Konut Kredisi Devlet Katkısı

tarafından
128
Konut Kredisi Devlet Katkısı

Ev almak oldukça zorlu bir iş olduğunu biliyorsunuz. Ev almak için birikimlerinizin fazla olması gerekiyor.

Birikimi yeterli olmayan kişilerse bankaların yapmış olduğu kampanyalardan yararlanıp ev sahibi olabilmektedir. Almak istediğiniz ev için kredi çektiğinizde belli bir faiz oranı ödemeniz gerekmektedir. Bu faiz oranlarını iyi bilmeniz ve hesaplama işlemlerinizi faiz oranı üzerinden yapıp, mantıklı seçim yapmak gerekiyor. Mantıklı seçim ise En Uygun Konut Kredisi 2019 yılı içerisinde hangisi onu bulmanızdır. Banka faiz oranları değişkenlik gösterdiğinden tüm bankalardan faiz oran bilgisini öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

Konut kredisi almak istediğinizde devletin sağlamış olduğu katkı bulunuyor. Konut kredisi devlet katkısı 2019 yılı içerisinde vatandaşların yararlanabileceği sistemdir. Almak istediğiniz evi belirlediniz ancak evi almak için nakit sıkıntısı mı yaşıyorsunuz? bu durum için 2016 yılında yayımlanan yasaya göre ilk kez ev alan vatandaşlara 15.000 TL’ye kadar devlet katkısından yararlanma hakkına sahiptir. Yazımızın devamında konut kredisinde devlet katkısı alma şartlarını ve limitini iletelim.

Konut Kredisi Devlet Katkısı Limiti

İlk kez ev sahibi oluyorsanız 3 yıl sistemde kalmak koşulu ile 15 bin TL oranında devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Konut kredisi devlet katkısı limiti, hesabınızda biriktirmiş olduğunuz toplam tutarın %20’sini geçmeyecek şekilde hesaplaması yapılmaktadır. Ek olarak belirtilen tutar her yıl enflasyon oranlarına göre yeniden düzenleniyor.

Belirtilen limit tutarları doğrultusunda gerekli yardımı alabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”806″]

Konut Kredisinde Devlet Katkısı Alma Şartları 2019

Konut Kredisinde Devlet Katkısı Alma Şartları 2019

Devlet desteği ile konut kredisi almak istiyorsanız yerine getirmeniz gereken şartlarınız vardır. Konut kredisinde devlet katkısı alma şartları 2019 bilgisini aşağıda maddeler halinde sizlere iletiyoruz.

  • Devlet katkısı almak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • İlk kez ev alıyor olmanız gerekmektedir ve farklı eviniz olmaması gerekiyor.
  • Bankada konut hesabınızın olması gerekmektedir.
  • Açılan hesapta 3 yıl düzenli olarak birikim yapmanız lazım.

Konut Katkısı Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Devletin 2016 yılında başlatmış olduğu  konut kredisi ödemelerin, mecburi birikim süresi olan 3 yıl sonunda yanı bu yıl dağıtımı başlanacaktır. Konut kredisinde devlet katkısından yararlanmak istiyorsanız yurt içi katılım veya mevduat bankalarında konut hesabı açtırmanız gerekiyor. Ödemeler ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak olup hak sahiplerin hesaplarının bulunduğu banka aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

Devlet katkısının yıllara göre değişimini sizlere iletecek olursak;

  •  36 ile 47 ay arası düzenli ödeme yapan vatandaşlar için, konut hesabındaki birikim tutarını %15’i,
  • 48 ile 59 ay düzenli ödemesi olan vatandaşlar için, konut hesabındaki birikim tutarının %18’i,
  • 69 ay üzeri düzenli ödemesi olan kişiler için konut hesabındaki tutarının %20’si

Düzenli ödeme yapan kişilere verilmektedir. Konut kredisi sayfasından diğer tüm bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]