Katılım Bankaları Hangileridir?

tarafından
136
Katılım Bankaları Hangileridir?

Katılım Bankaları 2019

Tüketiciler ihtiyaçları doğrultusunda  Katılım Bankacılığını her geçen gün daha fazla tercih ediyor. Oluşan bu talepler sonrası Katılım bankası şubeleri ülkemizin pek çok yerinde açılmaktadır. Ülkemizde hızlı gelişen İslami Bankacılık sektörde faaliyet gösteren bankaların verilerine, prensiplerine değinmek istedik. Yazımızın devamında sizlere detayları aktaracağız.

Türk Finans Sisteminde Bulunan Katılım Bankaları

Türkiye’de bulunan katılım bankaları ülkemizde Türk Bankacılık sistemi içerisinde bulunup faaliyete devam eden 3 farklı tip bankadır. Bu bankaları sizlere maddeler  halinde iletmek gerekirse eğer;

 1. Katılım Bankaları,
 2. Mevduat Bankaları,
 3. Kalkınma ve Yatırım Bankaları,

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz bankaların hacmi ve amaçları birbirinden farkılık göstermektedir. Bu kapsamdaki istatistik verileri sizlere aktaracak olursak eğer şu an Türkiye’de faaliyet gösteren 5 Katılım Bankası, 13 Kalkınma ve Yatırım Bankası, 33 mevduat bankası bulunuyor.  Mevduat bankaların çok olması nedeniyle bankacılık sektörünün yüzde 89’luk kısmını kapsamaktadır. Bu veri ile 5 katılım bankasını karşılaştıracak olursak eğer, katılım bankaları ise bankacılık sektörünün yüzde 5’lik kısmını kapsamaktadır.

2019 Katılım Bankaları Hangileridir?

Yukarıda 5 Katılım Bankası olduğunu iletmiştik. Bunların isimleri;

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası

Bu bankalara örnek olarak Bank Asya bankasını da örnek gösterebilirdik ancak BDDK tarafından bankacılık lisansı iptal edildiğini için faaliyet göstermiyor.

Katılım Bankası Amaçları Nelerdir?

 1.  Bankacılık sektörü içerisinde yer alan alternatif banka kurumu değildir. Tamamlayıcı kurum niteliğindeki bankalardır.
 2. Yatırım Bankaları ve Mevduat Bankaların amaçları olduğu gibi Katılım Bankalarının da kendi içerisinde uygulamadığı prosedür ve amaçları bulunuyor. Bu nedenle mevduat ve yatırım bankaları dışında tutmak yanlış olur.
 3. Katılım Bankası prosedürleri ve kredi tahsis süreci mevduat bankaları ile benzer nitelikleri kapsasa bile fon toplama ve fonları kullandırma yöntemleri diğer bankalardan çok farklıdır.

Katılım Bankacılığı Prensipleri Nelerdir?

 1. Faizsiz bankalardır. Katılım Bankacılığı ticari veya farklı nitelikteki işlemlere faiz dahil edilmez.
 2. Borçların yapılandırılması yapılamaz. Gerçek sektöre bağımlı bir şekilde hareket edilmektedir.
 3. Kullandırılan krediler ve toplanan fonlardan edilen riskler eşit şekilde paylaştırılmaktadır.
 4. Aşırı belirsiz olmak ve ön görüsüz olmak kabul edilemezdir.
 5. Alkollü içecekler, kumar, bahis ve bunlara benzer diğer tüm illegal işlere finans sağlamak yasaktır.

Yukarıda belirttiğimiz tüm işler dikkatli gerçekleştirilip ve yapılan yatırımlar ortak olan kişilerle paylaşılmaktadır.

Katılım Bankası Nasıl Fon Topluyor?

Katılım bankası finansman sağlayabilmesi için fon toplaması gerekmektedir. Mevduat bankaların aksine faiz uygulamaması nedeniyle bunun için fazla çaba sabretmeleri gerekiyor. Katılım Bankaları katılım hesapları ve özel cari hesapları olmak üzere iki farklı fon toplamaktadır. Özel hari hesaplara hesap işletim ücreti uygulanmıyor, kişiler istediği takdir de herhangi bir cezaya tabi tutulmadan hesaplarını kapatabilirler.

Katılım Bankası hakkında merak ettiğiniz diğer tüm soru ve görüşlerini bizlere yorumlarda bildirmeyi unutmayınız.

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]