0

Bilindiği gibi Japonya gerek teknoloji gerek ekonomi anlamında yeryüzünün en dikkat çekici ekonomilerinden birisidir.

Günümüz Türkiye’sinde birçok kişi Japonya asgari ücret 2019 değerinin ne olduğunu merak ediyor.  Bilindiği üzere ülkemiz önemli bir coğrafi konuma ve stratejik bir öneme sahip olmasına rağmen ekonomik olarak son dönemde ciddi bir dar boğazın içinde bulunmaktadır. Türkiye’nin geçtiğimiz yaz aylarında yaşadığı dolar krizi ve zorlaşan ekonomik şartlar, birçok insanı yurt dışında yaşam şartlarını araştırmaya yönlendiriyor. Bu makalemizde de Japonya’daki temel yaşam standartlarını belirleyen asgari ücretin ne olduğu konusunda detaylı bilgileri sizlere sunmak ve sizleri bu konuda güncel doğru bilgilerle buluşturmak istedik.

[ilgiliicerik icerik_id=”1987″]

 Japonya Asgari Ücret Ne Kadar 2019

Japonya büyüklüğünde ekonomiler için asgari ücret konusu, yaşam şartlarının belirlenmesinde ciddi bir öneme sahip değildir. Örneğin Japonya başkenti Tokyo’da birçok işveren asgari ücret üzerinde maaş ödemektedir.

Yine de İnternet üzerinden Japonya asgari ücret ne kadar 2019 sorusunun cevabı sıklıkla sorulmakta ve son zamanlarda arama motorlarında arama yapılıyor. Basit bir örnek vermek gerekirse Japonya başkenti Tokyo’da bir haftada içerisinde 6 gün çalıştığınızı farz edersek 8 saat için 134.000 Yen gibi ücret ortaya çıkmaktadır. Çıkan bu değer Türk Lirası cinsinde hesaplandığında ise 6365 Türk lirasına eşdeğerdir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Japonya’da asgari ücret konusu çok alt bir limit ve bu değer çoğu zaman belirleyici değil.

Japonya’da normal şartlarda 300000 Yen gibi bir ücreti çok zorlanmadan kazanmak mümkün. Bu değer de ortalamaya vurulduğunda 14.242 TL bir değere eşdeğer gelmektedir.

Japonya Çalışma Saatleri 2019

Genel olarak Japon halkı, bizim halkımızdan daha yoğun çalışmaktadır. Bu yüzden Japonya’da çalışmak Türkiye’de çalışmaktan hem süre anlamında hem de yoğunluk anlamında daha zor olmaktadır. Kaba bir hesap yapmak gerekirse günlük 8 saat, haftada ise 40 saat resmi olarak belirtilen çalışma saati olan Japonya’da birçok kişi haftanın 6 gününü çalışarak geçirmekte ve hayatını bu şekilde idame ettirmektedir. Bu sebeple haftalık çalışma saati 48 saat olmaktadır.  65 yaşında emekli olunabilen Japonya’da 25 yıl boyunca katkı payı ödemesi yapılarak emekliliğe başlanabilmekte ve kadın ve erkek olarak emeklilikte cinsiyet ayrımı yapılmamaktadır. 60 – 64 yaş arasında ise erken emeklilik ödemesi yaparak emekli olabiliyorsunuz. Merakla aranan Japonya çalışma saatleri 2019 sorusunun cevabını da bu şekilde vererek makalemizi bitirmekteyiz.

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Like it? Share with your friends!

0

Bu yazıya tepkin nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Finansçı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir