0

Bankalararası Kart Merkezi’min (BKM) 2018 verilerine göre ülkemizde kullanımı yapılan 60 milyon kredi kartı bulunmaktadır. Hemen hemen herkesin birden fazla kredi kartı olduğunu söyleyebiliriz ancak bu durum böyle olunca kredi kartı borçlarınızı ödeyemediğimiz durumlar olabiliyor. Kredi kartı borçlarının geç ödenmesinden kaynaklanan faiz yükü de her gün biraz daha artmaktadır. Kredi kartı gecikme faizi işlemlerinin nasıl olacağına dair tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1469″]

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartınızı düzenli ödemeniz önemlidir. Düzenli ödemediğiniz durumlarda bankalarla ilgili çalışmalarında sorunlar olup, banka tarafından gecikme faizi, borçların 3 ay süreyle sürekli ödenmemesi durumunda haciz işlemi de başlatılabilir. Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemleri için sizlere aşağıda maddeler halinde bilgiler ileteceğiz.

  • Öncelikle kartınızın asgari ödeme tutarı hesaplanıyor.
  • Hesaplanan asgari ödeme tutarı, eğer ödenen borç varsa bu borçtan çıkarılıyor.
  • Ödenmiş olan bor., asgari tutarın altındaysa asgari tutarın ödenmeyen kısmına yüzde 2,75 oranında gecikme faizi uygulanıyor.
  • yüzde 2,25 akdi faiz oranı asgari ödeme tutarı dışında kalan dönem borcunuza uygulanıyor.
  • Hesaplanan tutar toplanarak, 30 gün içinde ödenmesi gereken faiz tutarı bulabilirsiniz.

Kredi kartı limiti 3.000 TL, toplam dönem borcu 1000 TL olan kişinin, dönem borcunun 500 TL’lik kısmını ödediğini varsayalım. Bu durumda asgari ödeme tutarı 300.00 TL olacaktır. Ödenecek gecikme faizi 11.25 TL, ödenecek vergi 2.25, toplam dönem borcu ise 514 TL olacak.  Kredi kartı gecikme faizi hesaplama araçları bulunuyor. Bu hesaplama araçlarını kullanarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi Kartı Faiz Hesaplama

1 Ekim 208 itibari ile Merkez Bankası tarafından kredi kartları için geçerli olmak üzere akdi faiz oranı aylık %2,25, gecikme faiz oranı yıllık %2,76 olarak belirtilmiştir. Bu duruma ek olarak Akdi faiz oranı alışveriş ve nakit çekimlerde dahil uygulanabilecek en yüksek faiz oranını ifade ediyor.

Kredi veya kredi kartları borçlarının geç ödenmesi durumunda işletilecek olan faiz sadece anapara üzerine işletilmektedir. Bankalar herhangi hal ve durumda kredi kartı borcunuzdan dolayı faiz üzerine faiz işletemez. Kredi kartı faiz hesaplama örnek tablosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti
Dönem Borcu
Ödenen Dönem Borcu
Ödenecek Gecikme Tutarı
10.000 TL
5.000 TL
1.000 TL
91 TL
10.000 TL5.000 TL2.500 TL55 TL
10.000 TL5.000 TL4.000 TL22 TL

1 yıldan daha fazla süredir aktif olan kredi kartı örnek hesaplama işlemi yukarıda tabloda belirtilmiştir. Kredi kartı ve kredi faiz hesaplama işlemleri için bize sormak istediğiniz tüm soruları iletebilirsiniz. Diğer tüm bilgiler için ana sayfayı takip edebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 4 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir