İtalya Asgari Ücret 2019

tarafından
134
İtalya Asgari Ücret 2019

 

İtalya asgari ücret 2019 konusu hayatına Avrupa’da devam etmek isteyen birçok insanı yakından ilgilendiriyor.  2018 yılında Türkiye’de yaşanan ekonomik ve siyasi gerginlikler, nitelik gerektiren bir mesleğe sahip olan birçok vatandaşın yabancı ülkelere göç etmesine sebep olarak ülkemizden ciddi bir beyin göçünün yaşanmasına neden oldu. Her geçen gün bu gibi sebeplerden dolayı yurt dışında yaşamak isteyen birçok insanın Avrupa’daki yaşam koşullarını araştırırken ilk gözettiği şeyse elbette asgari ücretler olmakta. Ancak zannedilenin aksine bazı Avrupa ülkelerinde Türkiye’de olduğu gibi resmi bir asgari ücret uygulanmamaktadır. İtalya’da bu ülkelerden biridir. Resmi olarak bir asgari ücret bulunmasa da İtalya’da belirli meslek dallarında faaliyet gösteren çalışanların maaşları da belirli aralıklarda değişmektedir ve bu aralıkların dışına çıkılması pek mümkün değildir.

 

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar 2019

Ülkemizde meslek dalları ve maaşlar göz önüne alındığında örneğin bir mühendis genellikle 2500-4000TL arası bir maaşla işe başlayabilirken bir doktor 4000-7000TL arasında bir maaşla işe başlayabilmektedir. Tutarlar farklı da olsa İtalya’da da bir doktor bir mühendisten daha yüksek bir maaşla işe başlamaktadır. Dolayısıyla İtalya’da en çok para kazanan mesleklerin sıralaması Türkiye’ye göre ciddi bir farklılık göstermemektedir. Ancak ülkemizde itibarı olmayan birtakım mesleklerin prestiji İtalya’da daha farklı olabilmektedir. İtalya asgari ücret ne kadar 2019 sorusunun net bir cevabı olmasa da İtalya’da 18 yaşını doldurmuş bir insan en vasıfsız işte çalışsa bile saatlik olarak minimum 6,3 Euro kazanabilmektedir. Bu kişinin ayda 24 gün ve günde 8 saat çalıştığı düşünülürse ayda 1210 Euro gibi bir para kazanabilecektir. Bunun tutar yaklaşık 7300 TL ye tekabül etmektedir. Bu tutar Türkiye’deki birçok prestijli meslekten kazanılabilen tutarım oldukça üzerindedir. Yalnızca bu durum bile Avrupa’da yaşamak istemek için geçerli bir sebep olmaktadır.

[ilgiliicerik icerik_id=”2120″]

 

İtalya Çalışma İzni 2019

Elbette İtalya’da çalışmak için ilk yapılması gereken işlem çalışma izninin alınmasıdır. Bu izin süreci işverenin göçmenlik ofisine yabancı çalışan istihdamı ile ilgili yapacağı başvuruyla başlamaktadır. Bu başvurudan olumlu sonuç alındıktan sonra İtalya’da çalışmak isteyen vatandaşın Türkiye’deki İtalyan konsolosluğuna uzun süreli vize talebinde bulunması gerekir. Vize çıktıktan sonra İtalya’ya giden vatandaşın yapması gereken son işlemse ikamet ettiği yere en yakın olan emniyet müdürlüğünden oturum izni almasıdır. Bu işlem için resmi ikamet tarihinin başlangıcından itibaren 8 gün süre bulunmaktadır. Böylece sizlere İtalya çalışma izni 2019’un nasıl alınacağını da anlatmış olduk.

[ilgiliicerik icerik_id=”2190″]

 

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]