Kredi Gecikme Faizi 2019

tarafından
135
Kredi Gecikme Faizi 2019

Kredi taksit ödemesinin son ödeme gününün geçmesi ve ödenmemesi durumunda, sadece ödenmeyen taksitin anaparası üzerine uygulanan faize gecikme faizi denilmektedir. Bu faizlerden etkilenmemek için kredinizi düzenli ödemeniz gerekiyor. Aksi halde borç oranınıza göre faiz işleyip fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum bir de kredi skorunuzu etkiler.

Kredi gecikme faizi 2019 işlemlerinizi, nasıl hesaplanacağını, faiz oranlarını sizlere iletelim.

[ilgiliicerik icerik_id=”1497″]

Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır

Kredi gecikme faizi hesaplama işlemleri kullanılan kredinin yüzde 30’unun üzerine faiz oranı eklemesi yapılır. Örneğin kredi faiz oranı aylık %2 ise gecikme faizi ise %2,30 olarak uygulanmaktadır. Bu durum kredi faiz oranlarınıza göre değişkenlik göstermektedir. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisinde hesaplanan gecikme faizi tutarı üzerinden %5 KKDF ve %15 BSMV olmak üzere toplam olarak yüzde 20 vergi alınmaktadır. örnek verecek olursak gecikme faiz tutarı 20 TL olarak bulunduysa 4 TL’de vergi ödenmesi gerekmektedir. Konut kredisi bu duruma dahil değildir.

Kredi gecikme faizi nasıl hesaplanır sorusunun formülünü bulunuyor. Geciken ana para tutarı*geciken gün sayısı*gecikme faizi/30=gecikme faiz tutarını elde edersiniz. Birden fazla kredi taksitini geçiktirmeniz durumunda bu hesaplama her taksit için ayrı ayrı yapılması gerekiyor. Örnek verecek olursak eğer bir kişi kredi ödemesini 60 gün yani iki ay geciktirdiyse;

  1. taksiti için “1. taksitin geciken anapara tutarı*60*gecikme faizi/30=1. taksitin gecikme faizi tutarını hesaplamış olursunuz.
  2. taksiti için “2. taksitin geciken anapara tutarı*30*gecikme faizi/30=2. taksitin gecikme faizi tutarını hesaplarsınız.

Her ay 30 gün üzerinden hesaplama işlemi yapılmaktadır. Geciken gün sayısını hesaplamak istiyorsanız, krediyi geciktirdiğiniz gün sayısı, resmi tatil ve hafta sonu muaf tutulmadan ödemesinin geciktiği  ilk günden itibaren tüm  günler hesaba katılarak işlem yapılması gerekmektedir. 05.01.2019 tarihinde ödemesini geçtiği ilk gün olan bir kişinin kredi borcunu 20.01.2019 tarihinde kapatırsa, geciken gün sayısı 15 gün olur.

Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır

[ilgiliicerik icerik_id=”1341″]

Kredi Gecikme Faiz Oranları 2019

Kredi gecikme faiz oranları 2019 için yukarı da sizlere bilgi aktarmıştık. Kullanılan kredinin yüzde 30’u üzerine faiz oranı eklemesi yapılır. Kredinin aylık faiz oranı üzerine %30 oran eklenir. Kredinizin aylık faiz oranı %1’se  gecikme faizi olarak %1,30 oranı uygulanmaktadır.

Kredileri ödemelerinizde geciktirme işlemleri can sıkıcı olabilir. Krediyi ödeme gücünüz yoksa banka ile görüşüp yapılandırma işlemi yaptırabilirsiniz. Bu durum sizin için daha iyi olabilir. Kredi gecikmesi ile alakalı sizlere detayları sitemiz aracılığı ile duyurmaya devam edeceğiz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]