Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

tarafından
150
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun yanıtı, kredi kartı borcu olan kişiler tarafından merak edilmektedir. İhtiyaçların giderilmesinde kullanılan ve alışverişleri taksitli yapma imkânı veren kredi kartları, borcun ödenmemesi durumlarında çeşitli olumsuz durumlara yol açmaktadır. Bu sebeple kredi kartı harcaması yapan kişilerin zor durumlarda kalmaması adına borçlarını düzenli olarak ödemesi tavsiye edilmektedir.

Maddi zorluklar nedeniyle kredi kartı borç ödenmezse ne olur sorusunun yanıtı arayan kişiler görecektir ki; borcun son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda faiz uygulaması başlatılmaktadır. Böylelikle ödenemeyen borç, faiz uygulamasıyla katlanarak fazlalaşmaktadır. Ayrıca belirli bir sürenin sonunda kart sahipleri için yasal takip süreci de başlatılmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019

 

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur 2019 yılında internet üzerinde en fazla araştırılan konular arasına yer almıştır. Yaşanan ekonomik kriz, gelirin sabit kalması ve masrafların artması gibi nedenlerden dolayı kredi kartı kullanıcıları borçlarını ödeyemedikleri durumda ne ile karşı karşıya kalacaklarını bilmek istemektedir. Bu durumda işleyiş şu şekilde olmaktadır:

  • Gecikme faizi işlemeye başlar
  • Bir yıl içinde art arda üç kez asgari ödeme yapılmadığında kredi kartı nakit kullanıma kapatılır
  • Bir yıl içinde üst üste üç kez kredi kartı ödemesi yapılmadığında kredi kartı tamamen kullanıma kapatılır
  • 90 gün boyunca kredi kartının ödemesinin yapılmaması durumunda banka yasal takip sürecini başlatmak üzere kart sahibi ile iletişime geçer
  • Banka ile anlaşma sağlanmaz ve kredi kartı borcu ödenmezse yasal takip süreci başlatılır
  • Kredi kartı sahiplerinin kredi notu olumsuz etkilenir

Genel olarak kredi kartının kapatılmasını istemeyen ve yasal takip sürecine girmek istemeyen kart kullanıcıları asgari ödeme yapmaktadır. Kredi kartı asgari borcu ödenmezse ne olur sorusunun yanıtı da; öncelikle kartın kullanıma kapatılması ve sonrasında yasal takip sürecinin başlatılması olmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılan Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borç yapılandırması, kredi kartı kullanıcılarının yasal takip sürecine girmemek ve ek masraflar ödememek adına var olan borçlarını banka ile anlaşarak yapılandırması işlemidir. Kredi kartlarını yapılandırmış olan ama bu yapılandırılan borcunu da ödeyemeyen kişiler, yapılandırılan kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diye merak etmektedir. Bu durumda bankalar yasal takip sürecini başlatmaktadır.

Kredi kartı borcu yapılandırması, kişilerin gelir durumlarına göre belirlenebilmektedir. Bu nedenle bankalar, borçlarını ödemeye niyetli olan kişilere kolaylık sağlamak adına çaba sarf etmektedir. Ancak kredi kartı kullanıcılarına sağlanan yapılandırma kolaylığına rağmen borç ödemesi gerçekleşmezse yasal sürece girilmektedir. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun nihai cevabı; mahkeme sürecinin başlamasıdır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi?

Kredi kartı borcu olanların büyük bir kısmı kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, eve icra gelir mi diye merak etmektedir. Bu sorunun yanıtı evet olarak karımıza çıkmaktadır. Genel olarak öncelikle kredi kartı sahiplerinin varsa maaşlarının 4’te 1’ine haciz uygulanmaktadır. Ancak maaş alınmıyorsa yaşanılan eve haciz gelebilmektedir. Ancak kredi kartı borçlusu kişinin ikametinin bulunduğu evde, kendisine ait olmayan eşyalara; anne babasına ait olan eşyalara haciz uygulaması yapılamamaktadır.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]