Kredi Borcu Devam Eden Evin Satılması 2019

tarafından
118
Kredi Borcu Devam Eden Evin Satılması 2019

Kredi borcu devam eden evin satılması 2019 başlıklı yazımızda sizlere kredi ile alınan konutla ilgili yapılan işlemlerin detaylarını ileteceğiz. 2018 yılını geride bırakırken ev fiyatlarının oldukça pahalılaştığını iletebiliriz. Ev almak isteyen kişilerin birikimleri dışında bankalardan kredi kullanarak istedikleri eve sahip olabiliyor. Bankadan alınan kredilerde ev ipotek olarak gösterilmektedir.

Geçtiğimiz aylarda TUİK tarafından açıklanan verilere göre ülkemizde satılan konutların neredeyse yüzde 40’ı bankalardan konut kredisi kullanılarak alınmaktadır. Konut kredisi yüksek vadeli sürelerle alındığı için,  pek çok konut ise kredi borcu devam ederken satılmaktadır. Kişiler kredi borcu olan evi satabilirler. Kişinin kredi borcunu kapatmak için gerekli nakiti varsa konut kredisini kapatabilir. Kredi kapatıldıktan sonra ev üzerindeki banka ipoteği de kalkacaktır. Kredi borcu devam eden bir evin nakit ve kredili alımlarına göre nasıl satılabileceği konusu detaylı sizlere iletelim.

Kredi Borcu Devam Eden Konutun Kredi ile Alınması 2019

Bankalarla alıcı arasında yazışma ile kredisi devam eden evin satılması mümkündür. Kredi borcu devam eden konutun ile alınması 2019 işlemlerini sırasıyla iletelim.

 • Kredi başvurunuz onaylanırsa banka tarafından eve eksper gönderilmektedir. Tutulan raporda hangi bankadan ipotekli olduğu belirtiliyor.
 • Kredi alacağınız banka, kredi borçlusu olunan banka şubesinden, kredi borcunun kapatılması durumunda ipotek işlemlerinin kaldırılması, güncel kredi kapama tutarının belirtildiği raporu resmi yazı ile talep etmektedir.
 • ilgili banka şubesi, yazıyı gönderdikten sonra tapu satış işlemleri yapılıp, yeni kredi kullanılan banka tapu üzerinde ikinci derece ipotek koyuyor.
 • Tapunun satış yapıldığına dair belgeler bankaya ulaştıktan sonra kredi açılışı yapılmaktadır.
 • Bankadan alınacak olan kredi tutarının tamamı kişiye verilmek yerine mevcut kredi borçlusu olunan bankaya borç tutarı kadar gönderilip, kalan miktar ise krediyi alan kişiye ödeniyor.
 • Kredi kapatıldığında ipotek kaldırma yazısı da bankadan alınıyor
 • Bankadan alınan ipotek kaldırma yazısı tapuya verilip, eski bankanın ipoteği kaldırılmaktadır. Yeni bankanın ikinci derece olan ipoteği bu saatten itibaren birinci derece konumuna geliyor.

Kredi Borcu Devam Eden Konutun Nakit Olarak Alınması 2019

Evi alacak kişi ile satıcı birbirine güveniyorsa blokeli çek yöntemi kullanılmaya gerek kalmayabilir. Eğer kişiler arasında güven problemi var ise nakit konut satışlarında blokeli çek yönteminin kullanılması tavsiye edilmektedir. Kredi borcu devam eden konutun nakit olarak alınması 2019 işlem detaylarını iletelim.

 • Ev kredisinin devam ettiği bankadan, güncel kredi borcu ve erken ödeme cezasıyla birlikte toplam kapama tutarını öğrenmeniz gerekiyor. Faizler günlük olarak hesaplandığında kapatma yapmış olduğunuz güne kadar, kredi kapama tutarında değişiklik olabilir.
 • Kapama tutarı haricindeki ev tutarı, alıcı tarafından bankaya yatırılması gerekiyor.
 • Yatırılan tutar karşılığında banka tarafından blokeli çek alınması gerekiyor. Hesaba yatırılan tutar blokeli çek ile yapılması durumunda, bankaya çek getirilmediği veya belirlenen bloke süresine kadar hesapta bulunan para çekilemiyor.
 • Tapuda ipotekli olan evin satış işlemi yapılıyor ve blokeli çek satıcıya veriliyor.
 • Satıcı da blokeli çek ile alacağını bankadan tahsil etmesi gerekiyor.
 • Bankadan ipoteğin kaldırılmasın için yazı alınır.
 • Bankadan alınan yazı ile tapu üzerindeki ipotek kaldırılır ve işlem tamamlanır

Kredi borcu devam eden evin satılması ile alakalı diğer tüm soruları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]