Kira Yardımı 2019

tarafından
149
Kira Yardımı 2019

Kira yardımı 2019 yılı içerisinde devlet tarafından veriliyor. Evleri risk durumunda yer alan kişilerin kredi veya kira yardımı alabilmesi mümkündür. Kira yardımı şartları ve kira yardımı başvurusu hakkında sizlere detayları ileteceğiz. Ek olarak kira yardımı alabilmek için hangi belgeler gerekiyor? yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kira Yardımı Şartları 2019

Devletten kira yardımı alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Eviniz riskli ise veya riskli yapı kapsamında yer alıp yıkılması gerekiyorsa devletten finansman alabilmeniz mümkündür. Kişiler bu durumda iki tercih yapabiliyor. Bunlardan ilki, evinizi yeniden inşa etmek istiyorsanız kredi faiz desteğinden yararlanabilirsiniz. Diğeri ise belli bir süre boyunca kira yardımı alabilirsiniz. İki yardımı aynı anda almak mümkün değildir. Bu belirttiğimiz desteklerden birisini seçmeniz ve başvurunuzu o doğrultuda yapmanız gerekmektedir.

Risk statüsünde yer alan gayrimenkul sahipleri kiraya çıkmaları halinde devletten kira yardımı alabilirler. Kira yardımı alabilmek için her zaman olduğu gibi bazı şartları yerine getirmeniz lazım. Kira yardımı şartları 2019 sizlere iletelim.

  • İkamet şartı bulunuyor. İkamet ettiğiniz bağımsız bölüm için devletten 18 ay kira yardımı alabilirsiniz.
  • Kredi desteği almamış olmanız gerekiyor. Dönüşüm projelerine özel kişilere hem kira hem de faiz desteği ödemesi yapılmamaktadır. Hem kira yardımı hem de kredi yardımı alınamayacağını aktarmıştık. Bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Yeni malikin gayrimenkulü geç almamış olması gerekmektedir. Riski durumda yer alan eviniz için yapı kimlik numarasının alındığı tarihten sonra satış ve devir yapıldığı durumlar için yeni malik yapı kimlik numarası alındığı tarihte ikamet etme şartları sağlanmamaktadır. Bu durumda kira yardımına başvurulamıyor.

 

[ilgiliicerik icerik_id=”434″]

Kira Yardımı Başvurusu 2019

6306 sayılı Afet Riski adı altındaki bina ve alanlar içerisinde evi olan hak sahipleri ve kiracılar devletten kira yardımı alabilmektedir. Yapılan kentsel dönüşümlerde kira yardımının kime ne kadar yapılacağı, ödemelerin nasıl alınacağı ve hangi şartların oluşması gerektiği Bakanlık tarafından belirlenen kriterlere göre kira yardımı klavuzunda detaylar yer almaktadır.

Kira yardımı alabilmek için bazı belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Bu belgeleri sizlere iletelim.

  • Başvuru Dilekçesi
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • Riskli Yapı olduğuna dair Rapor
  • Yıkılan formu
  • Hak sahibi olan kişinin veya vekiline ait Ziraat bankasında bulanan hesap cüzdanı fotokopisi
  • Tapu belgesi ve güncel tapu kaydının olması gerekmektedir.
  • Son 3 aya ait herhangi bir fatura

Bu belgeleri temin edilmesi gerekmektedir.

6306 sayılı afet riski adı altındaki kanunun 5. ve 16 maddesi hükümlerine göre hak sahipleri kira yardımı için bağlı bulundukları belediyeye müracaat etmesi gerekiyor. Yapılan başvurular incelendikten sonra süreç tamamlanacaktır. Hak sahipleri kanun kapsamında riski olarak tespit edilen evin veya işyerinin kira yardımı başvurusunu yapabilirler. Aynı alanda konut ve iş yeriniz varsa konut ve iş yeri için kira yardımı alabilirsiniz.

 Kira yardımı başvurusu 2019 yılı içerisinde belediyelere yapılabilir. Sormak istediğiniz diğer tüm soruları bizlere iletebilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]