Kredi Kartı Üzerindeki Numaraların Anlamı

tarafından
141
Kredi Kartı Üzerindeki Numaraların Anlamı

Ülkemizde kredi kartı kullanan kişilerin sayısı oldukça yüksektir.

Kredi kartımızı hayatımızın her alanında kullanabiliyoruz. Tüm ihtiyaçlarımız için kullanabildiğimiz bu kartların üzerinde numaralar oluyor. Kartın ön yüzü ve arka yüzünde bulunan bu numaralar nedir? Kredi kartı üzerindeki numaraların anlamı var mı? sorularının cevaplarını sizlere aktaracağız.

Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar

Bankaların tüketicilere sunmuş olduğu kredi kartları hakkında sizlere bilgiler aktarmaya devam ediyor. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan kredi kartı ve banka kartlarının hepsinin üzerinde basılı olan sayılar bulunmaktadır. İhtiyaçlarımız için kullanmış olduğumuz bu kartların ön yüzünde 16 adet rakam bulunmaktadır. Bu rakamlar parçalara bölündüğünde bir anlam taşıyor.

Kredi kartı üzerindeki numaralar ne işine yaradığını merak ediyorsanız eğer ilk rakam, kartın hangi ödeme sistemini kullandığını belirtmektedir. Kredi kartlarında Visa veya Mastercard logosunu görürsünüz.  Uluslararası ödeme sistemi olan Visa ve Mastercard kredi kartları veya banka kartları üzerinde kendilerini niteleyen rakamlar bulunduruyor. Bankadan kredi kartı veya banka kartına sahipsiniz ve bu kartınızın ilk rakamı 4 ile başlıyorsa Visa ödeme sistemini kullanıyorsunuz demektir eğer 5 ile başlıyorsa Mastercard ödeme sistemini kullanıyorsunuzdur.

Kredi Kartı Türleri

Kredi Kartı Türleri

Kredi kartı üzerindeki rakamlara göre türleri bulunuyor. ilk iki rakamına göre kredi kartı türleri bilgisini size aşağıda iletelim.

 1. 1 ve 2 hava yollarına ait kartlardır.
 2. 3 seyahat ve eğlence sektörü kartlarıdır.
 3. 4 ve 5 banka ve finans kuruluşlarının kartlarıdır.
 4. 6 ticari kartlar ve bankaların kartlarıdır.
 5. 7 petrol sektörü kartlarıdır.
 6. 8 telekomünikasyon sektörü kartlarıdır.
 7. 9 ulusal tanımlamalardır.

Kart üzerinde yer alan sayı dizinin ilk 6 hanesi, kartın hangi bankadan verildiğini belirtmektedir. İlk 6 haneye Identification Number (BIN) denir ve kartı aldığınız bankayı temsil eder. Diğer türleri sizlere iletecek olursak eğer;

 • 4xxx xx Visa Kartını temsil etmektedir.
 • 51xx xx – 55xx xx Mastercard kartları temsil etmektedir.
 • 6011xx, 64x xx, 65xx xx Discover kartları temsil etmektedir.
 • 34xx xx, 34xx xx Amex kartları temsil eder ve 15 haneli sayıdan oluşmaktadır. Amex kartları üzerindeki 3. ve 4. rakamlar kartın tipini yani kişisel veya ticari olup olmadığını veya para pirimini belirtir. 5-11. sayı dizisi hesap numarasını belirtmektedir. 12,13 ve 14. rakamlar hesap içinde hesap numarasını belirtmektedir. Son rakamı ise kontrol sayısını belirtmektedir.

Kredi kartı üzerindeki ilk 6 haneden sonra devam eden 9 rakam banka tarafından müşterilere belirtilmiş olan hesap numarasını temsil eder. Müşteri hesap numarası banka tarafından belirlenip ve kişiye özeldir. Kartın üstündeki son rakam ise kontrol numarasıdır. Check digit olarak adlandırılır. Bazı algoritmik hesaplamalarla numaranın geçerli olup olmadığı kontrol eder. Bu rakam luhn algoritması ile üretiliyor.

Our Reader Score
[Total: 2 Average: 5]