Kredi Garanti Fonu Yapılandırma 2019

tarafından
130
Kredi Garanti Fonu Yapılandırma 2019

Kredi garanti fonu yapılandırma 2019 KOBİ’leri ve büyük işletmeleri oldukça yakından ilgilendiriyor.

Kredi çekebilmek için gerekli teminatları gösteremeyen şirketlerin yatırımlarına ve büyümelerine destek için oluşturulmuş olan kredi garanti fonu özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için oldukça büyük bir önem arz ediyor. Dolayısıyla kredi garanti fonundaki yapılandırmalar da bu gibi şirketlere yeni kredi imkanları sağlıyor. Yeni yapılandırmayla beraber kredi garanti fonu kapsamında verilecek olan kredilerin geri ödenmesindeki vade sayısı 156 vadeye kadar çıkabiliyor. Ancak bu vade şirketlerin kredi çekme amacına göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin söz konusu kredi işletme giderleri için ya da işletmeyle ilgili finansal bir işlem için çekilmişse bu durumda maksimum vade sayısı 96 olabiliyor. Ancak eğer kredi şirketin büyümesi, yeni yatırımlarda bulunmak vs gibi amaçlarla talep ediliyorsa bu durumda kredi garanti fonu bu kredilere 156 aya kadar geri ödeme olanağı sağlıyor. Elbette kredi garanti fonu bu politikasıyla şirketlerin büyüme amaçlı yaptıkları yatırımlara daha çok destek verdiğini gösteriyor ve bu gibi amaçlarla kredi çekilmesini teşvik ediyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”1379″]

Bu yapılandırma aynı zamanda yapılandırmadan önce kredi garanti fonu kapsamında kredi almış şirketlerin kredi aldıkları tarih baz alınarak bu vade imkanlarından faydalanmasını da sağlıyor. Böylece kredilerini geri ödemekte zorlanan birçok işletmeye, bu imkândan yararlanarak ödemelerini daha rahat yapabilme fırsatı sunulmaktadır.

Kgf Yapılandırma 2019

Kgf Yapılandırma 2019

Geçtiğimiz yıl ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler birçok işletmeyi olumsuz etkiledi.

Özellikle ani yükselen enflasyon ve faiz yatırımların önünü keserken hem işletmelerin kredi almasına hem de yeni yatırımların yapılmasına büyük bir engel teşkil etti. Alınan kredilerin ödenmesini de zorlaştıran bu durumun yanı sıra ani bir yükseliş gösteren dolar kuru da özellikle üretimde ithal ara girdi kullanan işletmeleri neredeyse çaresiz bıraktı. Bu gibi gelişmelerin bir süre devamlılığını koruması şirketleri büyük oranda yıpratarak, şirketlerin art arda ilan ettiği konkordatolarla sonuçlandı. Siyasi krizlerinde eşlik ettiği bu sürecin sonucunda BİST’teki en değerli ilk 100 şirketin yaşadığı ciddi değer kayıpları ekonomiyi derinden etkiledi. Dolayısıyla kgf yapılandırma 2019  şirketlerin toparlanmasına yardımcı olmak için uygulanan bu gibi yapılandırmalar Türkiye ekonomisi için oldukça önem arz ediyor ve ciddi ekonomik sıkıntılar yaşayan KOBİ’lerin ve büyük işletmelere destek vermek amacını taşıyor.

Bunun yanı sıra Devletin bu dönemlerde yatırımcıları ve şirketleri korumak amacıyla bu gibi uygulamalarla önlem alması ileride yaşanabilecek olası bir ekonomik küçülme durumuna karşı önem niteliği de taşıyor.

Our Reader Score
[Total: 4 Average: 5]