Kosgeb Teminat Mektubu 2019

tarafından
166
Kosgeb Teminat Mektubu 2019

Kosgeb Teminat Mektubu

Kosgeb teminat mektubu kosgeb destek kredilerinden %100 oranında faydalanmak isteyen girişimci adaylarının mutlaka elde etmesi gereken bir belgedir. Bilindiği üzere kosgeb girişimci olmak isteyen ancak yeterince sermayeye sahip olmayan girişimci adayları için oluşturulmuş bir uygulamadır. Girişimci olmak isteyen birçok vatandaş kosgeb’in girişimcilik kurslarını başarıyla tamamlayarak girişimcilik sertifikalarını aldıktan sonra gerekli mülakatlara girerek projelerini onaylatmayı amaçlarlar. Proje onaylandıktan sonraki süreçte kosgeb’in sunduğu destek kredilerinden %100 oranında faydalanabilmek için kosgeb’in vereceği krediye herhangi bir bankadan teminat mektubu bulabilmek oldukça önemlidir. Çünkü kosgeb desteğinin bir kısmı karşılıksız hibe şeklinde olsa da bir kısmının geri ödemesi bulunmaktadır. Devlet bu geri ödeme esnasında oluşabilecek sorunlara karşı bir teminat olması halinde yatırımını güvence altına aldığı için destek oranını artırıyor. Devlet bu konuda bazı bankalarla girişimcileri destekleme konusunda mutabakata vardığı için eğer teminat mektubu almak isteyen kişinin finansal sicilinde bir sorun yoksa teminat mektubu alması o kadar da zor olmamakta.

 

[ilgiliicerik icerik_id=”1871″]

 

Kosgeb Teminat Mektubu 2019

Kosgeb’den tam destek alabilmek için bankalardan teminat mektubu almak dışında bir yöntem daha bulunuyor. Bu yöntem kredi garanti fonundan (KGF) kefalet mektubu almak. Bilindiği üzere KGF kredi alabilmek için yeterli teminatı bulunmayan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kredi almasını sağlamak için oluşturulmuş bir yapı. Ancak geçtiğimiz yıl yapılan birtakım düzenlemeler sonucunda artık KGF kosgeb’den %100 destek almak isteyen girişimci adaylarını da destekliyor. Kosgeb teminat mektubu 2019’la aynı işleve ve geçerliliğe sahip KGF kefalet mektubuyla %100 destek alınabiliyor. Ancak bu mektubu elde etme süreciyle herhangi bir bankadan teminat mektubu alma süreci birbirinden çok da farklı değil. Dolayısıyla bu iki mektup birbirinin alternatifi olamıyor. Bunun sebebi her iki mektubu almak için girişimciyi değerlendirme sürecine tabi tutan muhatapların aynı bankalar olması. Dolayısıyla teminat mektubu alma talebi olumsuz sonuçlanan bir girişimci adayının KGF kefalet mektubu alma ihtimali oldukça düşük.

 

 

Kosgeb Teminat Mektubu Örneği 2019

Kosgeb’den tam destek alabilmek için banaklar tarafından oluşturulan teminat mektubunda her şeyin açıkça belirlenmesi gerekiyor. Mektubu alacağınız ilgili şubenin ne kadar tutar hakkında size teminatta bulunduğu, kosgeb kredilerinin geri ödemesinde oluşacak aksaklığın sonucunda bankanın bu ödemeyi nasıl gerçekleştireceği ve sizin bankaya bu tutarı nasıl ödeyeceğiniz gibi işlemler detaylıca kalem kalem belirtilmelidir. Teminat mektubunu oluşturan banka görevlisinin adı soyadı imzası ve bankanın kaşesi de mektupta yer almalıdır. Böylece sizlere Kosgeb teminat mektubu örneği 2019’u da  anlatmış olduk.

 

 

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]