0

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası!

Konut edinimi yüksek miktarda nakit gerektirdiği için konut sahibi olmak isteyenler konut kredisi kullanma yoluna başvurabiliyor. Konut kredisi kullanım oranlarının taşıt ve ihtiyaç kredisi kullanım oranlarından fazla olduğu da söylenebilir.

Kredi alırken imzalanan sözleşmeler kredi kullanan kişiye çeşitli külfetler yükleyebiliyor. Bu yüzden kredi kullanırken sözleşmelerin iyi okunması gerekiyor. Özellikle konut kredisi kapsamında imzalanan sözleşmelerde erken ödeme tazminatı yer alıyor ve bu durum kredi kullananın gözünden kaçabiliyor.

Bankalar kullanılan kredilerin ödeme planını kendileri belirler. Belirledikleri plan kapsamında faiz ödemlerini ve diğer çeşitli masraflarını vade geneline yayarlar. Bu yüzden bankalar ödeme planına sadık kalınmamasından hoşnut olmazlar ve kredi borcunun toptan ödenmesi halinde erken ödeme cezası tahsil edebilirler.

Konut kredisi erken ödeme cezası ödeme planının dışına çıkılarak yapılan toptan ödemeler nedeniyle bankaların tahsil ettiği cezadır. Kredi borcunun toptan ödenmesi halinde bankaların faiz geliri düştüğü için erken ödeme tazminatı alınırErken ödeme cezası konut kredisi kapsamında alınırken ihtiyaç ve taşıt kredisi erken ödemelerinden alınmaz.

[ilgiliicerik icerik_id=”2132″]

 

Erken Ödeme Cezası Oranı Ne Kadar?

Tüketici Kanununa göre kredi borcu taksitleri erken ödenmişse bankaların erken ödemeden dolayı faiz ve masraf indirimi uygulaması gerekiyor. Fakat erken ödeme tazminatı kredi sözleşmesinde yer alıyorsa kredi kullanandan erken ödeme cezası tahsil edilebiliyor.

Erken ödeme cezası oranı vadesi 36 aydan az olan kredilere en fazla %1, vadesi 36 aydan fazla olanlara en fazla %2 olabiliyor.

 

[ilgiliicerik icerik_id=”1845″]

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansci

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir