0

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Günümüzde en çok tüketim araçlarından biri de kredi kartı olmuştur. Kredi kartımı kaybettim ne yapmalıyım diye soran kişiler için hazırladığımız bu yazımızda yapılması gereken işlemleri öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı dikkatsizlik ve dalgınlık sonucu nedeniyle kaybedilir veya çalınabilir. Kayıp kredi kartınızın özellikle kullanabilir bir limiti varsa bu durumu ihmal etmemeniz önemlidir. Kartın kaybolmasında yaşanabilecek en kötü durum ise kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmesidir. Bankalar bu durum için yeteri kadar önlem alsa bile dikkatli olmak zorundayız. Kredi kartını kaybettiğimizde müşteri ilgili bankasını arayıp kapatma işlemi gerçekleştirene kadar aktif olarak kalır. Bu nedenden dolayı kartlarınızı ara ara kontrol edip ya da hiç kullanmıyorsanız iptal etmenizde fayda var.

Kredi Kartı Kayıp ve Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler?

Kredi kartınızı çaldırmış veya kaybettiğiniz durumlarda ilk yapmanız gereken kartınızın müşteri hizmetlerini aramak olmalıdır. Kartın nasıl kaybolduğunu hatırlamayıp, ne de olsa bir yerden çıkar diye düşünmek yapılmaması gereken hatadır. Bankaların çağrı merkezi üzerinden yapacağınız bildirimle müşteri temsilcisi kartınızı kullanıma kapatır. Bankalar özellikle bu tip durumlar için hassas davranıp kredi kartı kayıp çalıntı bildirimi için öncelik tanımıştır. Bankalar zaman kaybetmemek ve sorumluluk almamak için en hızlı şekilde işlem gerçekleştirir. Kredi kart iptal işlemi için birkaç bilgi teyidi alırlar. Banka ile yapmış olduğunuz işlem sonrası hala bir tereddüt yaşıyorsanız en yakın karakola giderek tutanak tutturabilirsiniz. Bu tutanak bilgisinde, kayıp veya çalınan eşyaların tam olarak neler olduğu, nerede kaybedildiği açıkla belirtilir. Bu işlemi yapmanızın size avantajı ise banka ile yaşanan anlaşmazlıklarınıza fayda sağlamasıdır.

Kaybolan Çalınan Kredi Kartımdan Harcama Yapıldı Ne Yapabilirim?

Kaybettiğiniz kredi kartınızın çalındığını veya kaybettiğinizi fark edene kadar kartınızdan alışveriş yapılmışsa eğer bankalar son 24 saat içerisinde yapılan harcamaları sigortanız üzerinden tahsil etmektedir.  İtiraz ettiğiniz harcamalar için müşteri temsilcisi tarafınıza itiraz formu gönderip bu formu karakol tutanağı ile birlikte banka şubesine teslim etmenizi isteyecektir. Bu işlemler sonucu alınan karar sonrası banka uygulamasına göre belirli tutara kadar sizin tarafınızdan ödemeniz istenebilir. Kredi kartının kayıp/çalıntı durumunun kasıtlı olarak yapıldığı anlaşılırsa tüm harcama tutarları sigorta tarafından karşılanmaz ve tarafınızdan tahsil edilir.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir