Kredi Kartı Limiti Sorgulama 2019

tarafından
132
Kredi Kartı Limiti Sorgulama 2019

Kredi Kartı Limiti

Bankaların bize sunmuş olduğu pek çok avantajlı kart ürünleri bulunmaktadır. Günümüzde çoğu yetişkin bireyin kullandığı birden fazla kredi kartları var. Günümüz ihtiyaçlarımızın fazla olması, harcama tutarlarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Alışverişi seven insansanız eğer nakit paramızın bittiği yerde sürekli kartla ödeme alışkanlığı edinebilirsiniz. Aksi halde nakit paramızın bitmesi veya kartla yapılan alışverişlerde fazla borçlarla karşılaşabiliriz. Bu da gelecek günlerde başımızı ağrıtabilir ve sıkıntı çekmemize neden olabilmektedir. Kredi kart borcunun birikmesi nedeniyle kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabını sizlere diğer yazımızda iletmiştik.  Bu durumlarla karşılaşmamak için bankalar size sunmuş oldukları kartlara sınır yani limit uygulaması getirmiştir. Kredi kartı limiti tanımını kısaca banka ve diğer finansal kuruluşlardan başvurarak temin ettiğimiz kartlar üzerinden yapmış olduğunuz günlük ve ay içerisinde yapılan alımlar ya da para çekme sınırının aşılmaması için uygulanan işlem diyebiliriz. Bankaların aldığınız kartın limiti maaşınızla orantılı belirlemektedir. Ödemelerde zorluk yaşayacağınız fatura tutarı hesaplanıp kart limitiniz maaşına göre belirlenmektedir. Belirlenen bu limitler 1 aylık süre içerisinde kartınızla yapabileceğiniz alışveriş limitidir. Bu limiti isterseniz tek seferde taksitlerle veya 1 ay içerisinde çeşitli alışveriş yerlerinde kullanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz alışverişler kart limitinizi aşıyorsa banka tarafından ret işlemi alırsınız. Kişiler kartla almış olduğunu ürünün borcu alışveriş yaptığınız yere değil, kredi kartı hizmeti aldığınız bankaya aittir. Bu borç ödemeleri düzenli olarak bankaya yapılır.

Kredi Kartı Limiti 2019

Kredi Kartı Limiti 2019 yılında da bankaların uyguladığı standart prosedürleri kapsıyor. Kredi Kartı Limiti ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Türkiye için geçerli kredi kartı limiti iki türden oluşuyor. Bunları durumu sizlere iletecek olursak eğer;

  1. Kredi kartına sahip olan her birey sahip oldukları her kart için ayrı ayrı limit verebilir. Bunu örneklendirmek gerekirse eğer iki farklı bankadan veya aynı bankadan iki adet kredi kartı temin ettiğinizi düşünürsek eğer kartlarınızın limitlerini değiştirebilir veya yükseltebilirsiniz. Bu durum kişinin kendi vereceği karara bağlıdır. Burada önemli bir detay iletmek isteriz. Kredi kartınızın limitini çok yüksek miktarlara çıkaramayabilirsiniz. Yüksek miktar limit isteyen kişiler, bankalara gelir belgelerini sunup istediği miktar banka tarafından uygun görülürse kart limiti yükseltilir.

Kredi Kartı Tek Limit Uygulaması 2019 -2020

Kredi kartı tek limit uygulaması 2019-2020  işlemi BDDK’nın, ekonomi ve yönetiminin kontrolsüz tüketim ve kontrolsüz kullanımların önüne geçmemek için uygulanan sistemdir. Bu yasaya göre tek limit uygulaması  bir kredi kartı sahibinin başka kişilere tahsis edilmiş ek kartları dahil bütün bankalardan oluşturulabilecek toplam kredi kartı limiti verilerine göre belirlenip üst limiti geçmeyecek.

Kredi Kartı Limiti Sorgulama 2019

2019 Kredi Kartı Limiti Sorgulama işlemini aşağıda belirttiğimiz yolları takip ederek sorgulayabilirsiniz.

  • İnternet Bankacılığı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Kartınızın bağlı olduğu bankanın İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaparak limitinizi öğrenebilirsiniz.
  • ATM üzerinden sorgulayabilirsiniz. Kartınız ile bankanın ATM’sinden kart işlemleri menüsünü takip ederek limiti görebilirsiniz.
  • Telefon bankacılığından öğrenebilirsiniz. Bankanın çağrı merkezi aranıp kart limitinizi öğrenebilirsiniz.
  • Banka şubelerinden öğrenebilirsiniz. Banka şubesine giderek ilgili gişe görevlisinden kart limit bilgilerinizi talep edebilirsiniz.

 

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]