0

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019

Kredi kartı hayatımızda kolaylık sağladığı noktalar olur. Nakit paramızın yetmediği durumlarda kredi kartı ile ödemelerimizi gerçekleştirebiliriz. Aldığımız ürünün fiyatı veya tutarları yüksek ise, taksitlendirme işlemi de yapabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken kredi kartını nasıl kullandığımızdır. Kredi kartı doğru kullanıldığında oldukça faydalı araçtır. Kart üzerinden yapılan fazla harcamalar, borçları ödemeyeceğiniz duruma sokabilir. Bu durumda etrafınızdaki kişilere kendinize kredi kartı borcu ödenmediğinde ne olur şeklinde sorular sorabilirsiniz. Bizde sizlere bu durumu detaylı açıklamak istedik.
Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde alışveriş faizi uygulanır. Her ay kredi kartının asgari tutarını ödeyebilirsiniz ancak geri kalan ödeme miktarı için faiz uygulanır. kartın borcu tamamen kapatılmadan sürekli kullanım yapılıp, sadece asgari tutar ödenirse borcunuz çığ gibi büyüyüp sizi zor duruma sokabilir. Kredi kartınızın son ödeme günü geçtiğinde faiz işlemeye başlar. 15 gün içerisinde kart borcunuzu öderseniz eğer kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu süre bankadan bankaya değişmektedir. Kartın borcunu veya asgari tutarını ödemezseniz hakkınızda yasal takip başlatılmaktadır.
Kredi kartın asgari borcunu ödenmezse 2019 hakkınızda yasal takip başlatılabilmesi için tıpkı kredi borcunda olduğu gibi 90 gün boyunca ödeme yapmamış olmanız gerekmektedir.  Bu süre içerisinde banka tarafından sizlere bilgi mesajları gelebilir. Belirtilen süre içerisinde hiçbir şekilde ödeme gerçekleştirmezseniz eğer ilk etapta banka tarafından size 7 günlük süre tanınacaktır. 7 günlük süre içerisinde borcun tamamını kapatırsanız tarafınıza yasal takip başlatılmaz ancak ödenmeyen günlerin faizlerini ödemeyi kabul etmiş olursunuz. Bu tip durumlarda bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Eğer bu işlemleri de yapamıyorsanız yasal takip süreci başlatılır. Dosyanız avukata ya da hukuk bürosuna teslim edilerek bundan sonraki süreçte banka ile değil, avukat veya hukuk bürosu ile muhatap olmanız istenir.
Yasal takip sürecinin sonunda maaşlı bir çalışan iseniz maaş haczi kararı çıkar. Böyle durumda maaşınızın dörtte birine haciz konulmaktadır. Takip sürecindeyken borcunuzu ödeme sözü verip işlemleri durdurup tekrar ödemezseniz hapis ihtimali söz konusu olabilmektedir.
 Bu durumu sizlere aşağıda bulunan üç madde ile özetleyebiliriz.
  •  1 yıl içerisinde üç kez asgari tutarı ödemezsek ve geciktirirsek kredi kartınız kullanıma kapatılır.
  • Borcu geç ödenen kredi kartına faiz işler.
  • Kart borcu birikip ödeme yapılmaması durumunda tarafınıza yasal işlem başlatılır.
Yukarıda belirtilen işlemler Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu kapsamında düzenlenmektedir.
Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir