Kgf Limitleri

tarafından
190
Kgf Limitleri

Kobilere 3 milyon dolar olan kgf limitleri 12 milyon Türk Lirasına çıkartılmıştır. Mevcut uygulama dışında kalan yani Kobi olmayan firmalar sadece ihracatçılar için 50 milyon dolara kadar kefalet verilirken artık ihracatçı olmasa bile Kobi tanımı dışında kalan işletmelere 200 milyon Türk Lirasına kadar kefalet verilmesi uygun görülmüştür.

Portföy Garanti Sistemi ile Kobi’lerin 12 milyon Türk Lirası ile Kobi tanımı dışında kalan firmalar içinde 50 milyon TL olarak belirlenen taleplere başvuru yapılması durumunda aynı gün içerisinde sonuçlandırılacaktır. Kgf limitleri ne zaman açılacak bilgisini ve diğer tüm detayları sizlere aşağıda iletelim.

Kgf Limitleri Ne Zaman Açılacak 2019

Geçtiğimiz günlerde Eximbank Genel Müdürü Yıldırım tarafından 250 milyar TL KGF kefaletleri uygulamasının 2020 yılına kadar süreceği açıklamıştı.

Yeni sistemde KGF işletmelerin banka aracılığı ile yaptığı kredi başvuruları Portföy Garanti Sistemi (PGS) kapsamında devam edecektir. Kefalet üst limit ise 50 Milyon TL olarak belirlenmiş olup bu tutarın üstündeki kefalet talepleri ise KGF’in içsel derecelendirme sistemine göre değerlendirilecektir. PGS sayesinde işletmelerin talepleri 24 saat içinde sonuçlandırılacak. Kgf limitleri ne zaman açıklanacak 2019 bilgisi konusunda gelişmeler oldukça sizlere aktaracağız.

Ek olarak  kgf kredisi veren bankalar sayfamızdan kgf kredisi almak istediğiniz banka detaylarına ulaşabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1392″]

Kgf Limitleri Ne Zaman Açılacak 2019

[ilgiliicerik icerik_id=”954″]

Kgf Üst Limitleri 2019

Hazine Müsteşarlığı ve Kredi Garanti Fonu arasında imzalanan anlaşma ile KFG’nin sağladığı hazine kaynaklı kefaletin kapsamı genişletildi.  Kobi ve Kobi tanımı dışında kalan işletmelerin finansmana erişimleri de imzalanan protokol ile kolaylaştırılmıştır.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli arasında imzalanan protokol gereği Kredi Garanti Fonu tarafından verilecek kefaletlerin üst limitleri 200 milyon Türk Lirasına yükseltilmiştir. Toplam kefalet hacmi ise 200 milyar Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kefalet başvuruları geçmiş döneme göre %0,5 ile %2 arasında değişen oranlarda alınan komisyonlar ise %0,03 oranına düşürülmüştür.  Bundan sonraki süreçte kefalet komisyonu tahsil edilmesi ve başvuru uygulamaları da kaldırıldığını belirtmek isteriz.

Bu duruma ek olarak;

  • KGF kredisinden yararlanmak isteyen kişilere işletme kredilerin azami 1 yıl olmak üzere ödemeniz dönem imkanı getirilmiştir.
  • Kobilere sunulan kefalet oranı geçtiğimiz yıllarda  %85′ iken %90’a yükseltildi.
  • Kobi dışı firmaların kefalet oranıysa %75’ten %85’e yükseltilmiştir.
  • Döviz ve ihracat kazandırıcı faaliyetleri olan kobi veya kobi dışı firmalar bankalardan kaynaklı ve Eximbank kaynaklı Türk Lirası/ YP kredileri için bankalar aracılığı ile gelen kefalet taleplerinde ise kefalet oranı %85’ten %100’e yükseltilmiştir.
  • Kefalet başvurusu yaptığında vergi ve sgk borcu yoktur yazıların gerçeklilik süresi 30 günden 90 gün olarak güncellenmiştir.

PGS kapsamına girecek kgf üst limitleri 2019 50 milyon TL olarak belirlenmiştir

Our Reader Score
[Total: 12 Average: 3.6]