0

Kredi Kartı CVC Nedir?

Kredi kartını aktif kullanan tüketiciler, market veya mağazalara gidip yapmış oldukları alışverişin yanı sıra İnternet üzerinden de alışveriş yaparlar. İnternet üzerinden yapılan veya telefona görüşüp yapılan kart ödemelerinde CVC veya CVV kodu talep edilebilir. Bu ödemeler için kredi kartı CVC nedir sorusunu alıcı tarafından size sorulur.  CVC kodunu kısaca açıklamak gerekirse kartınızın güvenlik kodudur.

Kredi kartı CVC / CVV kodu açılımı Card Verification Code (Kart Güvenlik Kodu) ‘dur.  Bu bilgi kullanmış olduğunuz kartınızın arka yüzünde yer almaktadır. Bazı kartlarda ise ön tarafta yer alır. Örnek vermek gerekirse eğer Master ve Visa kartlarınızda güvenlik kodunuz arka tarafta yer alırken, American Express (AMEX) kredi kartında ise ön tarafta yer alır. Master ve Visa kart kullanıcıları için CVC anlamına gelen bu kod Amerikan kullanıcıları için Card Identification Number  (CID) anlamına gelmektedir.

Sanal ortamda yapılan alışverişlerde bu kodu bilmeniz önemlidir. Bu kodu bilmediğiniz sürece alışverişinizi gerçekleştiremezsiniz. CVC / CVV güvenlik kodu geçmiş yıllarda kullanımı zorunlu değildi ancak 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren bu kodun kullanılması zorunlu hala getirilmiştir. Güvenlik kodunuz bankalar tarafından özel bir şifreleme yöntemi ile oluşturulmaktadır. Bugün bir bankanın müşteri hizmetlerini aradığınız zaman kart güvenlik şifrenizi istediğinizde bu bilgiyi sizinle paylaşamazlar. Banka tarafından bu bilgileriniz kayıt edilmiyor.

Kredi Kartı CVV Kodu Nasıl Öğrenebilirim?

Kullanmış olduğumuz kredi kartları zaman geçtikçe yıpranmaktadır. Bu tip durumlarda kart üzerinde rakam ve kodların yıpranmış olması nedeniyle kredi kartın güvenlik kodunu öğrenmek için İnternet bankacılık istemine başvurulabilir. Bir diğer alternatif ise kartı almış olduğunuz bankadan kart yenileme talebinde bulunabilirsiniz.

CVC kodu, kartınızın arka yüzünde 3 haneli rakamdır. Kartın arka yüzündeki rakamlar dizilimi ne olursa olsun son üç rakam CVC kodunu temsil etmektedir. Bir mağaza veya markette alışveriş yaptığınızda sizden şifreniz girmeniz istenir. Kart şifrenizi girip alışverişi tamamlarsınız. Bu durum ise sanal ortamda CVC kod ile olmaktadır. Kodun güvenli kabul edilmesinin nedeni ise sanal ortamda yapılan alışverişlerde kart şifresinin verilmemesi içindir. İnternet ortamında yaşayabileceğiniz dolandırıcılıkların önüne geçmek için uygulanan şifreli sistemdir. Tekrar hatırlatmak isteriz ki, CVC kodu bilmediğiniz sürece alışverişini tamamlayamazsınız.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir