Konut Kredisine Uygun Ev Şartları 2019

tarafından
121
Konut Kredisine Uygun Ev Şartları 2019

Konut kredisine uygun ev şartları 2019 yazımızda almak istediğiniz evin krediye uygun olup olmadığını öğreneceksiniz. Ev almak istediğinizde kişilerin sormuş oldukları “krediye uygun mu” sorusu vardır. Alacağınız konutun krediye uygun olup olmaması önemlidir. Türkiye’de bulunan bankalar tarafından kişilere konut kredisi veriliyor. Konut kredisi kampanyaları faiz oranları hakkında sitemizde pek çok makale yayınlamıştık. Peki Konut kredisine uygun ev şartları nelerdir? Bu sorunun cevabını iletelim.

Ev Krediye Uygun mu?

Alacağınız evin krediye uygun olması lazım. Bu şartları sizlere iletelim.

  • Kat İrtifakı veya Kat Mülkiyeti olması / Kat irtifakı tapusu nedir diye soracak olursanız eğer inşaatı henüz tamamlanmamış binalarda, sizin alacağınız dairenin hissesine gelen tapu olarak adlandırabiliriz. Bankalar krediyi tüketicilere sunmak için kat irtifak içeren tapunun kendilerine iletilmesi ister. Bu yüzden önemlidir. Kat irtifakından sonra kat mülkiyeti alınır. Bu durum size ait olan bağımsız bölümün, kısacası dairenin mülkiyetini ifade etmektedir. Kat mülkiyeti alınması için evin projeye uygun olması gerektiğinin altını çizmek isteriz.
  • Evin %80 oranında tamamlanmış olması / Bu durumu detaylandıralım. Ekspertiz raporu tutulacağı zaman evin tamamlanmış seviyesi belirlenir. Her bankanın kredi vermek için uygun bulduğu ev tamamlanmış seviyesi farklılık gösterebilir. Bankalar genelde %80 oranında tamamlanmış evlere kredi vermeyi kabul etmektedir. Tamamlanmış oranı banka tarafından çok sayıda kriterlere göre belirleniyor olsa bile kapı ve penceresi takılmış, sadece iç inşaatı eksikleri olan evin %80 lik seviyeyi geçebileceğini söyleyebiliriz.
  • Projeye aykırı değişiklik yapılmamış olması / Evin projeye uygun olup olmaması önemlidir. Belediye de bulunan projeye uygun yapılıp inşa edilmesi gerekiyor. Projeye uygun olmayan, örnek verecek olursak depo ve sığınak olarak gösterilen alanlar farklı amaçla kullanılırsa gelecekte yıkım kararı gibi sorunlar çıkabilir. Bu durum ileride bankanın temin olarak gösterilecek evin değerini de tehlikeye sokacaktır.
  • Tüm hissedarlar banka ipoteğini kabul etmesi gerekmektedir.  Satın alacağınız evin hisseli tapusu olması gerekiyor. Tüm hissedarlar satışa razı olursa konut kredisi kullanabilirsiniz.  Satın alacak kişi evi tümüyle satın almıyor sadece hissedarlardan birisinin hissesini satın alacaksa bu problem yaratacaktır. İlerleyen zamanlarda kredi borcunuzu ödeyememe gibi durumla karşılaşırsanız banka konutu satarak borcunu temin etmek ister. Hissedar senedine ortak olursanız sadece belli bir kısmı hisse payı olacağından bu durum yeterli teminat oluşturmaz ve kredi alamazsınız.

Yukarıda belirttiğimiz ilk üç madde bankanın göndereceği yeminli eksper, gayrimenkul değerlendirme uzmanı belirliyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”880″]

Projeden Ev Satın Alınması 2019

Müteahhitler  henüz proje aşamasında yer alan konutu satın almak istediğinizde ev için %80 tamamlanmış sınır oranı karşılanmayabilir. Böyle durumlarda banka ilgili müteahhitlerle iletişime geçip proje şirketine ticari kredi limiti tanımlarlar. Bu durumun faydası ise henüz ortada teminat niteliği olan konut yokken “garantör limit teminatıyla” konut kredisini alabilirsiniz. Bu işlemin yapılması için müteahhittin hali hazırda anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden yapabilirsiniz. Bitmemiş projeden satın alacağınız ev için verilen konut kredisi, projenin tamamlanıp konutun size teslim edilmesinde banka da ez proje şirketi kadar sorumlu tutulmaktadır. Bu yüzden konut kredisini bankadan çekmenin ek bir güvencesi oluyor. Projeden ev satın alınması 2019 bilgisi kısaca iletmiş olduk.

Projeden Ev Satın Alınması 2019

Evin Tapusu üzerinde Başka Bir İpotek Olması

Bankalar tüketicilere vereceği kredilerde satın alınacak konutun tapu üzerinde birinci derece ipotek hakkına sahip olmak isteyecektir. Bu da kredi ödemelerin yapılmaması durumunda konutu satışa çıkarıp, ödenmesi gereken borcu tahsil etme yetkisini bankaya verir. Satın alacağınız evin üzerinde ipotek, haciz veya şerh gibi durumlar varsa banka tarafından konut kredisi verilmeyecektir. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalanlar problemleri gidermesi, var olan ipoteğin kaldırılması sonrası kredini kullanabilirler. Ek olarak bu durumu çözmek için başka bir konutun üzerinden ipoteği varsa bankalar arasında bir yazışma ile ipotek devir işlemi yapılabilir.

İpotekli ev kredisi hakkında soruları bize yorumlarda iletebilirsiniz.  Ek olarak konut kredisi, diğer kredilerde alınan KKDF ve BSMV gibi vergilerden muaf tutulmuştur. Bu durum kişilere toplamda %20’lik kazanç elde ettiriyor. Bunun en büyük avantajı ise konut kredisi faiz oranlarının genel piyasa üzerinden düşük seyretmesidir. Konut kredisi faiz oranları 2019 yazımızdan faiz oranları ve tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]