0

Konut kredisi faizleri ne olur 2019 sorusu oldukça merak edilmektedir. Ev almak isteyen kişilerin sıklıkla sordukları bu sorular için sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Ev kredileri konut kredisi gayrimenkul ya da taşınamaz alımlar için geçerlidir. Banka tarafından tüketicilere sunulan bu krediler karşılığında bazı şartlar, teminat ve ipotek karşılığında verilmektedir. Mortgage kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Kişilerin ev sahibi olmak belirli bir miktar paraya ihtiyaç duyarlar. Birikimi fazla olmayan kişilerin başvurduğu krediler bazı firmalar veya banka kuruluşları tarafından destek alabilirler. Banka tarafından verilen kredilerin faiz oranları 24 ile 60 ay arası değişkenlik göstermektedir. Mortgage ile bu vade süreleri 5 yıl ile 30 yıl arası değişkenlik göstermektedir.  Bu durumda tüketiciler bankalardan konut veya mortgage kredisi tercihinde bulunabilir. Kişiler bu durumda kendi hür seçimlerini yapabilirler. Ek olarak inşaat firmaları yani müteahhitlerin kişilere sunmuş olduğu senetle kredi ödeme yönetimi mevcuttur. Yazımızın geri kalanında ev kredilerinin faiz oranlarında değişiklik olup olmayacağı bilgisini sizlere aktaracağız.

2019 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi ?

2018 yılı içerisinde konut kredisi faizlerin 0,98 oranlarına kadar indiğini biliyoruz. Ekonomide yaşanan dalgalanmalar nedeniyle doların artması sonrası faiz oranlarının yükselmesine engel olunamadı. Türkiye’de yaşanan dolar yükselişinin 2019 yılında düşüne geçmesi uzmanlar tarafından tahmin edilmektedir. Doların yükselmesi ile bankaların uyguladığı faiz oranlarında %60 artış göstermiştir. Bu duruma devlet tarafından müdahale edilmemesi pek çok kişi tarafından tepki ile karşılanmasına rağmen henüz bankaların uyguladıkları faiz oranlarında değişkenlik olmadı.  Dolar kuru düşüş yaşansa bile bankaların sunmuş olduğu faiz oranlarında düşüş yapmayacakları konusunda düşüncelerini açıkça belli ettiklerini söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise bankaların dolar fiyatının yükselmesi ile dış borçlanmalarının artmasıdır.  2019 yılında konut kredisi faizleri düşer mi  sorusunu kısaca ilk 3 aylık sürede oranlarda değişkenlik göstermeyeceğini sizlere iletebiliriz. 31 Mart Yerel Seçim sonrası konut faizlerinde indirim beklenmektedir. Bankalarında rekabet gereği çeşitli kampanyalar yapması konusunda hazırlıklara başladığını sizlere aktaralım. Bundan sonraki süreçte yaşanan kredi faiz düşüşlerini sizlere sitemiz aracılığı ile güncel olarak duyuracağız.

Konut Kredisi Faizleri Ne Olur 2019

Bankalara Göre Güncel Konut Kredi Oranları

Konut kredileri faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor. Her bankanın tüketiciye sunmuş olduğu kredi şartları, istenen evraklar ve istenen teminatlarda farklılıklar vardır. Bankaların sizlere krediyi verebilmesi için belli bir geliriniz olması ve bunu belgeleyebilir olmanız gerekmektedir. Geliri olmayan kişilerin bankalardan konut kredisi alması neredeyse imkansız diyebiliriz. Türkiye’de ev sahibi olabilmek için birikimiz yok ise bankaların sunmuş olduğu kampanyaları sıkı takip edip, bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Kampanyalar ve şartlar hakkında bilgi sahibi olmanızın size pek çok avantajı olacaktır. Belli başlı bankaların uyguladığı faiz oranlarını sizlere aşağıda maddeler halinde aktaralım.

  1. Yapı Kredi Bankası Faiz %2,22 
  2. Ziraat Bankası %1,93
  3. Halkbank %2,38
  4. Garanti Bankası %2,46
  5. Vakıfbank %2,48
  6. ICBC Bank 2,36
  7. İş Bankası %2,24
  8. İNG Bank %2,09

Yukarıda belirtilen bankaların sunmuş oranlar günceldir. Başvuracağınız süre içerisinde bankadan oranları teyit ettirmeniz sizler açısından daha iyi olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz faiz oranlarına vergi ve ek masraflar dahil edilmemiştir. Bankalar arasındaki en güncel faiz oranlarını karşılaştırma araçlarından yapabilirsiniz. Kredi kullanımı sonrası ödemelerde oldukça önemli. Banka sicilinizin bozulmaması adına bütçe ve geri ödemelerinizi iyi hesaplayıp hesabınızı ona göre yapmanız gerekiyor. Banka siciliniz bozulursa diğer bankalardan kredi kullanamaz durumda kalabilirsiniz. Ek olarak bankaların sunmuş olduğu taşıt ve ihtiyaç oranlarını kredi faiz oranları 2019 yazısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

2019 Tapu Harcı İndirimi 

Aklınızda oluşabilecek tapu harcı nedir sorusuna kısaca  gayrimenkul alım-satım işlemlerinde tüketicilere tahsil edilen tapu hizmetleri bedeli diyebiliriz. Tapu harcını ödemezseniz eğer tapu işlemini gerçekleştiremezsiniz. Tapu harçlarını hem alıcı olan kişi hem de satıcı ödemek zorundadır. Tapu harcı oranı taşınamaz malın binde 20 oranı olarak hesaplanır. Örnek verecek olursak eğer 200.000 Türk Lirası tutarında bir satışta ödeyeceğiniz miktar 1.000 Türk Lirasıdır. Devir yapmak ve ilave masrafları da eklerse eğer 110 TL gibi bir ekstra gideriniz olabilir. Harç beyanınızda dikkat edilmesi gereken önemli nokta bulunmaktadır. Harç beyanınızı doğru yapmanız gerekiyor. Gayrimenkul veya arsanızın değerini olduğundan düşük veya fazla verilmesi ilgili kurumlar tarafından anlaşılması durumundan cezai yatırım uygulanacaktır. Bu cezai yaptırımlar oldukça canınızı sıkabilir. Beyanı yanlış verdiğinizi fark ettiğiniz anda yanlış beyan verdiğinize dair dilekçe yazıp ceza uygulamanıza itiraz etmeniz gerekiyor. Bu durum için en güncel bilgiyi tapu kadastro müdürlüklerinden alabilirsiniz. 2019 yılı tapu harcı indirimi henüz netleşmedi. Geçtiğimiz yıllarda ise tapu harçlarında zam uygulamasına gidildiği görülmüştür. Güncel bilgi geldiği an detayları sizinle paylaşacağız.

 

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir