0

Kredi borcu yasal takip süreci hakkında merak edilen tüm soruları sizlere ileteceğiz. Kredi borçları ödeyemediğimiz durumunda bazı can sıkıcı durumlar oluyor. Bankanın kredi borcu ödemediği kişiler için izlemiş olduğu yol hakkında sizlere detayları aktaralım. Bankanın kredi borcu yasal takip ve avukat icra masrafının ne kadar olacağına dair tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Borcu Yasal Takip

Tüketici Kredisi Sözleşme Yönetmenliği’nin 18 maddesine istinaden birbirini izleyen iki taksit ödemesi yapılmaması durumunda banka tüketiciyi bilgilendirerek 30 gün süre tanıyıp borcun tamamını isteme hakkına sahiptir. Kısacası üst üste iki kredi taksiti ödemezseniz inisiyatif bankanın elinde olsa bile yasal takip sürecin başlatılması için tüketicinin en az 90 gün süresi bulunmaktadır.

[ilgiliicerik icerik_id=”104″]

Bankadan almış olduğunuz krediyi üst üste iki kez ödemediğiniz zaman ödemelerin yapılması için 30 gün süreniz olduğunu bildiren ihtarname gönderilmektedir. Bu duruma ek olarak birinci taksiti ödemesini geciktirmeniz durumunda bile bankanın sizlere ihtarname gönderme hakkı bulunuyor. Genelde tüm bankalar ikinci ve üçüncü taksitleri ödemeyen kişilere ihtarname göndermektedir. Banka tarafına bildirmiş olduğunuz ikamet adresine ve telefon numarası üzerinden sizlere gerekli bilgilendirme yapılır. Kredi borcunuzu düzenli ödemeniz önemlidir. Düzenli ödemediğiniz her an kredi skorunuz etkilenip bankalarla olan çalışmanız sıkıntı olacaktır. Kredi borcunuzu ödemeniz durumunda banka yapılandırma işlemi yapma veya yapmama hakkına sahiptir. Genelde bu tip durumlarda müşterilerin kredi yapılandırma talepleri olumlu olarak değerlendiriliyor. Yapılandırma işlemlerinde belli bir oranda faiz eklenerek yapılandırma yapabiliyorsunuz. Yapılandırma sonrası kredinizi hala ödemezseniz banka haciz işlemi başlatabilir. Bu durum için avukat ve icra masrafları da tarafınıza yansıtılır.

Kredi borcu yasal takip başlamadan önce banka ile gerekli durumu görüşmenizde her zaman fayda vardır. Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz zaman çalışan kişiyseniz maaşınız %25’ine haciz işlemi uygulanır. Birden fazla banka sizden alacaklı durumdaysa sıra ile maaş haciz işlemi uygulanıyor. Kısaca bir alacaklı borcunuzu maaşına haciz koyularak tahsil ettiğinde ve bittiğinde diğer alacaklıya sıra gelir. Maaşınızın %25’inden fazlasına haciz işlemi getirilmemektedir.

Kredi Borcu Yasal Takip

Kredi Borcu Avukat ve İcra Masrafı Ne Kadar

Kredi borcu ödeme yapmadığınız durumunda sizlere yansıtılacak masrafların yüksek olacağını söyleyebiliriz.

TutarOran
İlk 35.000 TL için12%
Sonra Gelen 45. 000 TL için11%
Sonra Gelen 80. 000 TL için8%
Sonra Gelen 240.000 TL için6%

Kredi borcu avukat ve icra masrafı tutarları banka ve avukatların anlaşmalarına göre değişkenlik gösterebilir.  Tabloda belirtmiş olduğumuz bilgiler Resmi Gazete’den edinilmiş bilgilerdir. Bizlere aktarmak istediğiniz veya sormak istediğiniz tüm soruları iletişim veya yorum yazarak iletebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak isteriz.

Our Reader Score
[Total: 2 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir