0

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2019 son zamanların en çok konuşulan haberi olmuştur.  Yürürlüğe giren en yeni yasa da diyebiliriz. Bu yasaya göre ülkemizde bulunduğunuz her yerde yapılmakta olan, yenileme projesidir.

Deprem yönetmeliğine aykırı, yıkılmaya meyilli  eski binaların ve  kullanımı zor olan binaların ev sahibi isteği üzerine yıkılmasıdır. Devlet desteği ile kredi alarak yeniden yapılabilir. Vatandaşların isteği üzerine dönüşüme tabi tutulan evlerin yeni sisteme uygun, otoparklı, oyun alanlı, depreme dayanıklı özelliklerde olması cazip gelen güzel özelliklerindendir. Deprem kuşağında bulunmamız nedeniyle böyle bir değişim Türkiye için çok önemlidir. Sizlerde biliyorsunuz ki Marmara depremi sonrası ülkemiz de binlerce can kaybı yaşandı. Eğer bu kayıpları yeniden yaşamak istemiyor isek, yepyeni düzene kavuşmak niyetindeysek, bu yenilenme projesine dahil olmalısınız

Bu makalemizde sizlerin en çok merak ettiği konuların başında gelen kira yardımı 2019 yılı itibariyle ne kadar olacak? Kentsel dönüşüm şartları neler? Bu proje kaç yıllık binalar için geçerli  sizler için araştırdık. Edindiğimiz bilgilere göre İstanbul avantajları yasası ve kira yardımı yönetmeliği ile ilgili tüm detaylar aşağıda sizler için paylaştık.

Kentsel Dönüşüm Şartları 2019

Kentsel dönüşüm şartları 2019 yılı itibari ile belirlenen şartlar vardır. Buna göre riskli bölgelerde yer alan binalar veya riskli alanda yer almayan riskli binalar yıkılarak yerlerine yeni bina ve yapılar  inşa edilmesine kentsel dönüşüm denilmektedir.

Bu süreçte bina sahiplerine birtakım yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar arasında kira yardımı ve kredi desteği yer almaktadır. Bir daire veya binanın kentsel dönüşüme dahil olması ve hak sahiplerinin bu yardımlardan faydalanabilmeleri için yapının riskli olması gerekiyor. Riskli yapı, riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ölçüm ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıyı ifade etmektedir. Bu riski yapının tespitini ise maliklerden biri tarafından başvurulan lisanslı firma yapıyor. Ayrıca Bakanlık ve belediyelerde riskli alan tespiti de yapılabilmektedir. Lisanslı kuruluşlara bir dilekçe ve aşağıda belirtilen belgelerle ile başvuruşu yapabilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

  • Riski yapının Tapu fotokopisi,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Tapudan alınmış bina veya yapının kat maliklerinin hisse oranlarını gösteren belge,
  • Belediyeden tarafından onaylı binanın statik projesi veya statik proje olmadığına dair resmi yazı,
  • Belediyeden alınmış ulusal adres veri tabanı ve yerleşim yeri adresi doğrulama yazısı,
  • Vekaletname,
  • Yetkili şirket imza sirküsü ve şirket yetkilisi nüfus cüzdanı fotokopisi,

Kentsel Dönüşüm Şartları 2019

Kira yardımı nedir?

Devletin yardıma muhtaç, geliri olmayan veya yeterli  geliri olmayan kişilere sağlamış olduğu finansal destek olarak açıklayabiliriz. Kentsel dönüşüm projesinde konut sahipleri ve konutta oturanlar için devlet kredi veya  kira desteğinde bulunmaktadır. Eğer ev sahibiyseniz aşağıda saydığımız koşulları taşıyorsanız bu finansman desteğinden sizlerde faydalanabilirsiniz. Öyle ki bu uygulamayı planlayan kişiler bu evlerde kiracı olanları da unutmamış, onlar için taşınma yardımı da sağlamıştır.

Kira Yardımı Kimlere Veriliyor?

Kira yardımı kimlere veriliyor sorusunu sizlere kısaca madde halinde belirtmek istedik.

  • 65 yaşının üzerindeki kişiler kira yardımından yararlanabilir. 65 yaş üstü kişilerin evi olsa bile bu yardımdan yararlanabilecekler.
  • İhtiyaç sahibi, sabit geliri olmayan, yoksul kişilere de verilmektedir.
  • Öğrenci iseniz ve gelir durumunuz iyi değil ise bu yardımdan  sizlerde yararlanabilirsiniz. Bu durum için henüz yaş sınırı açıklanmamıştır.

Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Yoksulluk problemi çeken vatandaşlarımız için yapılan kira yardımının belli bir süresi vardır. Kira yardımı kaç ay alınır sorusunun cevabı kişinin gelirine göre belirlenmektedir. Gelir düzeyine göre yapılan bu yardım  değişmektedir. Bu sebeple net bir şey söyleyemiyoruz. Bu haktan yararlanan bir vatandaş ikinci kez yararlanamayabilir.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir