0

Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız konut kredisinin bazı avantajları bulunuyor. Bankadan almış olduğunuz 120 aya varan konut kredisi ile ev sahibi olup, kira öder gibi bankaya geri ödeme yapabilmeniz bu avantajlardan sadece bir tanesidir. Kredi geri ödemesinde sorunlar da yaşayabilirsiniz. Kredi ödeme güçlüğü çekmeniz durumlarda faiz oranlarında yaşanan düşüşlerden yararlanmak için almış olduğunuz krediyi tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Konut kredisi yapılandırma 2019 işlemleri ve yapılandırma kaç defa yapılabilir? hakkında tüm detaylar yazımızın devamında..

Konut Kredisi Yapılandırma Kaç Defa Yapılabilir 2019

En çok merak edilen konulardan birisi kredi borcu yapılandırma işlemleridir. Konut kredisi yapılandırma kaç defa yapılabilir sorusunun cevabı bankadan bankaya değişkenlik göstereceğini iletelim. Çünkü her bankanın kendi inisiyatifine kalmış durumdadır. Ülkemizde bulunan bir banka yılda iki defa yapılandırma işlemi yaparken, diğer banka ise yılda bir defa yapılandırma yapabiliyor. Bu durumun krediyi kullandığınız bankaya göre değişkenlik gösterir. Bu konu ile ilgili resmi gazete de yayımlanan bilgiyi sizlere aktaralım.

28.05.2015 tarihi ile 29369 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmış olan Konut Sözleşmeleri Yönetmenliğinin 12. Maddesinde kredi yapılandırma işlemleri ile ilgili konulara yer verilmiştir. Bu koşulların detaylarını aşağıda bulunan başlık altında görüşebilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1842″]

Konut Kredisi Borcu Yapılandırma Koşulları 2019

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmenliği’nin 12. maddesine göre konut kredisi finanse edilmesi için aşağıda belirtilen hususlardan birinin gerçekleşmesi gerekiyor. Bu koşullar;

  • Kredi faiz oranlarında değişiklik yaşanması,
  • Kredi vadesinde değişiklik yapılması,
  • Konut finansman sözleşmesinde yer alan faiz türünde değişiklik yaşanması,
  • Alınmak istenen konutun teminat gösterilerek birden fazla konut kredisi alınması durumunda bunların tek bir konut finansmanı sözleşmesi ile birleştirilmesi,
  • Kredi ödemesinde para biriminde değişiklik yapılması

Bunlardan birinin veya birkaçının değişiklik göstermesi durumunda, krediyi başvurusunda bulunan kişi yapılandırma için banka ile görüşebilir.

Kredi Borcu Yapılandırmanın Avantajları Nelerdir 2019

  • Almış olduğunuz kredinin faiz oranında yüksek olup, yapılandırma yapacağınız zamanda faiz oranı düşükse bu faiz oranından yararlanırsınız. Bu durumda da toplam borcunuz azalır ve buna bağlı olarak ödeyeceğiz aylık taksit oranlarında düşük olur.
  • Ödeme planınız yeniden yapılır.
  • Ödeme planına örnek verecek olursak 60 ay için çektiğiniz konut kredinizi 90 ay gibi vade süresine uzatarak rahat bir şekilde kredinizi ödeyebilirsiniz.
  • Faiz yapısında değişkenlik görülebilir. Sabit faizden yararlanıyorken değişken faize ya da değişken faizden, sabit faizli sisteme geçebilirsiniz.
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 2]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir