Kredi Garanti Fonu 2019

tarafından
141
Kredi Garanti Fonu 2019

KGF Nedir? Kredi Garanti Fonu Ne Demektir?

Türkiye’nin ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ’ler yarattıkları ekonomik faaliyetler ve katma değerleri ile Serhat bölgesi yani Iğdır, Kars, Ardahan ve Ağrı bölgesinin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınmasında rol oynamaktadır. Bölgedeki KOBİ’lerin gelişimi için Ajans desteklerinin yanı sıra diğer desteklerde gerekmektedir. Kredi Garanti Fonu ne demektir sorusu için hazırlanan bu yazımızda detayları bulabilirsiniz

Kredi Garanti Fonu (KGF)

Günümüzde bankacılık sektörü verilerine büyük etki altında bırakan Kredi Garanti Fonu (KGF)  14.07.1993 yılında kurulmuştur. 1994 yılında ise ilk kefaletini vererek faaliyete başlamıştır. KGF, teminat yetersizliği teminat yetersizliği olupta kredi ve destek olanaklarından yeterince yararlanamayan orta ve küçük büyüklüklerdeki işletmelerin (Kobi) müteselsil kefili olmak suretiyle bu işletmelerin krediye erişim izni verilmektedir.  Bunların yanı sıra esnaf, çiftçiler, serbest meslek sahini, sanatkar, inşaat-arsa alımı yapan firmalarda KGF desteğinden yararlanabilir. Kredi garanti fonu Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş bir anonim şirketidir. Bu şirkete ortak olan bankalar vardır. Örnek vermek gerekirse eğer KOSGEB, TESK, TOBB, Eximbank ile kamu ve özel bankalar bulunuyor. Hisse sahibi özel bankaların ortak payı ise yüzde 1.6500 oranından küçüktür. KGF için anlamamız gereken en önemli nokta ise KGF size kredi vermez. Kredilerinize kefalet sağlar. Bireysel olan tüketici kredileri ile işletme kredi kartları konusunda destek vermemektedir. KGF devlet tarafından desteklenen kuruluştur. Damga vergisi, kurumlar vergileri ve bazı harçlardan muaf tutulmaktadır. Hazine Müsteşarlığı tarafından 2009 yılında KGF destek verilerek 1 milyar TL yatırım yapmıştır. Bu durumu tekrar edip 2015 yılında yine 1 Milyar TL vererek KGF yi desteklemiştir.

[ilgiliicerik icerik_id=”1379″]

Kgf Başvurusu Nasıl Yapılır 2019

2019 Kgf başvurusu nasıl yapılır sorusuna basit cevap vermek gerekirse banka üzerinden talep edilmesi gerekmektedir. KGF bankalardan farklı bir mali süreç yürütmemektedir. Banka üzerinden gelen kredi değerliliği bakımından incelenip karara bağlanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bir bankanın teklif ettiği kredilere teminat sağlanması için, kredi verilecek kişilerin bir vergi borcunun olup olmadığı veya iflas sürecinde olup olmadığı, haklarında finans konusunda takip bulunup bulunmadığı incelenmektedir.

Kgf Kefalet Oranı

2019 Kgf Kefalet oranı, kullanılacak kefalet oranına göre değişmektedir. Bankalardan kullanılacak kredinin yaklaşık yüzde 80’ine varan bölümüne kefalet sağlıyor. Tübitak, KOSGEB ve TTGV gibi kuruluşlar ise kullanılacak kredilere tam kefalet vermektedir. Buna ek olarak Eximbank’ında kefalet verdiğini söyleyebiliriz.

Kgf Limitleri 2019

2019 Kgf limitleri, 10 milyon TL’ye kadar çıkabilmektedir. Öz Kaynaklar tarafından verilen kefalerlerde ise kobi başına 1 milyon Türk Lirası tutarındadır. Hazine Müsteşarlığının sağladığı fon kapsamında verilen kefaletlerde limit 1.5 milyon Türk Lirası, imalatçı kobiler için limit 2.5 milyon Türk Lirası Tutarındadır. Hem Hazine Müsteşarlığı hem de bankaların sağladığı fonlardan kobiler ayrı ayrı yararlanıp kredi limitlerini arttırabilir. Krediler ancak bir defada ya da isteyenler taksit şeklinde kullanabilmektedir. KGF verileri incelendiğinde kredilerden yüzde 0.1 ve verdiği kredilerden ise yüzde 1 komisyon aldıklarını söyleyebiliriz. Kobinin kredi alabilmesi için, kgf ye üye olan bankalardan birisine başvurması yeterlidir.

Our Reader Score
[Total: 6 Average: 3.7]