grupta yer almaktadır. Bu kişiler, gelirlerine bağlı olarak bankaların kredi kartı ev kredi hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca kefil veya ipotek yöntemiyle bu hizmetleri alabilmektedir. Kredi puanı 1 ile 699 arasında olan tüketiciler en riskli grupta yer almaktadır. Bu tüketicilerin kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanma ihtimalleri oldukça düşüktür.

Findeks puanı 700 ile 1099 arasında olan tüketicilerin de bankanın hizmetlerinden yararlanma ihtimali düşüktür ancak kefil veya ipotek usulüyle bu hizmetlerden yararlanma şansları vardır. Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olan tüketiciler, az riskli olarak değerlendirilmektedir. Bu kişilerin gelirlerine bağlı olarak kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanma şansları bulunmaktadır.

Kredi puanı 1500 ile 1699 arasında olan kişiler ile 1700 ile 1900 arasında olan kişiler bu kategoride en şanlı olan kişilerdir. Çünkü bu tüketicilerin kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanma durumları oldukça yüksektir. Ayrıca bankalar bu kişilerden kefil veya ipotek sunmasını da istememektedir.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansci

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir