0

Nakit para yerine geçen ödeme aracı olan çekler bazen sıkıntılara neden olabiliyor. Paranızı çekmeye bankaya gittiğinizde hüsranla karşılaşabilirsiniz.

Bankaya elinizde olan çeki ilettiğinizde bankada bulunan görevli tarafından “karşılıksızdır” gibi bildirimler, ilgilisine geri verilmesi gibi söylemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumları yaşamanız durumunda uzman avukatlardan destek alabilirsiniz. Uzman avukat desteği ile çek tahsili yapılabilir ve bu duruma sizi sokan kişilerin ceza almasına neden olabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için çeki veren kişi veya kuruma karşı icra takibi başlatmanız gerekiyor. İcra Müdürlüğünden dosya açılması sonrası ilgili kişi/kuruma ödeme emri tebliği süresi verilmektedir. Ödeme tebliğ süresinden çeki size veren kişi veya kurum 5 gün içerisinde itiraz yapmazsa kayıtlı mal varlıklarına ya da 3. kişilerde bulunan alacaklarına haciz koyulmaktadır. Bu duruma ek olarak sizi mağdur eden kişilerin bankada hesabı bulunuyorsa hesaplara haciz konularak zararınız telafi edilebilir. Bu durumun daha ilerisi fiili hacze gidilmesidir. Bu durum mağdur durumunda bulunan kişinin durumuna göre değişir.

Karşılıksız çek nasıl tahsil edilir 2019 yılı içerisinde tüm bilmeniz gereken bilgileri ve ibraz süresi gibi detayları iletelim.

Çek İbraz Süresi 2019

Çek tahsilinde ibraz süresi oldukça önemlidir. İbraz süresini açıklamak gerekirse eğer çeki elinde tutan kişinin çekin tahsilini yapabilmesi için bankaya başvuru yapmak zorunda olduğu sürecin tamamını kapsamaktadır. İbraz süresi boyunca bankaya başvuru yapmazsanız çek tahsilatını yapamazsınız. Genel çek ibraz süresi 2019 bilgilerini iletecek olursak;

  • Düzenleme ve ödeme alınacak yerin aynı olması durumunda ibraz süresi 10 gün
  • Düzenleme ve ödeme alınacak yerin farklı olması durumunda ibraz süresi 1 ay
  • Düzenleme ve ödeme alınacak yerin farklı kıtalardaysa ibraz süresi 3 ay

Ödemeyi çekle alacak kişinin mutlaka dikkat etmesi, göz önünde bulundurması gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. Bu durumun detayları;

  • Türk Ticaret Kanunu maddelerinde çekte bulunması gereken zorunlu alanlar bulunuyor. Bu alanlarda eksiklik varsa çek kesinlikle geçersiz sayılacaktır. Bu duruma dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
  • Yerli bankalar tarafından verilmiş seri numaraları karekod çek üzerinde bulunmaması gerekiyor. Bu duruma da dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

[ilgiliicerik icerik_id=”1824″]

Karşılıksız Çek 2019

Karşılıksız çek veren kurumlara Türk Ceza Kanunu kapsamında cezalar verilmektedir. Karşılıksız çek nedeniyle mağdur olup hakkınızı almak istiyorsanız bazı durumları göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu durumları maddeler halinde aktaralım.

  • Çekin kağıt parçasından farklı olması için çek olma koşullarını barındırması gerekiyor.
  • Bankaya ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • İbraz gününde karşılıksız çıkmaması gerekiyor.
  • Banka gittiğinizde ve çek karşılıksız çıktığında banka tarafından karşılıksızdır ibaresi çek üzerine damgalanması gerekmektedir.
  • Bu durumla karşılaşırsanız mutlaka şikayette bulunmanız gerekiyor.

Not: Karşılıksız çek tahsilinde sizlere yardımcı olacak kurum ve kişiler bulunuyor. Mağduriyetinizi gidermek amacıyla bu kurumlara danışabilirsiniz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir