0

Konut kredisi için gerekli olan evraklar 2019 yazımızda başvuru sırasında hangi evrakların istendiği, kredi şartları ve krediye uygun ev şartlarını sizlere ileteceğiz. Türkiye’de 2007 yılından itibaren yasalaşan mortgage kredisi olarak da bilinen adıyla konut kredisi ile yıllar boyunca kira ödemek yerine, aylık ödemeler ile uygun uzun vadelerle konut kredisi çekerek ev sahibi olmanız mümkündür.

2016 Eylül ayında BBDK’nın karar sonrası yaptığı düzenleme ile uzun vadeli konut kredisi ile satın almak istediğiniz gayrimenkulün sadece %20’sini peşin ödeme şartı ile kredi almanız mümkündür. Konut kredisi almak için bankalardan genelde istemiş olduğu standart belgeler bulunuyor. Kredi almak için bu belgeleri bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda yer alan belgelerden yola çıkarak işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Belgeleri maddeler halinde bulabilirsiniz.

  • Başvuru formu olması gerekiyor. Başvuru formunu eksiksiz doldurmanız önemlidir. Eksik girdiğiniz bilgiler kredi başvurunuzu etkileyebilir.
  • Kimlik belgesi, kimliğinizin aslı ve fotokopisi olması gerekiyor.
  • Gelir belgeniz, kanıtlanabilir geliriniz olması gerekmektedir. Gelir belgenizi bankaya sunmanız gerekiyor.
  • Serbest mesleğe sahip bir kişiyseniz ilgili meslek kuruluşundan almış olduğunuz üyelik belgesinin fotokopisi,
  • Şirket sahibiyseniz şirkete ait sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesinin fotokopisinin bankaya iletilmesi,
  • Alacağınız yapımına henüz başlanmamış ise binalardan alınacak konutlar için inşaat ruhsatı olması gerekiyor. (konut projesi ile bankanın anlaşmış olması lazım)
  • Yapımı henüz tamamlanmamış konutlar için alınacak konutun inşaat ruhsatı ve kat irtifakı belgesi,
  • Tamamlanmış binalardan alınacak ev için kat mülkiyet tapusunun olması gerekiyor.
  • Ekspertiz raporu. Bankanın anlaştığı yeminli eksperden bu hizmeti alabileceğiniz gibi kendiniz de bir eksper tutabilirsiniz.

Bu belgeleri yeterine getirdiğiniz takdir de bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu belgelerin dışında kredi şartları da bilmeniz lazım. Bu şartları aşağı bulunan başlık altında sizlere aktaracağız.

Konut Kredisi Şartları 2019

Konut Kredisi Şartları 2019

Konut kredisi çekme şartları ülkemizde bankadan bankaya değişkenlik gösterebiliyor. Bankalar tarafından sadece kredi için alınan temel şartlar var. Bu temel şartın ne olduğunu soracak olursanız eğer kredi notunuz oluyor. Konut kredisi almak için kredi notunuz oldukça önemlidir. Kredi notunuz 1100 altında olmaması gerekiyor. 1100 altında olan kişilere konut kredisi verilmemektedir. Kredi notunuzu etkileyen faktörler çok fazla borcunuzun olması, önceden almış olduğunuz kredileri düzenli ödememeniz, karşılıksız çekinizin olması, kredi kartı ve fatura borçlarını düzensiz ödemeniz kredi notunuzu etkileyen faktörlerdir.

Bunun dışında çekeceğiniz kredinin aylık taksit tutarını ödeyebilecek durumda olmanız lazım. Bu hesaplama yapılırken rutin harcamalarınız gelirinizden düşüp, gelirinizin yarısına kadar kredi taksit tutarı ödeyebilmeniz gerekmektedir. Konut kredisi alabilmek için yaşınız 18 ile 70 yaş arası olması gerekiyor. Konut kredisi almak içinde bankanın yeminli eksperi tarafından alacağınız ev ile ilgili bina kalitesi, konumu, ısınma durumu, dış görünümü gibi pek çok detayların yer aldığı araştırmaların yer aldığı rapor hazırlıyor. Bu rapora göre alacağınız evin veya gayrimenkulün değeri hesaplanmaktadır. Bankalar kişilere konut kredisi verirken bu rapor üzerinden yola çıkmaktadır. Yani ev satın almak için ödeyeceğiniz bedel ile eksper raporu arasında çok fark var ise banka tarafından eksper raporu kabul ediliyor. Alacağınız evin %80 değeri kadar kredi verilmektedir.

Bankaların genel olarak konut kredisi şartları 2019 bu şekildedir. Banka tarafından yine bu detaylar size aktarılacaktır. Bu şartları bilmeniz kredi başvuru sürecinizi hızlandırır.

[ilgiliicerik icerik_id=”577″]

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi almak için öncelikle yukarıda ilettiğimiz şartları ve belgeleri yemin etmeniz gerekiyor. Krediye uygun bir kişiyseniz bu süreç oldukça kolaydır. Öncelikle en uygun konut kredisi veren bankayı araştırmalar yaparak bulmanız gerekmektedir. En uygun konut kredisi 2019 yazısından da tüm detayları bulabilirsiniz.

En uygun kredi araştırmalarınızı tamamladığınızda başvuracağınız bankanın en yakın şubesine giderek işlemlerinizi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Banka şubelerinden yapabileceğiniz gibi bu işlemi İnternet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Banka İnternet sitesine giriş yaparak ön başvuru formunu doldurmanız durumunda banka size dönüş yapacaktır. Kredi kriterlerine uygunsanız banka şubesine davet edilip evraklar sizden istenecek. Evraklarla birlikte gitmeniz yeterlidir. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz evrakları bilmeniz avantaj sağlıyor. Hızlıca kredinizi alabilirsiniz. Konut kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını da sizlere iletmiş olduk.

Bankanın faiz oranlarını iyi hesaplayıp tercih ettiğiniz bankanın hesaplama araçlarından da ödeme bilgilerinizi, tablosunu görebilirsiniz. Konut kredisi hakkında sitemizde yer alan makalelerden yola çıkıp tüm bilgilere ve detaylara ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorumlarda bizlere iletebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak isteriz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir